Obveze na faksu i volontiranje nije joj lako uskladiti, ali Ida kao volonterka daje sve od sebe, pa je za svoj rad dobila i Volonterski Oskar.
13:51 1 d 12.06.2026
Posljednjih tjedan dana gotovo da nema medija u državi koji nije pisao o skandalu koji je ‘zakuhala’ Sanja Musić Milanović, sveučilišna profesorica i supruga predsjednika države. Ona je, naime, vršila pritisak na zagrebačku Klasičnu gimnaziju gdje je njen mlađi sin upravo završio treći razred. Nakon maila u kojem je upozoravala na nepravilnosti njenom su sinu, van svake procedure, kao i još desetak učenika, povišene već zaključene ocjene iz Matematike i Latinskog jezika. Zbog svega je Ministarstvo znanosti i obrazovanja u tu školu poslalo prosvjetnu inspekciju.
Prosvjetni inspektor nakon provedenog je nadzora izdao rješenje koje nam je danas proslijedio MZO. U tom je postupku utvrđen cijeli niz propusta u radu Klasične gimnazije, ravnateljice Zdravke Martinić Jerčić, ali i stručnih suradnika. Utvrdio je propuste u godišnjem planu i programu škole, u planiranim poslovima, mjestu, vremenu i izvršavanju poslova. Ističe kako nije adekvatno utvrđena satnica za sve oblike odgojno-obrazovnog rada, a na odgovarajući način nije napravljena ni tablica zaduženja.
Planovi rada ravnateljice, stručnih suradnika, školskog odbora, razrednih i nastavničkih vijeća također nisi bili izrađeni na adekvatan način. Nepravilno je i nepotpuno vodena i pedagoška dokumentacija, navodi dalje inspektor, budući da u e-Dnevniku nema zapisnika s roditeljskih sastanaka i razrednog vijeća. Ističe i kako ravnateljica ne pregledava i ne nadzire pedagošku dokumentaciju što joj je obveza kao stručne voditeljice ustanove. Stručni suradnici, navodi se dalje, ne provjeravaju ispravljanje pedagoške dokumentacije niti vode vlastitu propisanu dokumentaciju. Na koncu, ni e-matice se ne vode ažurno, kako je to predviđeno.
Sukladno utvrđenim propustima, kojih je, kao što vidite, nemalo, prosvjetni je inspektor izdao mjere. U kratkim crtama, školi je naredio da počne poštovati Zakon o odgoju i obrazovanju, odnosno da počne adekvatno voditi godišnji plan i program rada. Nastavnicima se moraju uskladiti zaduženja sukladno ugovoru o radu, škola mora uskladiti vođenje propisane pedagoške dokumentacije i evidencije. Ravnateljici je naloženo da redovito pregledava dokumentaciju i nadzire nastavnike i stručne suradnike. Pedagoginja mora vršiti uvid u nastavu, a nastavnici upoznati učenike s elementima ocjene.
Prosvjetni je inspektor školi i ravnateljici Martinić Jerčić izdao obvezni prekršajni nalog. Nastavnica koje unijela izmjene ocjena van predviđene procedure neće biti nužno kažnjena. O tome hoće li dobiti pisano upozorenje ovisi o ravnateljici kojoj je inspektor predložio da to učini. Naknadno povišene ocjene neće se prepravljati, barem ne u ovoj fazi postupka jer, kako kaže inspektor, formalno-pravno su valjane.
– Vezano uz promjene zaključenih ocjena, inspektor nije utvrdio upis ocjena u e-Imenik nakon sjednice Razrednog vijeća održane 27. lipnja 2022. godine. Inspektor je utvrdio da je nastavnica u rubriku za ocjenjivanje 27. lipnja 2022. godine upisala određene ocjene, da su zaključne ocjene bile donesene prije održavanja sjednice Razrednog vijeća jer je Razredno vijeće na sjednici potvrdilo utvrđene ocjene čime su ocjene formalno-pravno valjane, stoji u dopisu MZO-a o rješenju prosvjetnog inspektora.
Kako dalje navode u dopisu, nastavnica matematike izjavila je da je zaključene ocjene promijenila jer je ‘od nje traženo da promijeni zaključene ocjene’.
