Novi koeficijenti bi mogli pasti na Ustavnom sudu? Pravnik: ‘Uredba je protuzakonita’
Uredba o novim koeficijentima mogla bi pasti na Ustavnom sudu zbog proceduralnih propusta. Naime, donesena je prije nego što se provela analitička procjena radnih mjesta, iako to Zakon o plaćama propisuje kao obavezno. Ovo je samo jedan od zaključaka tribine tajnika škola, gdje je pravnik i profesor s Pravnog fakulteta u Zagrebu upozorio da bi uredba zbog toga mogla u cijelosti biti poništena.

Foto: srednja.hr
Oko koeficijenata najviše su negodovali nastavnici, ali i drugi djelatnici škola. Nastavnici su uspoređivali svoj najmanji koeficijent s koeficijentom timaritelja konja, a tajnici škola s tajnicima ostalih ustanova. U oba slučaja naveli su nelogičnosti jer su koeficijenti u školstvu manji, a zbog toga je najavljen i štrajk u školama i na fakultetima. O tome se raspravljalo i na tribini tajnika škola koju je organizirao tajnik XV. gimnazije i bloger Damir Mikolji.
– Nije poštovana zakonska procedura koja prethodi određivanju koeficijenta, kao i načelo jednake plaće za jednak rad i rad jednake vrijednosti. Prije donošenja novog zakona, tajnici školskih ustanova bili su izdvojeni u odnosu na ostale tajnike ustanove (zato što je utvrđeno da imaju složenije poslove) i za to su imali 7 posto viši koeficijent. Izjednačavanjem koeficijenta tajnika škola s ostalim tajnicima ustanova nestala bi utvrđena razlika u koeficijentu. Umjesto izjednačavanja koeficijenta svim tajnicima ustanova koji imaju 2,35, tajnici školskih ustanova izdvojeni su u posebno radno mjesto s koeficijentom 2,01 koji je 20 posto manji, naveo je Mikolji.
Zakon o plaćama jasno propisuje kako se utvrđuju koeficijenti
Razlog za ovakve probleme možda leži u samoj proceduri donošenja nove Uredbe o koeficijentima koja, čini se, nije napravljena po zakonu. Naime, Uredba o koeficijentima donesena je 22. veljače prošle godine, istog dana kada i Uredba o načinu primjene standardnih mjerila u postupku vrednovanja i klasifikacije radnih mjesta. No, prema Zakonu o plaćama, Uredba o vrednovanju i klasifikaciji radnih mjesta trebala je prethoditi donošenju novih koeficijenata.
– Koeficijenti za obračun plaće radnih mjesta u državnoj službi i javnim službama utvrđuju se na temelju provedenog vrednovanja radnih mjesta primjenom standardnih mjerila za vrednovanje i klasifikaciju radnih mjesta propisanih ovim Zakonom, stoji u članku 14. stavku 1. Zakona o plaćama.
Pravnik: ‘Sindikati bi se trebali udružiti i podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti’
Budući da su obje uredbe donesene istovremeno, vrednovanje radnih mjesta nije moglo biti provedeno na vrijeme, što sada otvara prostor za pravna osporavanja novih koeficijenata. To je na tribini tajnika škola potvrdio i profesor Pravnog fakulteta u Zagrebu, Vedran Đulabić.
– Zakon o plaćama je predvidio analitičku procjenu radnih mjesta, koja nije napravljena zato što su sve uredbe donesene u isto vrijeme. Uredbu koja uređuje analitičku procjenu radnih mjesta trebalo je donijeti prvu, kako bi sva radna mjesta bila vrednovana prije donošenja Uredbe o koeficijentima, rekao je Đulabić.
Zbog ove greške novi koeficijenti koji su na snazi već godinu dana, tvrdi pravnik Đulabić, mogli bi pasti na Ustavnom sudu.
– Moje mišljenje je da bi moglo jer je jasno propisano da se nešto mora napraviti, a nije se napravilo. Ako se nešto nije napravilo, onda je to protuzakonito. Dakle, Uredba o koeficijentima je protuzakonita. Drugo je pitanje izvjesnosti te tužbe. Poznajući rad našeg Ustavnog suda, nisam preveliki optimist u smislu da će Ustavni sud biti u tom stanju da će Uredbu staviti zvan snage. Sindikati bi se trebali udružiti i podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti i tražiti da se ispita to sve skupa, pa neka se očituju, rekao je Đulabić.
Dva ministarstva priznala da nemaju potrebnu analitičku procjenu
Da temelja za ustavnu tužbu ima potvrdio je i Mikolji kojemu su iz dva ministarstva priznali kako analitičku procjenu za donošenje novih koeficijenata – uopće nisu napravili.
– Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih poslao sam isti upit – da mi dostavite analitičku procjenu, provedenu na temelju članka 4. Uredbe o načinu primjene standardnih mjerila u postupku vrednovanja i klasifikacije radnih mjesta u državnoj službi i javnim službama za radna mjesta tajnika. Od Ministarstva rada dobio sam odgovor da oni nemaju analitičku procjenu navedenih radnih mjesta. Od Ministarstva obrazovanja dobio sam isti odgovor – da oni nemaju informaciju ni saznanja gdje se nalazi analitička procjena za navedena radna mjesta, tvrdi Mikolji.
Ostaje za vidjeti hoće li obrazovni, ali i drugi sindikati iskoristiti pravne mogućnosti i pokrenuti postupak pred Ustavnim sudom. Ako bi se utvrdilo da je Uredba donesena protivno Zakonu o plaćama, to bi moglo otvoriti prostor za pravne i političke rasprave o budućem načinu određivanja koeficijenata u državnim i javnim službama. Detaljne odgovore Ministarstva rada i Ministarstva obrazovanja, ali i Vlade, u kojima potvrđuju da procjenu nemaju možete pogledati u dokumentima ispod. Napomena: ako vam dokumenti nisu vidljivi, potrebno je osvježiti stranicu.