Pretraga

Isprobali smo Samsung Galaxy S23 Ultra, mobitel s kamerom od čak 200 megapiksela

A- A+

Samsung Galaxy S23 Ultra naizgled je gotovo jednak svom prethodniku, S22 Ultri. Ipak, dolazi s nekim ključnim poboljšanjima, uključujući 200-megapikselnu glavnu kameru i učinkovitiji Snapdragon 8 Gen 2 koji je, na radost mnogih korisnika, sada dostupan i u europskim modelima.

samsung galaxy s23 ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra. Foto: srednja.hr

Otkad su se ‘riješili’ Note serije, Ultra je postala Samsungova punokrvna perjanica. Galaxy S22 Ultra preuzela je ‘kockasti dizajn’, a dobila je čak i S Pen. Taj je mobitel, na papiru barem, bio jedan od najboljih na tržištu. Od sirovih specifikacija, zaslona, pa sve do impresivnog sustava kamera kojeg se nitko ne bi postidio. Ipak, S22 Ultra imala je neke ‘dječje bolesti’, koje su riješene nedavno predstavljenim Samsung Galaxy S23 Ultra modelom. Riječ je o mobitelu koji je izgledom gotovo identičan svom prethodniku, ali usprkos tome dolazi s nekim poboljšanjima. Je li onda vrijedan kupnje, odlučili smo doznati iz prve ruke.

Samsung Galaxy S23 Ultra ima oskudno pakiranje

Naime, na test nam je pristigao Galaxy S23 Ultra u inačici od 12 GB RAM-a te 256 GB interne memorije. Stigao je u maslinasto zelenoj boji, koja je, barem prema našem mišljenju, vrlo atraktivna. Uz zelenu, u Hrvatskoj ga je moguće kupiti u crnoj, kremastoj i ljubičastoj boji. Postoje još neke boje, poput svijetlo plave i crvene, no one kod nas nisu dostupne.

Pakiranje u kojem dolazi Ultra, vrlo je tanko i rekli bismo – oskudno. U kutiji ćete tako pronaći uređaj, USB-C to USB-C kabel, instrukcije za korištenje i iglicu za otvaranje ‘ladice’ za SIM karticu. Dakle, mobitel za koji dajete dobrano preko 1.000 eura, nema punjača, tako da ako želite iskoristiti punu brzinu punjenja, morat ćete kupiti 45-vatni Samsungov punjač, što je dodatni trošak od još oko 60 eura.

Samsung Galaxy S23 Ultra pakiranje.

Pakiranje. Foto: srednja.hr

Međutim, brzo zaboravite na nedostatak punjača kada primite mobitel u ruku, koji daje ‘premium’ osjećaj. Zaslon je, u usporedbi s prethodnikom, nešto ravniji, pa je ovogodišnju Ultru puno lakše i prirodnije držati u ruci. Kućište je napravljeno od Armor Aluminium materijala, koje bi, barem prema Samsungovim navodima, trebalo biti čvršće. Od ostale zaštite, Samsung ima Gorilla Glass Victus 2 koji bi trebao izdržati padove i ogrebotine, a tu je i IP68 certifikat otpornosti na vodu i prašinu.

Veliki i ‘živahni’ zaslon

Iako mobitel dobro leži u rukama, maskica je, barem prema našem mišljenju, must have. Ne samo zbog toga jer S23 Ultra ‘papreno’ košta, pa je i cijena zamjene zaslona ‘paprena’ ako mu se nešto dogodi, već i zbog činjenica da bez maskice ‘klacka’ na stolu zbog izbočenog sustava kamera. Iz tog je razloga poprilično nezgodno pisati dok mobitel samo leži na stolu, a i nekako je šteta čuti to lupkanje uređaja od stol.

Samsung Galaxy S23 Ultra.

Izbočeni sustav kamera. Foto: srednja.hr

Galaxy S23 Ultra ima veliki 6,8-inčni Dynamic AMOLED zaslon tankih rubova, rezolucije 1.440 x 3.088 te frekvencije osvježavanja do 120 Hz. Dynamic u ovom slučaju označava da se frekvencija mijenja ovisno o sadržaju koji se gleda. Konkretnije, dok se nešto čita, frekvencija pada na 1 Hz, kad gledate sadržaj na YouTubeu je 30 ili 60 Hz, a kad se krećete izbornicima je 120 Hz. U praksi, ta mogućnost štedi bateriju, što smo i sami uspjeli osjetiti. Kome to ne odgovara, uvijek može u opcijama izabrati da mu frekvencija osvježavanja bude konstantna.

