Pretraga

Sindikati objavili datum prosvjeda nastavnika i zaposlenika u znanosti: ‘Ne isključujemo i štrajk’

A- A+

Nezadovoljstvo predloženim koeficijentima za obračun plaća u sustavu osnovnog, srednjeg i visokog školstva pretočit će se u prosvjed. Održat će se u petak, 9. veljače u podne na Markovom trgu u Zagrebu, a organiziraju ga Sindikat Preporod i Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja. Pozvali su na njega sve zaposlenike u sustavu obrazovanja i znanosti, ne samo svoje članove.

Matija Kroflin i Željko Stipić | screenshot: YouTube

Prijedlozi koeficijenata su poznati, a oni koji rade u obrazovanju i znanosti su nezadovoljni jer su njihovi sustavi pozicionirani tamo gdje ne bi smjeli biti, rekao je u uvodu konferencije za medije Željko Stipić, predsjednik Sindikata Preporod. Zajedno sa Nezavisnim sindikatom znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO) Preporod organizira prosvjed u Zagrebu, a održat će se za tjedan dana.

– Mi 9. veljače u 12 sati dolazimo na Markov trg, to je ključna poruka koju smo danas željeli poslati, rekao je Matija Kroflin, tajnik NSZVO-a.

‘Uvijek uz velika očekivanja idu i velika razočaranja’

Stipić je istaknuo da je rad svih onih koji rade u školama podcijenjen, a da su očekivanja od novog Zakona o plaćama i uredbe o koeficijentima kod ‘onih koji su najniže pozicionirani’, bila velika.

– Znate kako to ide, uvijek uz velika očekivanja idu i velika razočaranja. Ono što smo dobili bilo je ispod onoga što smo očekivali. I što možete u toj situaciji napraviti? Možete to prihvatiti, eventualno to pokušati korigirati u procesu razgovora, ne pregovora jer koeficijenti nisu materija o kojoj bi se pregovaralo. Možete upućivati primjedbe i možete nešto pokušati napraviti da ono što nije dobro – bude bolje. I ova dva sindikata upravo su se na to odlučila, rekao je Stipić.

Potrebna im je, dodaje, bila šira fronta pa su zato pozvali i ostale sindikate da im se priključe. Odazvala su se samo tri – Sindikat Zajedno, Sindikat KBC Zagreb i Akademski sindikat.

– Dogovorili smo se da ova dva sindikata idu u organizaciju prosvjeda kao prikladnog alata u ovom trenutku, rekao je Stipić i dodao da im je predsjednica Akademskog sindikata rekla da na njih mogu računati pa će i akcija biti fokusirana na one koji rade u osnovnim i srednjim školama, na fakultetima te u znanosti.

Izdvojeni članak
prosvjed nastavnika 2019.

Nezadovoljstvo koeficijentima ne jenjava: Dva sindikata u školstvu planiraju prosvjed

‘Tajnica u školi ima koeficijent 1,97, svugdje drugdje 2,35’

Jedan od ključna dva razloga negodovanja Sindikata Preporod su niži koeficijenti – kuhara, čistačica, domara, računovođa i tajnica.

– Ono što nas je posebno povrijedilo to je da je, unatoč obećanju Vlade da će jednak rad biti jednako pozicioniran, Vlada je odlučila ponovno uspostaviti radnike prvog i radnike drugog reda. Pritom, pogađate, ovi drugog reda su isključivo u školama. To ide dotle da, primjerice, tajnica u školi može imati koeficijent 1,97, a ako je tajnica bilo gdje drugdje, onda ima 2,35, navodi Stipić.

Drugi su razlog nezadovoljstva predloženi koeficijenti učitelja i nastavnika.

– Vi nemate radnika u javnim službama koji bi imao tu stručnu spremu, radio tako složen i odgovoran posao, radio u takvim uvjetima, a da pritom taj radnik ima ovako nizak koeficijent. I tu očekujemo ozbiljan iskorak Vlade. Svjesni smo da je učitelja velik broj, ali to nije nikakav alibi da se ne ispravi ova nepravda, navodi Stipić.

