Pretraga

U otočkoj školi mala Ema bila je jedina učenica: Od jeseni više neće biti sama u učionici

A- A+

Zamislite situaciju da svakodnevno idete u školu, a jedina osoba s kojom možete prozboriti na odmoru, ali i na nastavi je učiteljica? Takav slučaj malena Ema Jeličić nije morala zamišljati, nego proživljavati. Prije dvije godine, samo zbog nje je ponovno otvorena Osnovna škola “Zlarin”, područna škola šibenske OŠ “Meterize”.

Screenshot: YouTube

No, od jeseni, kada će Ema krenuti u treći razred više neće sama sjediti u razredu sa svojom učiteljicom Marijanom Burić, izvještava sibenski.slobodnadalmacija.hr

Izdvojeni članak

Pozivaju i kontinentalce: Otočna škola nudi besplatan smještaj i stipendiju, a na kraju i zaposlenje onima koji ju upišu

Naime, na našemu najpoznatijem “koraljnom otoku” dogodila se za naše pojmove nevjerojatna priča: od nove 2018./2019. godine u prvi razred sjeda čak sedam prvašića, šestero domaćih i vjerojatno još jedna djevojčica koja s roditeljima trenutačno živi u Zagrebu.

No, tu još nije kraj – svi oni od jeseni ulaze u eksperimentalni program ‘Škola za život’, koja dakle od iduće školske godine kreće u ukupno 74 osnovne i srednje škole.

Kroz taj bi program, učenici trebali dobiti novi način poduke, nove udžbenike i suvremenu tehnologiju.

– Točno je, od jeseni zlarinska osnovna škola kreće s eksperimentalnim programom za koji se prijavila, zahvaljujući prije svega interesu roditelja i učiteljice Burić, koja je mlada, sposobna, a samostalnim radom s Emom već je dokazala da je pravi reformist. Matična OŠ “Meterize” nije dio toga projekta, ali ako program zaživi, nas sve to čeka dogodine. Za svako malo, udaljeno mjesto škola je važna, jer kad školu zatvorite, život ondje staje, za spomenuti izvor je rekla ravnateljica OŠ ‘Meterize’ iz Šibenika Margit Vrbičić.

Izdvojeni članak

Na otocima učenici neće u konobare, iako je to deficitarno zanimanje

Iako nije predviđeno da u eksperimentalnoj fazi kurikularne reforme sudjeluju učenici trećih razreda osnovnih škola, mala Ema, od jeseni “trećašica”, s obzirom da će istu učionicu dijeliti sa sedam mlađih prijatelja u kombiniranom odjeljenju, također će dobiti priliku postati dijelom reforme obrazovanja. Uz to će imati i kolege u učionici!

Inače, osnovna škola na Zlarinu, dvadesetak minuta brodom udaljenom od Šibenika, jedna od onih koje su zbog nedostatka učenika morale zatvoriti vrata i pune je tri godine zjapila prazna.

U fokus javnosti dospjela je prije dvije godine, kada je oživjela zahvaljujući upravo djevojčici Emi, koja je krenula u prvi razred, baš tu, na otoku, u školi u kojoj se djeca inače školuju do četvrtog razreda osnovne.

Tako će biti i s novom generacijom prvašića. Radi Eme spomenuta učiteljica Marijana Burić svaki radni dan putuje na taj otok, a učiteljica engleskoga jedanput tjedno. Srećom, od jeseni će biti više buke u zlarinskoj školi, kao i više posla za učiteljice.