Zbornica Hoće li i sljedeće godine sati u školama biti skraćeni? Evo što kažu iz Ministarstva

Hoće li i sljedeće godine sati u školama biti skraćeni? Evo što kažu iz Ministarstva

Martina Gelenčir
Martina Gelenčir

08. srpanj 2021.

Google Dodajte Srednja.hr kao željeni izvor na Googleu

Uoči prošle nastavne godine zbog epidemije su donesene posebne mjere za sprječavanje širenja zaraze u školama. One su uključivale redovitu dezinfekciju prostora, a kako bi se stekli preduvjeti za to u većini škola skraćen je nastavni sat i tako je bilo do kraja prošle nastavne godine. Što je sa sljedećom, pitali smo Ministarstvo.

Foto: Inga Đuđik/srednja.hr

Jedno od češćih pitanja koje dobivamo ovih dana ono je hoće li i u idućoj školskoj godini nastavni sat trajati 40 umjesto 45 minuta. Naime, brojni su osnivači škola uoči prošle nastavne godine od Ministarstva zatražili skraćivanje sati kako bi se u školama mogle provesti epidemiološke mjere HZJZ-a.

U većini škola sat je skraćen za pet minuta kako bi se učionice i ostale školske prostorije mogle redovito dezinficirati i provjetriti. I tako je u brojnim školama ostalo do kraja nastavne godine. Kako smo nedavno pisali, na samom koncu prošle nastavne godine sati su bili skraćeni u 265 srednjih škola diljem Hrvatske. A što je sa sljedećom nastavnom godinom?

I u ovom slučaju primjenjuje se članak 51. Zakona o odgoju i obrazovanju. Prema njemu, nastavni sat traje 45 minuta, ali trajanje sata može se mijenjati zbog posebnih okolnosti i to uz prethodnu suglasnost Ministarstva obrazovanja. Dakle, koliko će trajati nastavni sat u sljedećoj godini ovisit će o tome hoće li osnivač vaše škole, što je u većini slučajeva županija ili grad, zatražiti skraćivanje od Ministarstva. Rok za slanje tog zahtjeva nije zakonski određen.

– MZO daje suglasnost na zahtjev osnivača. Za sada nitko to nije zatražio, odgovaraju kratko iz Ministarstva na naš upit.