Pretraga

VIDEO: Istraživanje otkrilo koliko vremena učenici provode na društvenim mrežama, dio podataka zabrinjava

A- A+

Radnim danom šest ili više sati na društvenim mrežama provodi gotovo svaki peti učenik. Podaci su to europskog istraživanja o pušenju, pijenju i uzimanju droga koje se provodi svake četiri godine među učenicima u dobi od 15-16 godina u tridesetak europskih zemalja, uključujući Hrvatsku. Najnoviji podaci odnose se na razdoblje 2019. godine, a predstavio ih je Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

YouTube na mobitelu i laptopu

YouTube na mobitelu i laptopu | foto: Canva

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) nedavno je predstavio rezultate europskog istraživanja o pušenju, pijenju i uzimanju droga koje se provodi svake četiri godine među učenicima u dobi od 15-16 godina u tridesetak europskih zemalja, uključujući Hrvatsku. Najnoviji podaci odnose se na razdoblje 2019. godine, a pokazuju da radnim danom šest ili više sati na društvenim mrežama provodi gotovo svaki peti učenik.

Istraživanje je pokazalo i da 92,6 posto učenika svakodnevno provodi vrijeme u online okruženju. Zabrinjava podatak da više od dva sata dnevno radnim danom u online komunikaciji provede 71,1 posto učenika. Podaci o utrošenom vremenu vikendom su još učestaliji, tako 70,7 posto mladića i 88 posto djevojaka izjavljuje da u online komunikaciji provede više od dva sata. Radnim danom šest ili više sati na društvenim mrežama provodi 18,9 posto mladih, a preko vikenda taj postotak raste na 27,7 posto.

Izdvojeni članak
igre na sreću

Udaljenost škola od kladionica treba biti barem 500 metara: ‘Nužno je ograničiti i online pristup te oglašavanja’

Podaci nam nadalje govore da više od polovice 16-godišnjaka radnim danom ne igra igrice ili to čini rjeđe od pola sata dnevno te da djevojke u većoj mjeri ne provode svoje slobodno vrijeme na taj način u odnosu na mladiće. Udio učenika koji vikendom igraju igrice je veći, tako sat i više u igranju igricama provede 53,4 posto učenika. Istraživao se i pojam kompulzivne uporabe interneta, a što su pokazali rezultati možete pogledati u videozapisu ispod.

Cijelo istraživanje možete također pogledati u dokumentu u nastavku. Napomena: napomena, ako vam se dokument ne prikazuje, potrebno je ponovno učitati stranicu.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab