Studenti Ekonomije ogorčeni jer su pred zidom: Da bi došli do master diplome moraju promijeniti model studija
Studenti 4. godine Ekonomskog fakulteta u Zagrebu smatraju da su dovedeni pred zid te da im je nanesena nepravda, budući da su po jednom modelu studija upisali fakultet a po drugom će ga morati završiti. Naime, po Odluci o studentskim participacijama i naknadama za akademsku godinu 2018./2019. studenti 4. godine preddiplomskog studija, koji do 30. rujna nisu završili studij, a žele ići na diplomski, morat će pribjeći nekom drugom modelu studija. Sa svim scenarijima i mogućnostima, a koje će kako nam kaže rješavati individualno, upoznao nas je prodekan za nastavu Božidar Jaković.
Ići na magisterij prema skupljoj cijeni, ostati prvostupnik ili prijeći na integrirani studij
[scribd id=390129077 key=key-tkZD6w3gFy3dZd17PG9H mode=scroll]
U spomenutom razgovoru koji smo vodili s Jakovićem, prodekan nam pojašnjava kako će se potruditi studentima koji se odluče na opciju upisa završne godine na engleskom jeziku, pokušati smanjiti cijenu studija na spomenutih 7.200 kuna, koliko je do sada iznosila godina diplomskog na hrvatskom jeziku.
Uz to je domentuo da će se pokušati izboriti za izvođenje pojedinih kolegija na hrvatskom jeziku.
3. studentima se nudi opcija i da se nakon završetka preddiplomskog studija po starom programu prebace na integrirani studij na petoj godini. U tom slučaju studenti bi morali polagati određene predmete razlike, budući da se kako smo već spomenuli, po starom modelu smjer birao tek na petoj godini, a po integriranom već na četvrtoj.
Studenti traže kompromisno rješenje
Ponuđene mogućnosti ipak nisu naišle na plodno tlo kod većine studenata, zahvaćenih nastalom situacijom. Peticija koju su pokrenuli s ciljem da im se omogući završetak diplomskog studija prema starom sistemu, ukazala im je na to da je gotovo 400 njih u položaju da ne mogu magistrirati prema programu, koji je bio na snazi kada su upisivali studij.
Inače peticija je pokrenuta sedmog rujna te su studenti u njenom opisu naveli da zahtijevaju izvođenje diplomskog studija na svim smjerovima i u akademskoj godini 2019./2020. ‘kako bi svi studenti koji ove akademske godine nisu stigli položiti sve ispite s 4. godine Preddiplomskog studija mogli sljedeće godine, bez dodatnih kolegija i troškova, upisati normalnu 5. godinu i završiti fakultet.’
Ipak u komunikaciji s njima, doznajemo da sada pristaju i na svojevrsni kompromis. Naime , premda su po starom programu mogli odabrati osam smjerova diplomskog studija, nezadovoljni studenti vele da bi sada pristali i na dva, za koji se izjasni najveći broj studenata, koji su u ovoj poziciji.
Oko ove teme smo razgovarali, i s bivšim i sadašnjim predsjednikom Studentskog zbora Ekonomskog fakulteta odnosno Davidom Sesarom i Marijanom Buljanom, koji tvrde da su učinili što su mogli kako bi zaštitili prava studenata.
Tako ukazuju na to da su se izborili za dva izvanredna ispitna roka, kako bi studenti 4. godine imali veće šanse položiti ispite, koji su im preostali za čišćenje četvrte godine. Sami ne daju prijedloge za rješavanje ove situacije, ali nam kažu da će podržati studente, ako predlože prihvaljiv modalitet.
Konačni epilog priče po svemu sudeći neće biti poznat sve do lipnja iduće godine, jer tek tada uprava Ekonomskog fakulteta ima namjeru donijeti odluku o tome što sa ‘starim studentima’.
Studenti koji do 30. rujna nisu diplomirali, morali su se nakon ‘probijanja’ tog roka odlučiti za jedno od dva rješenja. Ono rizičnije, koje uključuje produljenje 4. godine te nada da će im se u lipnju omogućiti neka od traženih varijanti završetka diplomskog studija po starom sustavu. Drugo rješenje je već spominjano prebacivanje na integrirani studij.
Neformalno doznajemo da ih se većina odlučila za ovu rizičniju varijantu, u nadi da će im se ipak omogućiti upisivanje zadnje godine po starom modelu 4+1.