Pretraga

Botanički vrt PMF-a otvara vrata: Prvi put u sto godina moći ćete prošetati najstarijim kamenjarom

A- A+

Nakon kratke zimske stanke, botanički vrt PMF-a u Zagrebu ovog petka, 3. ožujka u devet sati ujutro otvara svoja vrata za posjetitelje. Svakako je najveća atrakcija ta što će se prvi put u više od sto godina moći prošetati Alpinumom – najstarijom kamenjarom u Vrtu, a za vrijeme trajanja školske godine ponedjeljkom i utorkom ulaz je za sve posjetitelje besplatan.

Botanički vrt PMF-a u Zagrebu, ulaz u vrt

Botanički vrt PMF-a u Zagrebu | Foto: Facebook, Botanički vrt

Klimatološko proljeće započinje 1. ožujka, a iako još uvijek nismo pospremili zimske kapute u ormare, botanički vrt PMF-a u Zagrebu već ovaj tjedan u petak 3. ožujka otvara svoja vrata.

– Snijeg, kiša i hladnoća ponešto su nam poremetili planove, no proljetnice su se i ove godine požurile zbog (do tada) tople zime. Tepisi šafrana i visibaba prekrivaju čitav Vrt, a tu su još i jaglaci, drijemovci, procjepak, šupaljke i ostale vrste. Nakon njih uživat ćete u valu šumarica i kockavica, a već se naziru i ušiljeni vrhovi listova tisuća posađenih tulipana i sunovrata, fascinantnih kultivara kakvi u Zagrebu još nisu viđeni, rekli su iz botaničkog vrta.

Prvi put u više od sto godina možete prošetati Alpinumom – najstarijom kamenjarom u Vrtu

Dodaju i kako će se tijekom travnja i svibnja rascvjetati grane magnolija, trešanja, šljiva i jabuka, ali i nekih rijetkih stabala poput golubovaca, nakon čega slijedi doba perunika kojih je u vrtu posađeno 500 novih. Osim toga, u vrtu su, kažu, pripremili i još neka nova iznenađenja.

– Od ove godine, prvi put u više od stotine godina, možete prošetati Alpinumom – najstarijom kamenjarom u Vrtu, koju je 1889. dizajnirao naš utemeljitelj, profesor Antun Heinz. Ova kamenjara pripada izvornom nacrtu Vrta iz doba njegova osnutka, dok su ostale podizane nakon Prvog i Drugog svjetskog rata. Prilikom obilaska Alpinuma molimo za oprez jer staze su uske i strme, krećite se polako i bez trčanja samo po označenim puteljcima, ne penjite se na kamenje i ne verite na stijene, te pazite na zapreke, a djeca uvijek moraju biti u pratnji odraslih, upozorili su iz botaničkog vrta.

Botanički vrt do kraja godine dobit će potpuno novo ruho

Južni dio Sistematskog polja također dobiva novo lice, a na nekim dijelovima radovi na uređenju u punom su jeku i većina bi ih trebala biti gotova do kraja godine.

– Oko gredica postavljamo kamene rubnjake od istarskog vapnenca, koji nisu fiksni pa će se gredice po potrebi moći preoblikovati. Kameni je rubnjak dovoljno širok i težak da se ne izvrće, a omogućit će nam jednostavnije i kvalitetnije održavanje gredica i staza između njih. Za dovršetak prve faze uređenja treba nam još desetak dana lijepoga vremena pa vas molimo za strpljenje. Na žalost, više naših vrijednih vrtlarica zaduženih za uređenje Sistematskog polja dugotrajno je odsutno pa će nam trebati više vremena za okopavanje i dodavanje nove zemlje. No, vrtlarski poslovi u svakom vrtu nikada ne staju, samo mogu biti brži ili sporiji, ovisno o vremenu, sredstvima i broju ruku, istaknuli su iz botaničkog vrta.

Izdvojeni članak

Botanički vrt PMF-a dobio veliko priznanje: Proglašen je jednim najljepših parkova i vrtova na svijetu

Za vrijeme trajanja školske godine ponedjeljkom i utorkom za sve posjetitelje ulaz će biti besplatan

U izložbenom paviljonu priredit će i nekoliko izložbi u suradnji s Umjetničkom paviljonom u Zagrebu te Školom primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, a ondje će se održati i koncerti, predavanja kao i predstavljanja knjiga. Uz to u tradicionalnom Tjednu botaničkih vrtova moći ćete posjetiti vrt uz stručni obilazak.

Radno vrijeme botaničkog vrta u ožujku je ponedjeljkom i utorkom od 9 do 14.30, a od srijede do nedjelje od 9 do 16 sati, a već u travnju produljuje se radno vrijeme do 19 sati. Također, za vrijeme trajanja školske godine ponedjeljkom i utorkom će za sve posjetitelje ulaz biti besplatan, a za detaljnije informacije o tome što se još uređuje i koliko biljaka možete vidjeti u botaničkom vrtu u Zagrebu možete pronaći  na ovoj poveznici.