Pretraga

Nadobudni roditelji psihički uništavaju svoju djecu

A- A+

Djeci bogatih roditelja i nije tako jednostavan život, pokazalo je novo istraživanje koje je obuhvatilo ispitanike u Sjedinjenim Američkim Državama i u Ujedinjenom Kraljevstvu. Naime prevelika roditeljska očekivanja, vrlo pogubno utječu na tinejdžere, koji u strahu da ih ne ispune psihički pate, skloniji su konzumaciji droga, poremećajima prehrane te samoozljeđivanju. Nadobudni roditelji, očekuju od svojih potomaka da ih nadmaše u svakom pogledu pa onda djeca bavljenje sportom ili glazbom ne shvaćaju kao zdravu tjelesnu aktivnost ili razonodu, nego isključivo kao veliku nakupinu stresa.

Uvući se u kožu djece bogatih roditelja čini se jako primamljivim, no novo istraživanje, provedeno u SAD-u i UK-u je pokazalo kako ovim mladim ljudima život i nije tako lagodan i jednostavan, kako se na prvi pogled čini. Roditelji, koji su uspjeli u određenom području te se na taj način obogatili, od svoje pak djece očekuju nadmašivanje u svakom području života.

Izdvojeni članak

Psihijatri otkrivaju: Jedenje iz utjehe je mentalna bolest i treba se liječiti

Veća sklonost ovisnosti te samoozljeđivanju

Djeca su stoga pod stalnim stresom te nijednu svoju aktivnost ne doživljavaju kao razonodu, nego isključivo kao pritisak, piše rt.com. Stalna visoka roditeljska očekivanja uzrokuju činjenicu da je sve rašireniji trend mentalnih oboljevanja sinova i kćeri iz bogatih obitelji, koje su onda popraćene i većom sklonošću uzimanju droga, prejedanju i drugim prehrambenim poremećajima, ali i samoozljeđivanje.

– Studija je pokazala da su razina depresije, anksioznosti te psihičkih smetnji dvostruko učestalije kod djece bogatih roditelja u usporedbi s nacionalnim prosjekom, rekla je psihologinja Suniya Luthar koja je autorica istraživanja.

Izdvojeni članak

Hikikomori – pojam ekstremne socijalne izolacije mladeži

Neprekidni krug zadaća i ciljeva ostavlja trajne posljedice

Iz spomenute studije, za koju je psihologinja Luther opažanja provodila desetak godina, proizlazi kako su dobrostojeći tinejdžeri puno psihički ranjiviji, nego oni u nekoliko prethodnih generacija. Spoznala je da se uzrok krije u ultra velikim roditeljskim očekivanjima.

Dakle presing kreće od najranije dobi, kada bogata djeca moraju biti najbolji u sportu, dobivati najviše ocjene, a ne prestaje uopće. Ovakav roditeljski stav, suprotno njihovim razmišljanjima utječe na to da se djeca osjećaju krivima za svaki postupak, koji ne naprave kako se od njih tražilo, što im onda stvara sve veći stres te druge i prije spomenute poremećaje.

No, u Ujedinjenom Kraljevstvu je još uvijek više djece s psihičkim teškoćama, koja su odrastala u jako siromašnim obiteljima. Manjak novčanih sredstava, nagomilava frustracije, stres te obiteljske odnose, što onda izaziva psihičke probleme kod djece koja odrastaju u takvom okruženju.