Pretraga

Stvari koje svi sveučilišni profesori preziru, a studenti ih učestalo rade

A- A+

Studenti se ne mogu baš u svakoj situaciji pohvaliti da održavaju komunikaciju sa svojim profesorima na pristojnoj razini. Jedan od glavnih pokazatelja nepoštivanja svojih profesora je stvaranje buke za vrijeme predavanja, no tu nije kraj. Profesorica Lisa Wade šokirana e-mailom koji je dobila od studentice s Ivy League fakulteta odlučila je podijeliti sa svima koje stvari svaki sveučilišni profesor prezire, a studenti ih učestalo rade.

Profesori se svakodnevno načitaju brojnih e-mailova koje studenti upućuju redovito i s potpuno neprimjerenim sadržajem. Također se nagledaju iritantnog ponašanja za vrijeme predavanja koje narušava njihovu komunikaciju sa studentima. Profesorica Lisa Wade prije nekoliko dana dobila je e-mail od studentice s Ivy League fakulteta koji ju je ostavio bez teksta zbog načina na koji joj se obraćala. U najmanju ruku poruka bi se mogla okarakterizirati kao da joj je autorica nepromišljena osnovnoškolka. Stoga je Wade odlučila izdvojiti nekoliko stvari koje studenti redovito rade, a profesori ih mrze, među kojima je i način komuniciranja, piše Sociological Images.

Izdvojeni članak

Student tražio da mu ‘navuče’ ocjenu pa ga profesor uništio povratnim e-mailom

Neprimjereno komuniciranje

Prije nego što se obratite profesorima pisanim putem, telefonski ili osobno, imajte na umu da vam oni nisu prijatelji ma koliko opušteni na predavanjima bili. Komunicirajte s njima kao da se nalazite na radnom mjestu, jer se u principu i nalazite na poslu. Morate pokazati da znate kakva je komunikacija kada primjerena.

Bez pitanja ‘jesam li propustio što dok me nije bilo’

Ni u kojem slučaju ne smijete upitati jeste li propustili što važno u odsustvu s predavanja. Možda toga niste svjesni, ali na taj način vrijeđate profesore. Naravno da ste propustili nešto važno jer na predavanjima se ne igraju igrice, gleda u strop ili na neki treći način skraćuje vrijeme. Najbolje je da izrazite žaljenje što prošli put niste mogli prisustvovali nastavi jer je sigurno bilo zanimljivo i na tome se zadržite.

Ne spremajte se prije kraja predavanja

Jedna od najnepristojnijih stvari koje većina studenata radi jest spremanje i pakiranje stvari pred kraj predavanja iako isto još uvijek traje. Ništa vas ne košta sačekati par minuta duže dok profesor ne kaže ‘vidimo se sljedeći put’, a ne kao očajnici pred smrt brže-bolje spremiti stvari kako bi što prije uspjeli izići iz predavaonice.

Izdvojeni članak

Studentice navukle bijes uprave fakulteta jer besplatno dijele kondome

Ne postavljajte pitanja o zadacima prije nego što pročitate upute

U većini ispita dobijete upute kako se koji zadatak rješava, baš kao što i mnogi profesori daju zadaću sa zapisanim detaljnim pravilima rješavanja. Prvo iste pročitajte pa onda postavite eventualno pitanje ako vas nešto buni oko principa rješavanja. Ne dižite mahnito ruke u zrak i ne postavljajte pitanja na koja imate odgovore u rukama. Također slušajte to drugi pitaju da profesori ne moraju deset puta davati iste odgovore.

Naučite prihvatiti kritiku

Ako ste došli na fakultet u namjeri da nešto naučite, onda morate biti spremni prihvatiti kritiku, pozitivnu ili negativnu. Kad vam profesor preda zadaću cijelu išaranu crvenom olovkom, znači da mu je stalo da drugi put ne griješite te da je posebno vrijeme posvetio vašem radu. Također smatraju da imate potencijala koji treba isplivati na površinu, stoga nema razloga za ljutnju.

Bez stava ‘too cool for school’

Profesori i asistenti najčešće su bili najbolji studenti u svojim generacijama stoga nisu blagonakloni prema studentima koji vidljivo pokazuju kako se dosađuju na njihovim predavanjima. Sjedaju u zadnje redove, zavale se u sjedalo i uz to još prave buku te ometaju predavanje. Profesori kakvi god bili, cijene i vrednuju znanje, trud kao i iskazani interes. Stoga pokažite kako vam je stalo do njihova predmeta, ili se bar pretvarajte da je tako.

Izdvojeni članak

Kako napisati dobar e-mail profesoru: Pratite ovih nekoliko pravila i nećete se osramotiti

Igranje s fontovima i formatima dokumenata

Ne postoji trik kojeg se profesori kroz dugi niz godina rada sa studentima nisu nagledali. Stoga ih ne spuštajte na tu razinu povećavajući font ili margine u seminarskim radovima kako bi ‘popunili’ određeni broj stranica. Budući da pregledavaju na tisuće radova, mislite da stvarno već na prvi pogled ne mogu prepoznati najčešće korišteni Times New Roman veličine fonta 12? Umjesto da ostavite dojam glupog ili lijenog studenta, vrijeme utrošeno za uređivanje dokumenta radije iskoristite za pošteno obavljanje zadatka.

Naučite razliku između mišljenje i činjenice

Naučite razliku između nečijeg mišljenja, uvjerenja  i činjenice. Nije isto mišljenje koje dijeli nekolicina oko određene stvari, ili tvrdnja koja se može neupitno i nepobitno ustanoviti te utvrditi.

Izbjegavajte kititi radove paperjem

Prilikom pisanja radova izbjegavajte početke tipa ‘od začetka svijeta ljudi su bili involvirani u ratovima’. Umjesto bespotrebnog kićenja i krležinskih rečenica jednostavno i sažeto se izražavajte. U ovom slučaju upotrebljavajte izraze poput ‘tradicionalno’ ili ‘kroz povijest’.

Ne pokušavajte navlačiti ocjenu

Ako profesori išta mrze to je pokušaj navlačenja ocjena na dovoljnu ili višu od one koju vam je sam dodijelio. Kad idete na uvid ispita, neka vam namjera pri ulasku u kabinet bude da provjerite gdje ste pogriješili ili ustanovite jesu li profesori previdjeli neku sitnicu, a ne da ih nagovorite da vam poklone pola ili cijeli bod.