Pretraga

[Vodič za brucoše] Kako se zaposliti za vrijeme studija

A- A+

Iako je Bolonja poprilično zakomplicirala život studentima koji uz faks žele zaraditi džeparac, neki fakulteti ipak će ti ostaviti dovoljno vremena da se posvetiš honorarnom poslu. Čak i najzaposleniji studenti imaju priliku raditi vikendima, a ponuda studentskih poslova uvijek je zanimljiva i široka.

srednja.hr

Istovremeno možeš raditi i nekoliko različitih poslova preko Student Servisa, a iako su mnogi poslodavci dozvoljavali rad preko tuđeg ugovora, danas je to rijetkost.

Izdvojeni članak

Starter ekipa eSTUDENT-a izdvojila najčešće pogreške koje studenti rade u životopisima

Učlanjenje u Student servis

U Student servis mogu se učlaniti redovni studenti sveučilišta, veleučilišta i visokih učilišta. Nekoliko većih hrvatskih gradova ima svoj servis koji traži određene uvjete za učlanjenje.

Najčešće je riječ o istim dokumentima kao što je originalno uvjerenje o upisu na određeni fakultet, potvrda o upisu na fakultet koji mora ovjeriti referent u referadi te studentska iskaznica odnosno iksica.

Osim akademskih dokumenata, potrebno je u student servis doći osobno i priložiti osobnu iskaznicu, ugovor o korištenju žiro računa u nekoj od banaka s kojima SC posluje( sve su informacije dostupne na webu SC-a) te dvije fotografije koje će se koristiti za za iskaznicu Student servisa.

Svi navedeni dokumenti i potvrde trebaju biti originali.

Izdvojeni članak

[Vodič za brucoše] Što je referada?

Pronalazak posla

Na stranicama SC-a kojemu pristupiš naći ćeš popis poslova koji su trenutno u ponudi. Ako ti se neki od njih svidi, slijedit ćeš upute poslodavca koji je oglas postavio. Najčešće to znači da ćeš ga kontaktirati i poslati mu svoj životopis uz eventualno motivacijsko pismo u kojem ćeš navesti zašto baš želiš raditi taj posao.

Ako posao pronađeš na taj način, tada odlaziš u SC i u debeloj knjizi (šifraniku) na koji će te zaposlenici uputiti, pronalaziš tvrtku za koju se prijavljuješ i prepišeš njezinu šifru. S tom šifrom dolaziš na šalter i sve što trebaš je zatražiti ugovor, dati iskaznicu te pročitati šifru.

Taj ugovor nosiš poslodavcu onoliko često koliko dogovorite plaćanje. Optimalno je da to bude mjesečno budući da za svaku uplatu moraš ići po novi ugovor, a gužve u Student servisu nisu rijetkost.

Posao možeš pronaći i samostalno, nevezano uz SC, ali tada je važno provjeriti ima li tvrtka u koju se prijavljuješ potpisan ugovor s SC-om u koji si prijavljen, a ako nema, možeš ih zatražiti da ga potpišu. Postupak nakon toga je isti.

Izdvojeni članak

[Vodič za brucoše] Razumijevanje akademskog govora

Koji posao odabrati?

Ponuda studentskih poslova uvijek je raznolika, ali posao ćeš morati prilagoditi fakultetskim obvezama. Kako bolonjski sustav nije tako fleksibilan kad je riječ o izostancima, odgovarat će ti posao u kojem sam možeš slagati raspored i prilagoditi ga sebi.  Svi poslovi koji se odvijaju vikendima, a to su najčešće promocije ili poslovi hostesiranja, također će dolaziti u obzir.

Kad se uhodaš u fakultetski ritam, pokušaj se, što je više moguće, orijentirati na poslove povezane s tvojim fakultetom. Ako si jezičar, prijavi se na poslove koji uključuju prevođenje, a ukoliko si na studiju farmacije, medicine ili kemije, uvijek možeš raditi u ljekarnama na raznim promocijama.

Budući da živiš u vremenu u kojem te posao ne čeka nakon izlaska na fakultet, nastoj si ga već za vrijeme fakulteta osigurati tako što ćeš prihvaćati poslove koji će te naučiti struci kao i stručne prakse koje će ti dati konkretno znanje, jer iskustvo u životopisu nikome još nije odmoglo.