Pretraga

Nastavnici iz područja koje je pogodio potres peticijom traže odgodu početka polugodišta

A- A+

Na području Sisačko-moslavačke županije, kojeg je 29. prosinca pogodio snažan potres, oštećene su brojne obrazovne institucije, a mnogi učenici i nastavnici ostali su bez svojih domova. Hoće li polugodište započeti 18. siječnja, kao i u ostatku Hrvatske, još uvijek nije poznato. Dio nastavnika iz Sisačko-moslavačke županije pokrenuli su peticiju kojom traže odgodu početka polugodišta.

Srednja škola Glina nakon potresa

Srednja škola Glina nakon potresa| Foto: službena Facebook stranica škole

Kako smo jučer pisali, Sisačko-moslavačka županija još ne zna koliko je učenika zbog potresa odselilo u druge krajeve, a niti kako će izgledati početak polugodišta, iako ono prema službenom kalendaru Ministarstva započinje već u ponedjeljak, 18. siječnja.

Potresi još uvijek traju

Činjenicom da to pitanje još uvijek nije riješeno, nezadovoljni su zaposlenici škola SMŽ. Pokrenuli su peticiju kao reakciju na izostanak prepoznavanja težine situacije izazvane potresom u kojoj su se našli oni sami, ali i učenici te roditelji i učitelji, od strane Ministarstva znanosti i obrazovanja, te osnivača škola Sisačko-moslavačke županije.

Kako stoji u tekstu peticiji, njome traže odgodu početka nastave drugog polugodišta uživo i na daljinu za učenike iz Sisačko-moslavačke županije minimalno od dva do četiri tjedna, odnosno do prestanka neposredne opasnosti po sigurnost i zdravlje učenika  i djelatnika škola. Za to navode sljedeće razloge:

  •  svakodnevnih potresa manje ili veće jakosti, te još uvijek postojeće opasnosti od jakih udara (prema mišljenju seizmologa iznesenih u medijima),
  •  nesigurnosti i/ili neupotrebljivosti zgrada škola u Sisačko-moslavačkoj županiji,
  • odsutnosti učenika iz vlastitog doma i/ili mjesta stanovanja,
  • nemogućnosti korištenja Interneta učenika, učitelja/nastavnika i ostalih zaposlenika u školama zbog oštećenja infrastrukture ili odsutnosti iz vlastitog doma i/ili mjesta stanovanja,
  • psihofizičkog stanja učenika izazvanog potresom koje onemogućuje adekvatno praćenje i sudjelovanje u nastavi (prema iskazima roditelja u komunikaciji s učiteljima/nastavnicima, stručnom službom i/ili rukovodstvom škola),
  • angažmana dijela zaposlenika škola na saniranju vlastitog doma.
Izdvojeni članak

Fuchs otkrio što će biti s nastavom u drugom polugodištu i što će biti s maturom

Fuchs planira ‘preslagivati’

Peticiju, kojom se traži odgoda početka nastave dok se ne osiguraju potrebni infrastrukturni, sigurnosni, epidemiološki i drugi uvjeti za pripremu i nesmetano provođenje nastavnih aktivnosti, svi koji žele mogu potpisati OVDJE.

Inače, jučer je ministar znanosti i obrazovanja, Radovan Fuchs, potvrdio kako u čitavoj Hrvatskoj polugodište počinje online za sve učenike, osim učenika od prvog do četvrtog razreda osnovnih škola te maturanata. Na pitanje što je sa Sisačko-moslavačkom županijom, Fuchs je odgovorio:

– Postoji mogućnost da se određenim preslagivanjem osigura ovakav način izvođenja nastave, a osigurat će se i određena psihološka pomoć za djecu za povratak u školu. Tu je i vježba protupotresna koja se inače organizira prvi ili drugi dan po povratku, istaknuo je Fuchs.