Pretraga

Studij ‘centralne znanosti’ na KTF-u u Splitu: Provjerili smo na kojim poslovima možete raditi s ovom diplomom

A- A+

Kemija, prozvana ‘centralnom znanošću’ jer povezuje sve ostale, odgovorna je za neka od najvažnijih otkrića koja su oblikovala naše društvo. Zapravo, toliko utječe na naše živote da toga praktički nismo niti svjesni. Omogućava nam proizvodnju većih količina hrane, čistu vodu, energiju… Bez nje bi bolesti bile puno smrtonosnije, a medicina na puno nižoj stepenici razvoja. Osim toga, bez kemije ne bismo imali niti tehnologiju kao što su LCD ekrani na mobitelima, laptopima i TV uređajima, ali ni automobile, odjeću, boje… Odlučite li se za karijeru u ovoj znanosti, moći ćete birati između puno različitih područja istraživanja u koja se možete usmjeriti. Stoga smo u suradnji s Kemijsko-tehnološkim fakultetom u Splitu (KTF) odlučili provjeriti koja sve vrata otvara studij kemije.

Odlučite li upisati neki od studijskih smjerova baš na KTF-u, studirat ćete na Sveučilištu koje je u 4% najboljih na svijetu. | foto: Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu

Na KTF-u možete upisati jedan od četiri preddiplomska studija: Kemiju, Kemijsku tehnologiju – smjer Kemijsko inženjerstvo, Kemijsku tehnologiju – smjer Zaštita okoliša ili Prehrambenu tehnologiju. Na diplomskoj razini možete odabrati Kemiju: smjer Kemija okoliša, Kemiju: smjer Organska kemija i biokemija, Kemijsku tehnologiju: smjer Materijali, Kemijsku tehnologiju: smjer Zaštita okoliša ili Prehrambenu tehnologiju. Neovisno o tome za koji smjer se odlučite, po diplomiranju vam se otvaraju brojne mogućnosti.

Što sve možete raditi s diplomom KTF-a?

Posao istraživača varira, no u suštini znači da ćete puno svog vremena provoditi u laboratorijima, radeći u timu znanstvenika te koristeći znanstvene metode i standarde. Vaš će svakodnevni posao ovisiti o industriji u koju se usmjerite. Moći ćete raditi na formuliranju novih proizvoda i procesa, ispitivanju njihove učinkovitosti ili poboljšavanju već postojećih u različitim industrijama, primjerice, u farmaceutskoj, kozmetičkoj, prehrambenoj, automobilskoj, građevinskoj, industriji proizvoda za čišćenje, naftnoj ili petrokemijskoj.

Odlučite li raditi u području zaštite okoliša, proučavat ćete kemijske procese koji se događaju u vodi, zraku, kopnenom i živom okruženju te učinke ljudske aktivnosti na njih. Ovo područje uključuje teme kao što su kemija tla, kemija mora, kemija atmosfere, modeliranje okoliša i sanacija onečišćenja…

Ako se odlučite za kemiju, svoje buduće radno vrijeme najčešće ćete provoditi u laboratoriju | foto: Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu

Usmjerite li se u široko područje biotehnologije, radit ćete na manipuliranju živim organizmima (ili njihovim komponentama) radi dizajniranja ili poboljšanja, primjerice, cjepiva, lijekova, energetske učinkovitosti ili sigurnosti hrane u sektoru poljoprivrede. Privlači li vas više toksikologija, bavit ćete se utjecajem štetnih tvari i otrova na organizme. Odaberete li područje nanotehnologije, istraživat ćete strukture veličine atoma, molekula i nanomolekula. Nanoznanost, naime, utječe na mnoge tehnološke i industrijske sektore, od informacijske tehnologije, preko farmaceutskih proizvoda, do transporta, do znanosti o okolišu, a odabrat ćete ih ovisno o vašem interesu.

U kojim tvrtkama ćete moći raditi nakon KTF-a?

KTF prati svoje studente nakon diplomiranja, a neke tvrtke koje zapošljavaju njihove studente su: AD Plastik, Brodosplit, CEMEX, Cian, PLIVA Hrvatska, Jadranski galenski laboratorij, INA, prehrambena industrija, kozmetička industrija, industrija boja i lakova, tvrtke koje se bave zaštitom okoliša i dr., Institut Ruđer Bošković, Institut za jadranske kulture i melioraciju krša, Institut za oceanografiju i ribarstvo, Mediteranski institut za istraživanje života, obrazovne institucije različitih razina, Vodovod i kanalizacija, Županijski zavodi za javno zdravstvo, hrvatska vojska i policija, različite inspekcijske službe na državnoj i regionalnoj razini…

Studij na sveučilištu koje je u top 4% najboljih na svijetu

Upravo su širina kemije i njena multidisciplinarnost ono što mnoge privuče toj znanosti. Ako razumijete ‘centralnu znanost’, razumjet ćete sve od toga kako funkcioniraju najsitnije komponente ljudskog tijela do sastava planeta udaljenih tisućama svjetlosnih godina. Odlučite li upisati neki od studijskih smjerova baš na KTF-u, studirat ćete na Sveučilištu koje je u 4% najboljih na svijetu prema ljestvici Times Higher Education. Naime, KTF je dio obitelji Sveučilišta koje je po prvi puta rangirano u 10 od 17 ciljeva održivog razvoja kao jedino sveučilište u Hrvatskoj.

Osim toga, KTF je smješten na modernom kampusu u ‘Zgradi tri fakulteta’ što jamči pravo studentsko iskustvo. Imat ćete pristup najnovijim znanstvenim, studentskim i polu-industrijskim laboratorijima te znanstveno-istraživačkoj opremi, zbog čega ćete spremno zakoračiti na tržište rada. Studenti su uključeni u znanstvene aktivnosti od samog početka, a za svoj rad osvajaju i nagrade. Sudjeluju, osim toga, u projektima društveno korisnog učenja, projektima zaštite okoliša, organizaciji znanstvenih konferencija, Festivala znanosti, Noći istraživača, sportskim natjecanjima, humanitarnim akcijama.

Za studente završnih godina KTF organizira stručna putovanja, studentsku praksu i terensku nastavu kroz koju ćete već na faksu steći iskustvo potrebno za tržište rada. KTF surađuje s poduzetnicima i brine o tome da njihovi studenti steknu vještine i znanja koja će biti primjenjiva. Osim toga, moći ćete studirati ili obaviti praksu u nekoj od zemalja svijeta kroz Erasmus+, Ceepus ili IAESTE programe.

Za više informacija posjetite web stranicu KTF-a ili se obratite na mail: [email protected].

KTF je smješten na modernom kampusu u ‘Zgradi tri fakulteta’ što jamči pravo studentsko iskustvo. | foto: Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu


Tekst je nastao u suradnji Native studija portala srednja.hr i Kemijsko-tehnološkog fakulteta u Splitu.