Pretraga

Škola se pohvalila ogromnim uspjehom učenika: Osvojili 32 medalje na međunarodnim natjecanjima

A- A+

I ove godine, posebice kroz ljeto, naši su učenici nanizali uspjehe na međunarodnim natjecanjima u znanju. Teško je pronaći ona na kojima nisu sudjelovali učenici zagrebačke XV. gimnazije. Redovito osvajaju medalje, vidljivo je to iz statistike koju je objavila škola – u 2023. hrvatskoj su donijeli čak 32 odličja.

XV. Gimnazija u Zagrebu / Foto: Silvija Vuković, srednja.hr

Dok je većina učenika ljeto provela odmarajući, a tijekom prošlog polugodišta uglavnom se bavila samo školskim obvezama, tako nije bilo onim najboljima. I ove su nam godine naši školarci osvjetlali obraz na najuglednijim međunarodnim natjecanjima i olimpijadama učenika, a dokazuju to i brojne medalje koje su donijeli kući.

Učenici zagrebačkog MIOC-a osvojili 32 medalje u 2023.

O pojedinačnim natjecanjima i uspjesima već smo pisali, a iz zagrebačke XV. gimnazije ovih su se dana pohvalili i brojem medalja koje su osvojili njihovi učenici. Gotovo da i nema natjecanja na kojemu zagrebački miočani nisu sudjelovali. Kako navode iz škole na raznim olimpijadama i natjecanjima u 2023. sudjelovalo je 32 učenika XV. gimnazije Zagreb, a ukupno su ostvarili 45 nastupa. Broj medalja jednak je broju učenika koji su nastupili – 32, s time da je sedam njih zlatno, devet je srebrnih, a 16 brončanih.

Inače, portal srednja.hr ima posebnu rubriku Alumni, u kojoj mapiramo naše najbolje učenike, odnosno sve dobitnike Oskara znanja od 2005. godine. Nagrada je to koja se dodjeljuje za uspjeh na državnim i međunarodnim natjecanjima, a Alumni bazi možete pristupiti putem poveznice.

Izdvojeni članak
Lara Semeš, Maša Dobrić, Lana Škarica i Iva Tadić

Naklon do poda: U jakoj konkurenciji naše učenice osvojile pet medalja na informatičkoj olimpijadi za djevojke

Tko su miočani koji briljiraju na natjecanjima?

U nastavku se nalaze imena učenika XV. gimnazije u Zagrebu za koje je škola izvijestila da su sudjelovali na međunarodnim natjecanjima u 2023. godini, uz naziv natjecanja:

 • A-lympiad 2023., Garderen, Nizozemska: Jana Čarnohorski, 3. razred, Maciej Sitarz, 3. razred, Martin Paćelat, 4. razred, Vigo Munitić, 4. razred – 3. mjesto timski
 • Europska matematička olimpijada za djevojke – EGMO 2023., Portorož: Lara Semeš, 3. razred – brončana medalja
 • Prirodoslovna olimpijada Europske unije (EOES 2023), Riga: Val Karan, 2. razred & Roko Marić, 2. razred – srebrna medalja kao članovi tima A
 • 57. Međunarodna Mendeljejevljeva kemijska olimpijada (IMChO 2023), Astana: Lovro Mirković, 4. razred – sudjelovanje i priznanje, Filip Čutura, 2. razred – sudjelovanje i priznanje
 • 7. Europska fizička olimpijada (EuPhO 2023), Hannover: Ilan Mihelja, 3. razred – brončana medalja, Val Karan, 2. razred – brončana medalja
 • 11. Kup matematičke gimnazije, Beograd: Maša Dobrić – zlatna medalja iz matematike i informatike, Mare Zrno Agoli – zlatna medalja iz fizike, srebrna medalja iz matematike i informatike, Fabijan Cikač – zlatna medalja iz matematike, Lovro Tunjić – zlatna medalja iz informatike, brončana medalja iz matematike i fizike
 • 34. Međunarodna biološka olimpijada (IBO 2023), Al Ain (Ujedinjeni Arapski Emirati): Lovro Mirković, 4. razred – srebrna medalja, Robert Markulin, 3. razred – priznanje
 • 64. Međunarodna matematička olimpijada (IMO 2023), Chiba (Japan): Namik Agić, 4. razred – brončana medalja, Janko Bušelić, 4. razred – brončana medalja, Lara Semeš, 3. razred – brončana medalja
 • RoboCup 2023, Bordeaux: Antonio Dijanić, Dora Dijanić i Ivan Dijanić – zlatna medalja, 1. mjesto
 • 53. Međunarodna fizička olimpijada (IPhO 2023), Tokio: Val Karan, 2. razred – srebrna medalja, Viktor Vuković, 4. razred – brončana medalja
 • 3. Srednjoeuropska informatička olimpijada za djevojke (EGOI 2023), Lund (Švedska), Lara Semeš, 3. razred – zlatna medalja, Maša Dobrić, 1. razred – srebrna medalja, Lana Škarica, 1. razred – brončana medalja
 • Međunarodni turnir mladih fizičara (IYPT 2023), Murree (Pakistan), Andrea Brzica, 3. razred – sudjelovanje, Domagoj Antičić, 4. razred – sudjelovanje
 • 19. međunarodna geografska olimpijada (iGeo 2023), Bandungu (Indonezija): Luka Protulipac, 3. razred – brončana medalja
 • 16. Međunarodna olimpijada iz astronomije i astrofizike (IOAA 2023), Chorzow (Poljska): Viktor Vuković, 4. razred – brončana medalja, Marko Ercegović, 4. razred – sudjelovanje
 • 30. Srednjoeuropska informatička olimpijada (CEOI 2023), Magdeburg: Ivan Janjić, 4. razred – sudjelovanje, Lara Semeš, 3. razred – sudjelovanje, Fran Babić, 4. razred – sudjelovanje
 • 11. Međunarodni turnir mladih prirodoslovaca (IYNT 2023), Almaty (Kazahstan), Marta Mikac, 8. razred (Osnovna škola Zapruđe, Zagreb) – srebrna medalja timski
 • 17. Srednjoeuropska matematička olimpijada (MEMO 2023), Strečno (Slovačka): Fabijan Cikač, 1. razred – srebrna medalja, David Lang, 3. razred – srebrna medalja, Kristijan Šimović, 1. razred – brončana medalja, Adrian Grbac Lacković, 3. razred – pohvala, Val Karan, 2. razred – pohvala
 • 35. Međunarodna informatička olimpijada (IOI 2023), Szeged (Mađarska): Fran Babić, 4. razred – brončana medalja, Ivan Janjić, 4. razred – brončana medalja, Lara Semeš, 3. razred – pohvala