– Budući da prosvjetni inspektor nema mehanizme utvrditi neupitno činjenično stanje i razloge te s obzirom na različite izjave djelatnika škole prosvjetni inspektor će Zapisnik zajedno s ranije navedenim potpisanim izjavama proslijediti nadležnim tijelima na postupanje i utvrđivanje činjeničnog stanja, a rješenje s mjerama koje treba izvršiti je poslano Školi, zaključuju u dopisu iz MZO-a.
Cijeli mail koji su nam proslijedili iz Ministarstva, propuste i sankcije nakon nadzora prosvjetne inspekcije, pogledajte u dokumentu ispod. (Napomena: ako vam se dokument ne prikazuje, potrebno je osvježiti stranicu)
Obveze na faksu i volontiranje nije joj lako uskladiti, ali Ida kao volonterka daje sve od sebe, pa je za svoj rad dobila i Volonterski Oskar.
13:51 1 d 12.06.2026
Studij nije samo diploma. Važno je i kakve ćete prilike dobiti tijekom studiranja, upoznati ljude iz struke i steći iskustvo, a FET u Puli nudi puno.
13:19 1 d 12.06.2026
Anita, Antonio i Damjan su među top studentima na EFZG-u. U tome nema nikakve misterije, otkrili su nam - samo disciplina i iskren interes za studij.
07:00 1 d 12.06.2026
Jedan nastavnik može promijeniti smjer cijeloga života. Saznajte kako FOI u Varaždinu obrazuje ljude koji će jednog dana biti taj nastavnik.
09:54 2 d 11.06.2026
Plaćate bez novčanika, prati vaš san i raziinu stresa, detaljno prati vaše rezultate u više od stotinu sportova, a baterija mu traje do deset dana.
11:30 3 d 10.06.2026
Što ako ne moraš letjeti u inozemstvo kako bi stekao međunarodnu diplomu i studirao s ljudima iz čitavog svijeta? Takvi studiji postoje u Zagrebu.
09:00 3 d 10.06.2026
HT je pokrenuo natječaj za sve koji znaju kreativno koristiti AI alate. Najbolje radove koji pokažu emociju navijanja za Vatrene bogato nagrađuju.
12:20 8 d 05.06.2026
Sveučilište Sjever predstavilo je novi prostor koji će studentima omogućiti praksu, moderne laboratorije i prilike za razvoj ideja tijekom studija.
09:40 8 d 05.06.2026
Tražimo novog člana ili članicu tima: Zapošljavamo video snimatelja/icu i montažera/ku
Zapošljavamo videografa ili videografkinju koji će snimati i montirati video sadržaj za naše portale. Rok za prijavu je 17. lipanj do 23:59 sati.
13:45 10 d 03.06.2026
Otvoren je nagradni natječaj za najbolje projekte studentskih udruga: Prijavi svoju
Studentske udruge čine fakultetski život bogatijim, pokažite što vaša radi i osvojite poklon paket u sklopu projekta Brucoš 101.
10:25 16 d 28.05.2026
Portal srednja.hr nedavno je uveo sustav pretplate kojim zaključavamo dio članaka. Sad godišnju pretplatu možete kupiti uz čak 50 % popusta.
12:00 12 d 01.06.2026
Mladi učitelji zamjeraju si pogreške, a ponekad ne znaju ni kako ih priznati. Iskusne učiteljice kažu - greške su normalne i treba ih reći naglas.
09:26 4 h 13.06.2026
Zapošljava se ukupno 18 učitelja za rad u hrvatskoj nastavi u zemljama diljem Europe, a objavljene su i plaće. Rok za prijavu je 19. lipnja.
10:07 1 d 12.06.2026
Proglašeni najbolji učitelji, odgajatelji i znanstvenici: Pogledajte tko je dobio nagradu 2025.
Nagradu za životno djelo dobili su Marina Čubrić, Marko Dragić i Dejana Bouillet. Proglašeno je i 15 dobitnika godišnje nagrade.
09:18 1 d 12.06.2026
Poznat datum isplate regresa u 2026. Provjerite imate li pravo na tih 300 eura
Zaposlenicima škola regres od 300 eura bit će isplaćen sredinom idućeg tjedna, a pravo imaju zaposlenici koji u tekućoj godini koriste godišnji odmor.
11:28 3 d 10.06.2026
Nastavnik izradio mural Luke Modrića: 'On to zaslužuje'
Zadarski nastavnik već je prošle godine izradio mural na drugoj lokaciji, no uništili su ga vandali. Sada je pravda došla na svoje.
16:06 4 d 08.06.2026