Pretraga

Video: Pet studenata iz Zagreba čine uspješnu breakdance grupu

A- A+


Izdvojeni članak

Foto: Karlovački srednjoškolac rastura svijet filma i fotografije

We Beat Motions zagrebačka je breakdance skupina sastavljena od pet studenata. Postoje tri godine, a dosada su nastupali na niz natjecanja u Mađarskoj, Engleskoj, Austriji, Poljskoj te naravno pred domaćom publikom. ‘Breakingom’ se bave iz hobija, budući da je u Hrvatskoj teško naći gaže za plesne izvedbe poput ove.

Zagrebačka break dance grupa We Beat Motions sačinjena je od pet studenata. Postoje oko tri godine, ali se svaki od članova ovim plesom bavi puno dulje. Nastupili su na nekolicini ‘breakerskih’ natjecanja u Engleskoj, Austriji, Mađarskoj, Poljskoj, te naravno Hrvatskoj. Razgovarali smo s Goranom Vadljom, jednim od članova ove grupe, inače studentom Novinarstva na Fakultetu političkih znanosti.

– Breakingom se bavim desetak godina, a prije sadašnje postave bio sam član još tri grupe, koje su se raspale zbog idejnih razilaženja članova. Počeci su bili uzbudljivi i zanimljivi, baš kao i svaka zanimacija u svojoj amaterskoj fazi, a s vremenom je sve bolje, poput vina, rekao nam je Goran.

Osim njega članovi grupe su Ivan Gatarić s Grafičkog fakulteta, koji je nastupao i u spotu Nine Badrić za pjesmu Nebo. Davor Morović studira ekonomiju pri Visokoj školi za poslovanje i upravljanje Baltazar, Alen Stepić je na Fakultetu strojarstva i brodogradnje, dok je Matija Šestan – Peša student Medicinskog fakulteta.

Izdvojeni članak

Strelovit uspon: Kad studentska klapa stane uz bok najvećima

‘Breaking’ u Hrvatskoj samo hobi

– Zašto breaking, a ne breakdance? Zato što se u načelu ovaj ples odigrava na djelovima funk i soul pjesama u momentu kada vinil ¨puca¨ (when the record breaks), misleći pritom na drum breakove,
odnosno bubnjarske solo dionice, posebno ritmičan dio pjesme.

Breakdance je naziv nastao 80-ih godina kako bi popularizirao breaking, pa je tako svrsishodno dobio takav senzacionalistički naziv, pojasnio nam je Goran nazive za ovaj vratolomni ples. Dodao je i da se breakingom teško profesionalno baviti u Hrvatskoj, te da njima većina dogovora za gaže propada u samom razgovoru oko cijene, budući da menadžeri ne žele ponuditi optimalnu cijenu za nastup, jer obično traje desetak minuta.

Članovi We Beat Motionsa nastupili su na prestižnim natjecanjima po Europi poput UK BBoy Championshipa u Londonu prošle godine, The Jamu u Budimpešti prošle i pretprošle godine, Circle Industryju u Austriji, te na nekoliko domaćih natjecanja.

– Na natjecanja idemo prvenstveno radi ljudi, dobre zabave i glazbe, nismo ostvarili neki briljantni uspjeh u inozemstvu što se samih natjecanja tiče, no zbog specifičnosti plesa i njegove povijesti, takve stvari nikada nisu igrale ključnu ulogu, dodaje Goran Vadlja.

‘Treniramo šest do sedam sati tjedno’

Iako je ova skupina studenata svjesna da od ovoga neće moći živjeti, ljubav prema breakingu ne jenjavi ni nakon desetak godina.

– Treniramo koliko nam to obaveze dopuštaju, u prosjeku je to tjedno oko 6-7 sati znojne zabave. Bude i pokoja ozljeda, a upale mišića su konstantne, navodi Goran.

Problem koji ima ova družina je i to što nemaju stalno mjesto za treninge, jer ih je birokracija više puta zaustavila, da si ga omoguće. Goran vidi žalosnom činjenicu da grad poput Zagreba nema interesa osigurati prostor za trening ovakvih plesnih skupina.

– Tko zna možda ga treba probati tražiti sada pred lokalne izbore, uz smijeh nam govori Goran Vadlja.

Ovi momci zbog svih tih okolnosti nemaju pretjerane ambicije i ciljeve, te bi bili zadovoljni stalnim mjestom za treninge, ali obzirom na sve njihove pokušaje da ga dobiju, ne vjeruju ni da će se taj scenarij uskoro dogoditi.