Pretraga

[FOTO] Potres je bio toliko jak da je stradala i škola u Zaprešiću, još se ne zna što će biti s nastavom

A- A+

Posljedice jakog potresa koji je u utorak pogodio šire sisačko područje osjećaju se i u drugim krajevima Hrvatske. Velika oštećenja nastala su na Osnovnoj školi Antuna Augustinčića u Zaprešiću. Sanacija će započeti uskoro, a do tada ostaje nepoznato što će biti s početkom polugodišta.

Neke škole nakon potresa koji je pogodio Glinu, Petrinju, Sisak i okolna mjesta morat će se potpuno rušiti i graditi iznova, rekao je to jučer ministar znanosti i obrazovanja, Radovan Fuchs. Od ukupno 53 škole na području Sisačko-moslavačke županije, koje pohađa ukupno 14.705 učenika i 21 vrtića koje pohađa 3.489 djece, zbog potresa potpunu sanaciju, odnosno izgradnju, zahtijeva njih pet. Devet ih je značajno oštećeno, a trinaest škola može se koristiti uz popravke.

No, uz škole u SMŽ, stradale su u prekjučerašnjem potresu i neke u udaljenijim gradovima. Velika oštećenja pretrpjela je Osnovna škola Antuna Augustinčića u Zaprešiću.

– Dragi učenici i roditelji! Vjerujemo da ste se preplašili i rastužili kad ste čuli da je naša škola u potresu pretrpjela štetu, posebno ako ste vidjeli fotografije prostorija. Srećom, zgrada je u vrijeme potresa bila gotovo prazna tako da nitko nije ozlijeđen. Traju školski praznici, a zbog epidemiološke situacije smanjen je i broj prisutnih zaposlenika. Obavještavamo vas da su danas predstavnici Grada Zaprešića (gradonačelnik Željko Turk, zamjenici gradonačelnika Alan Labus i Damir Benčević te savjetnik za graditeljstvo Krešimir Petric) obišli školsku zgradu. Iako je još teško govoriti o konačnim preciznim podacima, utvrđena su oštećenja koja je potrebno sanirati. Plan popravka štete već je u izradi te se u ponedjeljak, 4. siječnja 2021. počinje s radovima. Nakon toga znat ćemo i točnije odgovore na pitanja o mogućnostima održavanja nastave o čemu ćemo vas izvijestiti na vrijeme, piše u obavijesti koju potpisuje ravnateljica škole, Danijela Adžijević.

Ipak, vjeruje da će škola, djelatnici i učenici prebroditi ovaj izazov.

– Naša je škola u svojoj povijesti proživjela mnoge nepogode i organizacijske poteškoće. Imamo povjerenje u suradnju s gradskom upravom te podršku naših učenika i roditelja. Osim toga, imamo i naš školski kolektiv: augustinčići su uvijek bili tu za svoje učenike, ali i jedni za druge, piše ravnateljica Adžijević.


Stanovništvu koje se suočava s posljedicama razornog potresa pomoći možete pozivom na broj 060 9011. (Cijena poziva iznosi 6,25 kuna, u iznos je uključen PDV kao i naknada teleoperateru. Teleoperater: Hrvatski Telekom d.d.)

Hrvatski Crveni križ poziva sve one koji žele i mogu pomoći stradalima novčanom donacijom,
donacije uplate na sljedeći račun:

Banka: Privredna banka Zagreb d.d.
IBAN: HR6923400091511555516
Poziv na broj: 770
Za uplate iz inozemstva – SWIFT CODE: PBZGHR2X

U Hrvatskoj poštanskoj banci otvoren je poseban račun za uplatu donacija Gradu Petrinji. Svoje donacije građani mogu izvršiti bez naknade na IBAN: HR28 23900011500198069 s pozivom na broj HR68 PNB 7765-oib, a za uplate iz inozemstva SWIFT HPBZHR2X. 

U Hrvatskoj poštanskoj banci otvoren je i račun za uplatu donacija Gradu Glini pod brojem: HR87 23900011500198462 na koji također možete izvršavati uplate bez naknade, uz isti model i poziv na broj kao za Grad Petrinju.

Više o potresu čitajte na sljedećim poveznicama:

Posljednje zbogom učenici preminuloj u potresu: ‘Bila je toliko velikodušna, imala je tako veliko srce’

Dio škola nakon stravičnog potresa mora se kompletno rušiti, milijunske štete i na dva fakulteta

Poruka mladića iz doma ganut će vas do suza: Od ravnateljice traži da pomognu vršnjacima iz Petrinje

Jučerašnji potres dodatno oštetio zagrebačku školu, dio učionica ne mogu koristiti u drugom polugodištu

Psiholozi dva zagrebačka faksa nude pomoć svima koji su doživjeli traumu od potresa

Zbor pozvao studente pogođene potresom da im se jave: ‘Dat ćemo sve od sebe da olakšamo situaciju’

[FOTO] Katastrofalni prizori iz srednje u Glini: Djelatnici u zadnji čas pobjegli iz škole

Kakva gesta: Učenicima iz područja pogođenih potresom nude besplatne pripreme za maturu

Studenti pokrenuli mnoštvo akcija za stradale u potresu, evo kako se možete priključiti

Docent s PMF-a objasnio što se jučer dogodilo: ‘Glavni uzrok nalazi se daleko od lokacije potresa’

S PMF-a kažu da su jutros zabilježili nove potrese: One koji su ih osjetili mole da ispune obrazac

Kako se određuje jačina potresa i što znači kad stručnjak kaže da je jedan 30 puta jači od drugog?

Stručnjaci izdali smjernice za djecu i mlade: Evo kako se nositi s traumom od potresa

Građani masovno organiziraju pomoć za unesrećene potresom, priključili se i studenti

Potres odnio još jedan mladi život, smrtno je stradao 20-godišnjak u Glini

U snažnom potresu koji je pogodio Petrinju smrtno stradala djevojčica

Pogledajte gdje se skloniti u slučaju potresa u Zagrebu

[FOTO] U jučerašnjem potresu teško oštećena zgrada Učiteljskog fakulteta

[FOTO] U snažnom potresu stradala škola: ‘Uočili smo napuknuća u vanjskim i unutarnjim zidovima’

S PMF-a pojasnili kako se trebamo ponašati tijekom potresa