Nadalje, zaslon ima podršku za HDR10+ tehnologiju koja funkcionira na Netflixu i ostalim streaming servisima te deklariranu vršnu svjetlinu od 1.750 nita. Radi se, dakle, o zaista svijetlom zaslonu koji u svim uvjetima pruža kvalitetan prikaz sadržaja. Boje su vrlo ‘živahne’ i duboke, a u opcijama ih možete u potpunosti i prilagoditi. Automatsko postavljenje svjetline radi i više nego korektno, iako bismo voljeli da u mraku bude malo ‘mračnije’, ali dobro, to je samo naša osobna preferenca.

Samsung Galaxy S23 Ultra zaslon

Samsung Galaxy S23 Ultra zaslon. Foto: srednja.hr

Baterija i performanse

Unutar S23 Ultre, smjestila se ojačana verzija Qualcommovog najjačeg SoC-a, Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy. Uz kombinacije s do LPDDR5X 12 GB RAM-a i čak do 1 TB UFS 4.0 interne memorije, smatramo da se ne treba puno objašnjavati. Performanse ovog mobitela na samom su vrhu tržišta, što se osjeti u svakodnevnom korištenju i igranju videoigara. Sve se pokreće na najjačim postavkama bez zastajkivanja, a zbog dobre energetske učinkovitosti SoC-a, zagrijavanja u principu nema, pa tako ni throttlinga koje smanjuje FPS.

Upravo zbog te poboljšane učinkovitosti, trajanje baterije je ‘rame uz rame’ velikanu autonomije, iPhone 14 Pro Maxu. Naime, jedna od boljki S22 Ultra modela bilo je upravo trajanje baterije zbog neučinkovitog Exynos 2200 SoC-a. Ove godine to zaista nije slučaj i na bateriju se ne možemo požaliti – ma ni trunke. Dan smo bez problema završavali s oko 30 posto baterije, a upaljenog ekrana smo imali oko 7 i pol do 8 sati na Wi-Fiju i oko 6 do 6 i pol sati kombinirano s 5G mrežom.

samsung galaxy s23 ultra

Foto: Samsung

Jedino, eto, što zamjeramo je 45-vatno punjenje. Da, brže je od iPhonea i napuni mobitel za oko sat vremena, ali ‘nije to to’. U usporedbi s kineskim proizvođačima kao što su Oppo, OnePlus, Huwei, Honor i Xiaomi, 45 W zaista je sitnica. Kao primjer, Honor Magic5 Pro koji je, hajmo reći, izravni konkurent S23 Ultri, ima 66-vatno punjenje, a nedavno predstavljeni Xiaomi 13 Pro ima 120-vatno koje dođe ‘do stotke’ za 19 minuta. No, da se ne žalimo puno, napomenut ćemo kako je tu i skromno 12-vatno bežično i 4,5-vatno reverzibilno punjenje.

Kamere

Samsung se u reklamama hvalio kamerom Galaxy S23 Ultre, prije nego što su ga uopće doveli na tržište. Nije ni čudo, budući da su za glavnu kameru odlučili staviti svoj HP2 senzor od čak 200 MP s Tetra2pixel tehnologijom. Prema zadanim postavkama, mobitel fotografira u 12 MP, a moguće je dodatno izabrati 50 MP i naravno 200 MP. U najviše slučajeva, 12 MP je sasvim zadovoljavajuće.

Fotografije glavnim senzorom u dnevnim uvjetima su zaista odlične. Boje su vrlo tople i žive, pa se za objavljivanje na društvenim mrežama filtri ni ne moraju koristiti. Snimati se može u Full HD i 4K rezoluciji pri 30 i 60 FPS-a te u 8K rezoluciji pri 30 FPS-a. Kvaliteta snimki može se uspoređivati s iPhone 14 Pro Maxom, što je i više nego korektno. ‘Treskanja’ snimke nema zbog dobre optičke stabilizacije i dodatnog Super Steady načina rada.

