Pretraga

Ovo farbanje zapravo radi vašoj kosi

A- A+

Svaka djevojka ili žena je svjesna činjenice da feniranje, peglanje ili farbanje uništava kosu. Međutim, to ih svejedno ne sprječava da štete svojim vlasima. Na bojanje ili farbanje kose odlučuje se veliki broj žena, ali i muškaraca, bilo da se radio o prikrivanju sijedih ili čisto zbog promjene i osvježenja. No, upravo to osvježenje trajno uništava svaku dlaku na vašoj glavi. Stoga su stručnjaci za bojanje kose objasnili na koji način farba doista djeluje na vlasi.

www.carefair.com

Mnoge žene uživaju u tretmanima uljepšavanja na koje potroše velike količine novca, ali i vremena. Ipak, dosta tih tretmana uništava njihovo zdravlje u vidu oštećenja kože, kose, noktiju i slično. Jedan od najpopularnijih i najštetnijih trendova je svakako bojanje kose, na čemu se i zasniva najveća zarada frizerskih salona. Stručnjakinje za farbanje kose Ni’Kita Wilson i Elizabeth Cuannane Phillips odlučile su podijeliti na koji način boja doista djeluje na kosu, piše Huffington Post.

Izdvojeni članak

Tips’n’ tricks: kako da koža i kosa prežive zimu

Boja remeti kutikulu koja se ne bi smjela podizati

Kada nanesete farbu na kosu, ona mora prijeći nekoliko koraka da bi doista promijenila nijansu ili sasvim drugu boju od vaše prirodne boje kose. – Mora biti sposobna ući u dlaku, a prva prepreka je kutikula koja štiti vlas. To je kao kod kore drveta, na sličan način djeluje i kutikula. Zato, da bi boja ušla u dlaku, kutikula mora biti podignuta. Tada na scenu stupa amonijak. Ova kemikalija podiže pH dlake, uslijed čega se kutikula opušta i podiže. Problem je u tome da jednom kad poremetite kutikulu nastaje šteta, jer priroda nije zamislila da je podižemo, izjavila je Wilson za Huffington Post.

Nakon što se kutikula podignje, morate uništiti svoju boju da biste ju promijenili u željenu nijansu. U tom trenutku na scenu stupa peroksid, koji razgrađuje prirodni pigment te na taj način dodatno šteti i isušuje kosu. Kad se kutikula podigne i razgradi pigment, kako Wilson kaže, vaša će kosa poprimiti izgled slame.

Prelaskom svih navedenih koraka, vrijeme je za nanošenje boje koja mora ući u dlaku i razviti se. – Imajte na umu da je kutikula podignuta dok god držite boju na kosi. Što je duže kutikula podignuta, više slabi. Jednom kad isperete kosu, kutikula se spušta, jer je boja nanesena, no šteta je počinjena, objašnjava stručnjakinja za bojanje kose.

Izdvojeni članak

Peglanje kose: Greške koje ne smijete raditi

Alergijske reakcije su zastrašujuće

Cuannane Phillips je, pak, naglasila opasnost od alergijskih reakcija. Iako tvrdi da je od milijun ljudi, svega njih četvero alergično na boje za kosu, reakcije mogu bit zastrašujuće.

– Mali postotak rizika navodi ljude da izbjegavaju testirati boju, ali ne možemo dovoljno istaknuti važnost tog testiranja, ističe Phillips. Dodala je da provjeru možete obaviti vrlo jednostavno, tako što ćete na unutarnju stranu zapešća ili iza uha staviti malu količinu boje. Nakon toga sačekajte da prođu 24 sata te promatrajte reakciju.

Ljudi obično rade test, kako stručnjakinja govori, samo pri prvom bojanju ili kad mijenjaju boju kose, što zahtjeva agresivniji proces. – No, želite li biti sigurni, trebali biste se testirati prije svakog nanošenja farbe jer se alergija može razviti i između dva bojenja, zaključila je Phillips.