Pretraga

Još uvijek su studenti, a već vode profitabilna poduzeća: ‘Ne razmišljam o odlasku iz Hrvatske i to mi je zadnja opcija’

A- A+

Ako bilo kojeg učenika ili studenta pitate što bi najviše volio promijeniti u obrazovnom sustavu, većina će dati isti odgovor – manje štrebanja napamet, a više praktične primjene znanja. Patricija i Tina s time nemaju problema. Studentice su druge i treće godine, a već sada sa svojim kolegama vode prava mala poduzeća.

Brojni mladi još tijekom studija maštaju o tome kako će jednoga dana postati poduzetnici, no taj se san rijetkima i ostvari. Da za njih sve ne bi ostalo samo na pustim željama, potrudili su se studenti druge i treće godine Ekonomije poduzetništva na Visokoj školi Nikola Šubić Zrinski. Ako razmišljate o tome što pokloniti prijateljima ili članovima obitelji, pažljivo pročitajte sljedeće retke jer oni možda imaju odgovor na to.

Studenti poduzeća mogu preuzeti po završetku studiranja

Izdvojeni članak

Bivši predsjednik sveučilišnog Studentskog zbora, umjesto u politiku krenuo u poduzetništvo: Pogledajte što trenutno radi

Studentsko poduzeće Shaggyfriends bavi se izradom i prodajom ukrasnih okvira čiji sadržaj čine rukom nacrtani likovi. Ovi pokloni mogu biti i personalizirani tako da se kupcima nudi mogućnost odabira teksta ispod likova, kao i boje cirkona i okvira. Poduzeće broji tri člana, a svi članovi su studenti druge godine na Visokoj školi Nikola Šubić Zrinski. Shaggyfriends pokrenut je uz pomoć ugovora o osnivanju novih studentskih poduzeća upravo na toj Visokoj školi – studenti poduzeće vode do završetka studija, a potom ih bez naknade mogu preuzeti kao svoja, dok troškove početne investicije snosi Visoka škola.

– Razmišljajući o raznim mogućnostima pokušali smo pronaći djelatnost koja će najbolje odgovarati svim članovima poduzeća kako bi poslovanje bilo što uspješnije. Na kraju smo se odlučili za djelatnost koja ne zahtijeva velike troškove, a istovremeno je drugačija i inovativna. Kod odabira imena prvo smo predložile naziv Lutkice jer je i prva poduzetnička ideja bila vezana uz izradu krpenih lutaka. Kako smo u međuvremenu dobile bolju ideju za izrađivanje personaliziranih okvira, stigao je i savjet da ime mora biti ‘catchy’, jednostavno i zabavno. Probale smo s nazivom na engleskom i tada je nastao Shaggyfriends, otkrila nam je studentica Patricija Petreković.

Shaggyfriends osnovan je pred godinu dana, a prvu je dobit ostvario već ove godine. Veću zainteresiranost i porast potražnje očekuju u vrijeme blagdana.

Važna porška nastavnika i mentora

Izdvojeni članak

Mladi hrvatski poduzetnik pošteno ‘oprao’ političare: ‘Da u firmi imam 2 ili 3 djelatnika – sutra bih otišao’

Već smo spomenuli kako studentima ostaje mogućnost preuzimanja poduzeća po završetku studija, a o tome hoće li mogućnost iskoristiti, mladi poduzetnici još uvijek razmišljaju. Kaže nam Particija, svjesni su rizika koji postoji kod pokretanja vlastitog posla, ali pokretanje tvrtke u studentskim danima vrlo im je korisno iskustvo.

– Danas postoji mogućnost samozapošljavanja u Hrvatskoj i to podržavamo jer smo se i mi odvažili na takvo nešto samo putem studija. Naravno, rizik je uvijek prisutan, no kada smo prošli mnoge analize za naše poduzeće dobili smo jasnu i moguće ostvarivu ideju. Imali smo i imamo podršku naših nastavnika, mentora i svih zaposlenika Visoke škole u bilo kojem trenutku. Stoga, razrada ideje, kao i njenih prednosti i nedostataka bila je puno lakša uz njihovu pomoć. Ništa samo po sebi nije niti dobro, niti loše, već ovisi o tome kako mi reagiramo u određenim okolnostima. Drugim riječima, ne možemo znati dok ne probamo, a sve ovo nam je vrijedno iskustvo za buduće poslovne izazove, ocjenjuje mlada poduzetnica.

