Pretraga

Sindikati pisali premijeru, pozivaju ga na razgovor: ‘Nastavnici se neće pomiriti dok se to ne korigira’

A- A+

Čelnici triju obrazovnih sindikata koji organiziraju štrajk u školama uputili su pismo premijeru Andreju Plenkoviću u kojem mu poručuju da još nije kasno da ih pozove na razgovor. Iako imaju pet zahtjeva, u pismu premijeru najviše su se osvrnuli na koeficijente, budući da smatraju da njihovi zaostaju u odnosu na druge javne službenike. Podsjećaju da je sam premijer u više navrata obećao korigirati manjkavosti u uredbi o koeficijentima, ali da u proteklih godinu dana nije napravljeno – ništa.

Andrej Plenković, Matija Kroflin, Željko Stipić, Zrinko Turalija | foto: srednja.hr/screenshot: N1

Idući tjedan Sindikat Preporod, Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja održavaju štrajk u školama i na fakultetima. Datum će biti objavljen 48 sati prije štrajka.

‘U pravu ste, štrajk je nepotreban’

Sada su čelnici tih sindikata uputili i pismo premijeru Andreju Plenkoviću koji je prije nekoliko dana izjavio da je štrajk nepotreban te apelirao na racionalnost i razum.

– U pravu ste, ako stvari sagledamo racionalno i razumno, štrajk je nepotreban. Mi za zaposlenike u sustavu obrazovanja i znanosti ne tražimo nikakav poseban tretman. Ne oponiramo da su plaće rasle i ne tražimo ništa što već nekim drugim sektorima Vlada nije omogućila. Ne tražimo ni nešto što fiskalni kapaciteti ove zemlje trenutačno ne bi mogli podnijeti. Jedino što tražimo su zaštita i primjeren društveni status profesija koje zastupamo. Potpuno se slažemo da zbog toga ne bismo trebali štrajkati, no eto nas, pred samim štrajkom! Trudili smo se ukazati Vašim ministrima, a i Vama tijekom prošle godine što je razlog nezadovoljstva među zaposlenima u obrazovanju i znanosti. Zbog toga smo organizirali čak tri prosvjeda koje je podupro relevantan broj naših članova, uručili smo Vam 40.000 potpisa koji govore o nezadovoljstvu koeficijentima, obratili smo se Vijeću za praćenje plaća. Obratili smo se i Vama osobno pismom 7. siječnja i ponovno 20. siječnja, kojima smo Vam željeli razjasniti da je komparativna pozicija plaća u našim sustavima ključni problem. Plaće u obrazovanju i znanosti kroz nove su koeficijente rasle, ali manje nego u drugim sustavima, navode Željko Stipić, Zrinko Turalija i Matija Kroflin.

Podsjećaju i da je sam premijer u više navrata najavio da će se korigirati stvari koje u Uredbi o koeficijentima nisu dobre.

– No, punih godinu dana nije se korigiralo ništa. Ministar Piletić nam je u okviru mirenja jasno dao do znanja da Vlada do jeseni sigurno ni neće korigirati ništa. Novim koeficijentima su pozicije radnih mjesta u našim sustavima urušene u odnosu na veliku većinu ostalih radnih mjesta u javnim službama i državnoj upravi. Vama je ta činjenica, sigurni smo, dobro poznata. Nju potvrđuje i ministar Fuchs kada stalno u javnosti ponavlja jedan te isti argument – da je u mandatima Vaše vlade plaća zaposlenima u obrazovanju rasla više od 60 posto, uvijek izbjegavajući taj rast staviti u odnos s rastom plaća u drugim dijelovima javnog i državnog sektora, uključujući i plaće državnih dužnosnika, navode sindikalni čelnici.

Izdvojeni članak
plaća učitelja

Objavljeni su novi podaci o plaćama učitelja i nastavnika: Najiskusnijima i do 2.186 eura

Pozivaju Plenkovića na razgovor

Podsjećaju i da nikada nije provedena adekvatna analiza složenosti poslova koja je trebala biti temelj za donošenje uredbe.

– Nikada ni Vi niti Vaši ministri niste niti jednom rečenicom nastojali javno obrazložiti takvu politiku Vaše Vlade. Možda za takvu politiku postoje valjani argumenti. Ako postoje, voljeli bismo ih čuti i ući u raspravu o njima. To bi doista omogućilo racionalno i razumno sagledavanje stvari. Ali s obzirom na to da takve argumente nismo čuli, a nismo ih čuli zato što ne postoje, očito je da moramo razgovarati drugom vrstom argumenata. Učitelji, nastavnici, znanstvenici i sveučilišni profesori toga su svjesni i s time se neće pomiriti i dok se to ne korigira, niti mi možemo odustati od naših aktivnosti, niti Vi možete očekivati motivirane i zadovoljne zaposlenike u prosvjeti i znanosti, kažu sindikalisti.

Razočarani su što početkom godine nisu prihvaćeni njihovi pozivi na dijalog, posebice jer je po njima rješenje ne samo moguće, nego i ‘relativno lako dohvatljivo’. Ne sviđaju im se i izjave Plenkovićeva ministra o neplaćanju štrajka.

– Nažalost, jučerašnje izjave ministra Piletića o neplaćanju štrajka, kao i potpuno neprimjerene, ali ne prvi put izrečene insinuacije ministra Fuchsa da sindikati imaju nekakve skrivene razloge za štrajk, udaljavaju nas od mogućnosti dogovora te radikaliziraju stavove naših članova. Još uvijek smo spremni za razgovor i još Vas jednom pozivamo na dijalog i apeliramo da u dogovoru i na razuman način, zajednički zaštitimo poziciju obrazovanja i znanosti. Iskreno bismo željeli izbjeći situaciju iz 2019. kada smo dugotrajnim štrajkom morali dolaziti do rješenja koje je bilo očito i prije njegovog početka. Premijeru, tada ste slušali krive savjetnike. Apeliramo da sada uz Vaše savjetnike čujete što Vam imaju za poručiti i predstavnici Vaših zaposlenika te da tek onda donosite odluke o daljnjim potezima Vaše Vlade i načinu na koji ćete ovoj situaciji pristupiti, poručili su sindikalisti Plenkoviću.