Pretraga

Od projekta FER-a korist bi mogli imati brojni gradovi u Hrvatskoj, evo o čemu je riječ

A- A+

U protekle tri godine vrijedni stručnjaci s Fakulteta elektrotehnike i računarstva u Zagrebu imali su pune ruke posla. Radili su na razvoju napredne punionice bicikala, od kakve bi korist mogli imati brojni gradovi u Hrvatskoj. Projekt vrijedan 1,2 milijuna eura u značajnom je iznosu sufinancirala Europska unija.

Stručnjaci s FER-a radili su na razvoju napredne punionice električnih bicikala za pametni grad

Stručnjaci s FER-a radili su na razvoju napredne punionice električnih bicikala za pametni grad|foto: FER

Fakultet elektrotehnike i računarstva (FER) predstavio je ovog četvrtka svoj projekt ‘Razvoj napredne punionice električnih bicikala za pametni grad’. Cilj ovog projekta bio je razviti stacionarnu punionicu električnih bicikala za javnu upotrebu.

Mogla bi se povećati uporaba električnih bicikala

– Kako je najučinkovitiji način rješavanja problema štetnog utjecaja konvencionalnog gradskog prometnog sustava na okoliš i kvalitetu zraka upravo upotreba električnih i hibridnih vozila, pa tako i električnih bicikala, projektom se nastojalo pokazati da bi se primjenom ovakvih punionica i njihovim spajanjem u mrežu mogla značajno povećati upotreba električnih bicikala u urbanim sredinama, navode s FER-a.

Napredna punionica električnih bicikala za pametni grad koju su razbili na FER-u puni akumulatorsku bateriju do jednog sata, prepoznaje tip baterije i omogućava punjenje različitih baterija prisutnih na tržištu, omogućava fizičku zaštitu bicikla. Punionica ima i ugrađene kamere, reklamni monitor i programski alat koji omogućavaju interaktivnu komunikaciju s korisnicima i prikaz interaktivnih reklama. Ideja je da se mreža ovakvih punionica integrira u ostale sustave pametnog grada – prometni, energetski i sigurnosni.

Projekt je vrijedan 1,2 milijuna eura

Na ovom projektu marljivi stručnjaci s FER-a radili su tri godine. Njegova ukupna vrijednost je 1,2 milijuna eura, od čega je 888.600 eura sufinancirala Europska unija iz Kohezijskog fonda.

– Uloga FER-a na projektu bila je rad na istraživačkim temama koje se uklapaju u strateške ciljeve FER-a te prijenos tehnologije na partnera kako bi zajedničko istraživanje rezultiralo konkretnim proizvodom, u ovom slučaju punionicom električnih bicikala. S druge strane partner INVOLUTE j.d.o.o.  je osigurao potrebnu komunikaciju i suradnju sa FER-om kako bi se omogućio nesmetani transfer znanja i tehnologije u oba smjera, navode s FER-a.

Voditelj projekta prof. dr. sc. Željko Ban kazao je kako su na Fakultetu prepoznali ključnu ulogu prelaska na održiviji model gradskog prometa. Napomenuo je i kako ova stacionarna punionica električnih bicikala, koju su razvili na projektu, omogućava i brzo punjenje baterije te se integrira u šire pametne gradske sustave.

– Očekujemo da će rezultati našeg rada značajno potaknuti korištenje električnih bicikala u urbanim sredinama, pridonoseći održivijem i čišćem gradskom okolišu, rekao je Ban.

Nakon prezentacije, sudionici su pozvani u Laboratorij velikih strojeva Zavoda za elektrostrojarstvo i automatizaciju gdje je održana kratka demonstracija punionice i dodatno pojašnjeno kako ona funkcionira.

– Predstavljanje projekta ‘Razvoj napredne punionice električnih bicikala za pametni grad’ označava značajan korak prema budućnosti održivog gradskog prometa koji kombinira tehnologiju, održivost i praktičnu primjenu, navode s FER-a.

Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti.


Projekt je sufinancirao Europski parlament u okviru programa subvencija Europskog parlamenta u području komunikacije. Europski parlament nije sudjelovao u njegovom pripremanju te ni na koji način nije odgovoran za sadržaj objavljenih vijesti.

EU emblem