Sklapanje ugovora s Visokom školom Zrinski smatra svojim najboljim potezom do sada, a od tog dana sve joj de na bolje, kaže.

– Samo pokretanje posla na studiju me učinilo ozbiljnijom, ali i motiviranijom osobom. Uz svu podršku koji dobivamo na studiju dobivate želju i motivaciju za dalje, za nešto bolje, tvrdi Patricija.

‘Svakome preporučujem pokretanje vlastitog posla’

Izdvojeni članak

Priča o dečku iz Karlovca koji zbog igraće konzole nije želio na faks i sada pomalo osvaja svijet

Nije tajna da sve veći broj mladih u potrazi za poslom odlazi iz Hrvatske pa samo mladu poduzetnicu pitali ima li i ona slične planove.

– Ne, osobno ne razmišljam o odlasku iz Hrvatske i to mi je zadnja opcija. Znam kakvo je stanje u našoj državi i da ima mnogo nezaposlenih, no smatram da se za sve koji pokažu volju i ambiciju uvijek može nešto pronaći, smatra Patricija.

Dodaje, kod pokretanja posla normalna je prisutnost straha, no to nas ne bi smjelo omesti, već se sa strahom moramo naučiti nositi.

– Svakome preporučujem pokretanje vlastitog posla, studentima i onima koji to nisu. Upis studija koji potiče pokretanje vlastitog posla jako je dobra opcija jer studente priprema za stvarne potrebe tržišta rada, potiče poduzetništvo i konačno – stvara ljude koji znaju dobiti ono što žele. Ipak govorimo o poduzetništvu, zar ne?, poručuje Patricija svima koji dvoje oko pokretanja vlastitog posla.

‘Drago nam je da smo prošli cijeli proces osnivanja poduzeća’

Izdvojeni članak

Poduzetnički dvojac s Veleučilišta u Šibeniku pokrenuo već drugi posao

Shaggyfriends nije jedino poduzeće koje uspješno vode studenti Visoke škole N. Š. Zrinski. Među njima je i Tiante j.d.o.o, kojeg vode Tina Kelemin i Teofil Cenger, studenti 3. godine na preddiplomskog stručnog studija Ekonomija poduzetništva.

– Naše studentsko poduzeće Tiante j.d.o.o. bavi se prodajom pjeskarenog stakla, poput čaša, boca i ostali staklenih predmeta, koji se prilagođavaju željama kupaca. Znači, ako kupac želi čašu sa svojim imenom ili datumom rođenja mi ćemo to i omogućiti. Na ideju smo došli tako što smo htjeli tržištu ponuditi zanimljiv proizvod, a same kupce uključiti u njegovo stvaranje, tj. ideja je bila da kupac sam odabere što je idealno za njega. Ime poduzeća osmišljeno je na prvoj godini studija kada je s nama bila i kolegica Anamarija pa smo od svih imena uzeli dva početna slova i spojili ih u jedno – Tiante, objašnjava nam Tina.

Do sada su imali nekoliko manjih narudžbi, ali kako nam kaže, po završetku studija ne planiraju nastaviti s radom, jer i Tina i Teofil imaju druge planove. Ipak, cijene i iskoristit će u svojim budućim poslovnim projektima iskustvo i znanja stečena u studentskim poduzećima.

– Osnivanje poduzeća na našem studiju za redovne studente je obavezno, sami se vrlo vjerojatno ne bismo odlučili na takav rizik. Prilikom osnivanja imali smo veliku potporu Visoke škole i mentora te nam je drago da smo prošli cijeli proces osnivanja poduzeća, ponajviše zbog toga što smo mnogo toga naučili te će nam to znanje puno koristiti jednog dana ako se odlučimo baviti poduzetništvom, kaže nam Tina koja, baš kao i Patricija, ne planira odlazak iz Hrvatske, a mladima poručuje – tko ne riskira, ne profitira!