U uvjetima lošijeg osvjetljenja, mišljenja smo da se S23 Ultra i njen glavni senzor dosta dobro snalaze. Detalji su tu, a šuma gotovo da ni nema. Tu je i noćni način fotografiranja koji se automatski uključuje kada prepozna da to može. U praksi on radi sasvim solidno i vrijedi ga se imati uključenog.

Nadalje, tu je 12-megapikselni ultraširoki senzor, koji u usporedbi s prošlogodišnjom Ultrom, pruža nešto detaljnije fotografije. Kvaliteta fotografija svakako je na razini, a tome pripomaže i mogućnost automatskog fokusiranja. U noćnim uvjetima, fotke snimljene ultraširokim senzorom, ipak su ponešto slabije kvalitete, ali ne značajno.

Što se tiče 10-megapikselnih telefoto senzora, jednog s 3x optičkim zumom i jednog s 10x, oni nisu puno promijenjeni u odnosu na S22 Ultru, a ako se nas pita, promjena im ni nije bila potrebna. Fotografije koje pružaju su pune detalja, osobito u dnevnim uvjetima. Po noći je priča ipak nešto drugačija i pad kvalitete je ipak vidljiv, ali to se na koncu i – očekuje.

Uz optički zum od 3x i 10x, tu je i mogućnost digitalnog zumiranja do 100x. To u praksi znači da sa S23 Ultrom možete fotografirati mjesec ili sat na Zagrebačkoj katedrali.

Kad je riječ o prednjoj kameri, ona ove godine dolazi sa senzorom od 12 MP. Fotografijama smo bili zadovoljni iako je broj MP-a manji nego prošle godine. Ono što ju izdvaja od konkurencije je mogućnost snimanja videozapisa u 4K rezoluciji, čime se, primjerice, Xiaomi 13 Pro ne može pohvaliti.

Selfie Samsung Galaxy S23 Ultra.

Selfie prednja kamera. Foto: srednja.hr

Softver

Sad kad smo završili o kamerama, možemo prijeći i na posljednju, ali ne i nevažnu stvar – softver. Galaxy S23 Ultra stiže s Androidom 13 povrh Samsungovog One UI sučelja. Oni koji su koristili Samsungove mobitele predstavljene u proteklih godinu dana, bit će upoznati s gotovo svime. Sučelje je jednostavno za koristiti, nama je oku ugodno te nudi mnoštvo opcija za prilagođavanje.

Ono što ipak čini korištenje Ultre različitom, upravo je na početku teksta spomenuti S Pen. Dakle, radi se o olovčici koja je smještena unutar kućišta mobitela, a kojom se može stvarno svašta – od pisanja bilješki, fotografiranja pomoću gumba na olovci, do screenshotanja određenih dijelova ekrana. Osjećaj pisanja poprilično je dobar i intuitivan. Na osjećaju se ipak gubi ako se na mobitel postavi deblja zaštitna folija ili kaljeno staklo, ali sve i dalje funkcionira sasvim normalno.

S Pen.

S Pen. Foto: srednja.hr

Zvučnici su, inače, sasvim solidni i nemamo zamjerke na njih. Ultrasonični čitač otiska prsta poprilično je brz i radi preko kaljenog stakla ili folije (ako se ponovno postavi), no otključavanje licem pomalo je sporo i u mraku često zna ‘štekati’. Bilo kako bilo, Galaxy S23 Ultra je bez sumnje na samom vrhu tržišta Android mobitela. Cijena mu je, stoga, nemala – 1.449 eura za 8/256 GB inačicu, 1.629 eura za 12/512 GB i 1.869 eura za 12/1 TB verziju.

Samsung S23 Ultra specifikacije

Zaslon: 6,8″ Dynamic AMOLED 2X, 1.440 x 3.080, 120 Hz
Dimenzije: 163,4 x 78,1 x 8,9 mm
Težina: 234 g
Čip: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy
Memorija: 8 GB / 256 GB – 12 GB / 256, 512 GB, 1 TB
OS: Android 13, One UI 5,1
Stražnje kamere: 200 MP (f/1.7, OIS) + 10 MP telefoto (f/4.9, 0X optički zum) + 10 MP telefoto (f/2.4, 3X optički zum)
+ 12 MP ultraširoka (f/2.2, 120˚)
Prednja kamera: 12 MP (f/2.2)
Baterija: 5.000 mAh / 45 W brzo punjenje