Pretraga

Deset nacija koje troše najviše novca na pivo

A- A+

Pivo je omiljeni napitak diljem svijeta te njegova upotreba, a time i proizvodnja raste velikom brzinom. Tako se primjerice u 1998. godini proizvodilo 1.3 milijarda hektolitara piva, a u 2012. se proizvodnja popela na 1.95 milijardi hektolitara. Ovaj napitak, spravljen od vode, ječma, hmelja i kvasca, dio je svakodnevne kulture u nizu zemalja, a svima nam je poznat Oktoberfest u Njemačkoj, koji se između ostalog organizira da manje i velike pivovare ispromoviraju svoje proizvode. Provjerite koje nacije troše najviše novca na pivo, po glavi stanovnika, te gdje su hmeljski napitci najkonzumiraniji i najjeftiniji.

Screenshot: Finances Online

Pivo je omiljeni napitak diljem Globusa, a tekuće Svjetsko nogometno prvenstvo samo je jedan, od dobrih izgovora za njegovu povećanu konzumaciju. Najstariji pisani zapis o proizvodnji piva seže otprilike tri tisuće godina prije Krista, a u 2012. se ta produkcija popela na vrtoglavih 1.95 milijardi hektolitara. Stoga Finances Online donosi nekolicinu zanimljivih podataka o proizvodnji i plaćanju piva po zemljama, a kada je riječ o broju popijenih boca, Hrvati su pri svjetskom vrhu.

Izdvojeni članak

Evo u čemu leži tajna ‘zaraznosti’ piva

Australci najviše izdvajaju za pivo, a stanovnici BiH pri samom dnu

Kada je riječ o trošenju novca na pivo po glavi stanovnika prema istraživanju spomenutog portala ljestvicu predvode Australci. Naime 747, 90 američkih dolara stanovnik ove zemlje prosječno godišnje izdvoji za omiljeni hmeljski napitak.

Evo top deset nacija koje troše najviše na pivo po stanovniku:

1. Australija – 747, 90 dolara

2. Irska – 688, 10 dolara

3. Finska – 565, 82 dolara

4. Novi Zeland – 452, 90 dolara

5. Venezuela – 444, 60 dolara

6. Ujedinjeno Kraljevstvo – 393, 19 dolara

7. SAD – 356, 20 dolara

8. Kanada – 351, 89 dolara

9. Danska – 262, 06 dolara

10. Njemačka – 235, 54 dolara

Kada je riječ o nacijama, koje troše najmanje novca na pivo, ljestvicu predvode Ukrajinci s tek 72, 69 dolara po stanovniku godišnje. Na drugom mjestu su stanovnici Bosne i Hercegovine koji u prosjeku izdvajaju 99, 86 dolara, a slijede ih Bugari sa 119, 81 dolar godišnje po glavi stanovnika.

Izdvojeni članak

Stručnjaci odabrali 10 najboljih piva na svijetu

Hrvati sedmi u svijetu po broju ispijenih boca piva u godini

Kada je riječ o broju popijenih boca po stanovniku unutar jedne godine, Hrvati su prema istraživanju Finances Online, sedmi na svijetu s prosječnih 242 boce.

Ljestvicu u ovom pogledu predvode Česi s vrtoglavih 419 boca, slijede Australci s 304, Nijemci 299, Estonci 288, a prvu petorku zatvaraju dvije nacije s istovjetnim rezultatom. Radi se o Poljacima i Ircima, koji godišnje po glavi stanovnika popiju 277 piva.

Na ljestvici zemalja u kojima je domaće pivo najjeftinije, našla se još jedna naša susjedna zemlja. Naime Srbija je deveta zemlja svijeta po jeftinoći domaćeg piva. Tako spomenuti portal predstavlja u grafičkom prikazu, da je cijena domaćeg piva od pola litre u Srbiji 77 američkih centi, odnosno po prilici 4 kune i 30 lipa.

Najjeftinija su piva u Ukrajini i Vijetnamu, gdje jedno košto 59 američkih centi. Najskuplje su pak pive u zemljama gdje njihova konzumacija nije baš ni prihvatljiva, a kamoli široko rasprostranjena. U Iranu je boca domaćeg piva od pola litre 7, 71 dolar, u Kuvajtu 7, 09, a u Ujedinjenim Arapskim Emiratima 6, 20.