Pretraga

Jokić smatra da Hrvatska kasni s planom za novu školsku godinu: Kaže da je Ministarstvo na godišnjem

A- A+

Nova nastavna godina počinje 7. rujna, kada bi se učenici, prema svemu sudeći, trebali vratiti u školske klupe. Kako se već neko vrijeme najavljuje, do potpunog lockdowna neće ponovno doći, već će se učiniti sve da bi učenici nastavu mogli slušati u školi. Boris Jokić smatra da ostale zemlje odavno imaju plan, a da Hrvatska ustvari još nema razrađen i spreman plan iako škola počinje za manje od mjesec dana.

Screenshot: HRT

Nastava počinje 7. rujna. Kako se najavljuje, neće biti potpune blokade cijelog obrazovnog sustava, kakva je bila, nego će se, ako se i pojavi neko žarište, za njega dati jasne upute, tako da one neće biti generalne za cijelu Hrvatsku. Rečeno je i da će cijeli plan najvjerojanije biti poznat dva tjedna prije početka školske godine te da se osniva savjetodavno tijelo sastavljeno od epidemiologa, obrazovnih stručnjaka, znanstvenika, sindikalista i drugih.

Izdvojeni članak
učenik piše zadaću za radnim stolom

Nova školska godina počinje za manje od mjesec dana: Pomoćnik ministra govorio o mjerama u razredima

Međutim, tportal prenosi kritiku Borisa Jokića, psihologa i višeg znanstvenog suradnika Instituta za društvena istraživanja. On smatra da Hrvatska ozbiljno kasni kada je riječ o donošenju plana.

– Dok su ostale zemlje odavno počele precizno i pomno planirati moguće korake vezane uz učenike, odgojno-obrazovne radnike i roditelje, u Hrvatskoj se o mogućim izazovima i rješenjima nažalost i dalje govori samo načelno, te se opet spominju osnivanja različitih radnih skupina i birokratskih tijela. Ponavljam još jednom: najbolji ishod za sve je da se škola odvija na uobičajen način, ali ipak već je sada jasno da je potrebno imati rješenja za slučajeve da dođe do pojave izbijanja virusa u školama među učenicima i, što se zanemaruje, među učiteljima. Previše puta do sada su odgojno-obrazovni radnici i roditelji svojim entuzijazmom i radom izvlačili ministarstvo i najmanje što im se može omogućiti jesu smjernice za rad, kaže Jokić za navedeni izvor.

Rekao je da je potrebno jasno odrediti protokole vezane uz boravak u školi, veličinu razreda, fizičko uređenje učionica, zaštitu učenika i odgojno-obrazovnih radnika.

Upozorio je i da 40 dana nakon imenovanja vlade nije uspostavljeno ministarstvo te da nije moguće učiniti potrebne stvari “ako su svi na godišnjim odmorima i ako se čeka osnivanje još jednog radnog tijela”.