Izdvojeni članak
Željko Stipić

Bliži li se štrajk u školama? ‘Razlika između plaća učitelja i ravnatelja nikad nije bila tolika’

Stipić: Ne isključujemo i štrajk

Komentirao je i platne razrede, istaknuvši da ne zvuči dobro da je učitelj u sedmom od 16, odnosno, ispod pola.

– Ili ako hoćete biti još slikovitiji, ako stavite ocjene od jedan do pet, da kažete, nitko nema jedinicu, ali učitelj ne doseže ni do dvojke. To je loše, očekujemo da se to promijeni, navodi Stipić.

Osvrnuo se i na komentar premijera Andreja Plenkovića koji najave štrajka liječnika smatra neopravdanima jer nisu na zadnjem mjestu te da bi im rekao da štrajkaju da su zadnji.

– E pa dragi premijeru, mi smo na zadnjem mjestu. I ne najavljujemo štrajk, najavljujemo prije toga prosvjed, što ne znači da isključujemo i ovo drugo, poručio je Stipić.

Izdvojeni članak

Udruge ravnatelja kritiziraju Stipića: Ima nas s manjim plaćama od nastavnika, broj takvih će rasti

Pozvani i članovi drugih sindikata

Izrazito nezadovoljstvo vlada i u sustavu znanosti. Glavni tajnik NSZVO-a Kroflin, ističe – njihovi dosadašnji argumenti nisu se čuli. Svakodnevno im stižu mailovi članova u kojima upozoravaju na nelogičnosti i pogreške u predloženom sustavu koeficijenata.

– Imamo jako puno radnih mjesta koja imaju osjetljive međuodnose koji su vrlo pažljivo postavljeni, a sad je to netko sa sjekirama posjekao i rasparcelirao onako kako on misli da to treba biti. To je dugoročno jako loše za sustav, loše je za neke motivacijske aspekte, loše je za privlačenje najboljih ljudi u znanost i visoko obrazovanje i loše je, u konačnici za output koji taj sustav jednog dana će davati, rekao je Kroflin.

U lošoj su poziciji predavači, raspon unutar sustava je smanjen i to su ozbiljni problemi koji pokazuju da osoba koja je radila na uredbi uopće ne razumije taj isti sustav i stvara mu štetu, ističe Kroflin.

– Na prosvjed ne pozivamo samo naše članove, nego i sve druge zaposlenike i nečlanove, na koje se ova uredba primjenjuje na jednak način kao i na naše članove i stavlja ih u jednako nezgodnu situaciju, naveo je Krofiln.

Izdvojeni članak
konj dresura

Radnici na mjestu savjetnika za obuku konja, čiji koeficijent nastavnici uspoređuju sa svojim, ne postoje

Sigurni su da će Markov trg biti pun

Na pitanje koliko ljudi se očekuje, budući da se ne čini da su Sindikat hrvatskih učitelja i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama u istoj mjeri nezadovoljni uredbom, Krofiln je odgovorio kako je siguran da će ova dva sindikata popuniti Markov trg.

– Ova dva sindikata imaju oko 20.000 članova. Naravno da bismo mi bili sretni da su kolegice s nama. I naravno da naš izbor tada ne bi bio Markov trg, nego jedan drugi trg. Ali to ne znači da možda nećemo biti i na tom drugom trgu, rekao je Stipić i još jednom ponovio da je poziv za sudjelovanjem u prosvjedu upućen svima pa i članovima SHU-a i NSZSŠ-a.

Dodao je i kako su zapravo ta dva sindikata tražila isto što i Preporod, da se učitelje prebaci u viši platni razred, što onda znači i veći koeficijent. Samo što smatraju da se dogovor o tome može postići za stolom, u što Stipić ne vjeruje.

Čitavu konferenciju za medije poslušajte u nastavku:

Sudjelujte u našoj anketi:

Biste li bili spremni štrajkati zbog predloženih koeficijenata?