Pretraga

Banožić je svoje napredovanje stavio na pauzu: Ovih 5 stvari u slučaju dogodilo se u manje od 24h

A- A+

U samo 24 sata slučaj ministra Marija Banožića i njegovog pokušaja akademskog napredovanja dobio je potpuno novi zaokret. Ministar je, nakon što je u javnost dospio njegov priručnik s puno zastarjelih informacija, uz optužbe da je neke slajdove kopirao od drugih, odlučio povući svoj zahtjev za izbor u naslovnog izvanrednog profesora na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Cijeli njegov akademski fijasko komentirali su i ministar Radovan Fuchs, kao i bivša ministrica Blaženka Divjak, a oglasilo se i Veleučilište Lavoslava Ružička u Vukovaru koje je izdalo njegov priručnik E-marketing.

ministar Fuchs i ministar banožić u pozadini prva stranica banožićevog priručnika e-marketing

Foto: Screenshot

Slučaj akademskog fijaska ministra obrane Marija Banožića dobio je obrat. Podsjetimo, sve je krenulo od priče da je ministar platio 929 eura Ekonomskom fakultetu u Osijeku kako bi proveli njegov izbor u naslovno zvanje izvanrednog profesora, što je otkrila novinarka Telegrama, Dora Kršul. Iako ga nisu trebali primiti u radni odnos, Banožić se, da mu je to prošlo, mogao predstavljati kao izvanredni profesor i tako se potpisivati u komunikaciji.

Nakon toga javnost je dobila uvid u njegov priručnik objavljen 2020. naziva E-marketing i koji je namijenjen studentima Veleučilišta Lavoslav Ružička u Vukovaru. Osim što je priručnik pun zastarjelih informacija od kojih neke danas više ni ne postoje, poput disketa, uskoro su na površinu isplivale i tvrdnje od drugih autora da je Banožić za svoj priručnik, koji sadrži samo njegove prezentacije uz mjesto za bilješke, većinu slajdova i informacija kopirao od njih. U konačnici je nakon svih ovih otkrića pauzirao pokušaj napredovanja u više zvanje, a ovo je pet stvari nastalih u samo 24 sata koje su do toga dovele.

Javio se autor koji tvrdi da je Banožić kopirao njegove slajdove i stavio ih u svoj priručnik

Stručnjak za online marketing i digitalni specijalist Miroslav Varga javio se Indexu tvrdeći kako su neki slajdovi Banožićevih prezentacija u priručniku – kopirani, i to upravo iz njegovih prezentacija koje je održao na Ekonomskom fakultetu u Osijeku u periodu od 2013. do 2016. godine.

– Dvadesetak slajdova je Mario Banožić bezočno kopirao iz moje prezentacije koju sam držao prije nekoliko godina studentima EFOS-a u Osijeku. Nisam ih sve našao na starim prezentacijama pa ih nisam sve mogao dokumentirati, nego ovih sedam. Uglavnom, kako Banožić nije bio na tim predavanjima, sumnjam da je do tih slajdova došao sam. Jesu li mu u kopiranju mojih slajdova pomogli članovi komisije za recenziju?, komentirao je Varga za Index.hr.

Index je usporedio Vargine slajdove s onima iz priručnika ministra Marija Banožića, a sličnosti su i više nego očigledne. Ono što je posebice zanimljivo je screenshot Google stranice prilikom pretraživanja.

Onaj koji je Varga imao u svojoj prezentaciji u periodu od 2013. do 2016. identičan je screenshotu koji je u svoju prezentaciju stavio Banožić 2020. godine. Razlog zašto je taj screenshot zanimljiv je taj da se Googleov dizajn promijenio od 2013. do 2020. i Banožić jednostavno nije mogao napraviti identičan screenshot.

Izdvojeni članak
Ministar obrane Mario Banožić i u pozadini naslovnica njegovog priručnika E-marketing

Ministar Banožić kopirao tuđe slajdove i stavio ih u svoj priručnik? ‘Nemoguće da smo guglali iste pojmove’

Reagiralo Veleučilište u Vukovaru i ministar Fuchs

Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru, pri kojemu je njegov zastarjeli priručnik E-marketing za studente preddiplomskog stručnog studija ‘Trgovine’ objavljen, komentirali su slučaj za Dnevnik Nove TV.

– Veleučilište raspolaže sa softverom za provjeru autentičnosti radova koji je dostupan svim studentima i nastavnicima na web-stranici Veleučilišta, a prema Pravilniku o izdavačkoj djelatnosti, nije propisano da se prijavljena izdanja provjeravaju, već je to prepušteno samim autorima, rekli su iz VEVU-a za Dnevnik Nove TV.

Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs komentirao je situaciju s ministrom i to tako da je konstatirao kako prezentacije ne mogu biti znanstvena publicistika te je istaknuo kako je to odgovornost institucije koja je taj priručnik odobrila.

– To je PowerPoint prezentacija, dakle radi se o predavanjima gdje se koristi čitav niz različitih podataka, rekao je Fuchs novinarima nakon predstavljanja Nacrta prijedloga Zakona o hrvatskom jeziku.

Zatim su ministru obrazovanja novinari postavili pitanje da zašto je to onda objavljeno kao priručnik za studente.

– Onda je to očito nešto što Veleučilište u Vukovaru smatra da je dovoljno dobro za njihove studente. Ponovno vas moram vratiti nazad na instituciju koja je to odobrila, poručio je Fuchs.

Izdvojeni članak
ministar mario banožić. u pozadini plava boja sa znakom @ kao asocijacija na mail

Ministar ima priručnik za studente, u njemu ih uči što su mail i internet: Izvukli smo 9 bisera

Osim od Varge, prepisivao je i od svojih recenzenata

Nije dugo trebalo da se pronađe još nepravilnosti u Banožićevom priručniku. Kako je otkrila novinarka Telegrama Dora Kršul, ministar je kopirao stvari i od svojih recenzenata koji su mu odobrili objavu priručnika. Tako je ministar u svojem priručniku, iako je kao literaturu naveo knjigu ‘E-marketing’ autora Drage Ružića, Antuna Biloša i Davorina Turkalja, doslovno kopirao neke dijelove, a druge je vrlo malo izmijenio.

– Osim knjiga, služi se i gotovim PowerPoint prezentacijama istih autora. Ti su mu autori pomogli u objavi knjige, kao i vukovarsko veleučilište koje je Banožićevu knjigu odobrilo, a posebno tamošnja prodekanica Sanja Gongeta koja je ministru napisala hvalospjevan predgovor, navela je novinarka Kršul.

Iz knjige troje autora, koji su ujedno i profesori, ministar je kopirao i onaj famozan podatak o tome da je uz Facebook najpopularnija društvena mreža i MySapce. To je bilo točno 2009. kada je knjiga iz koje je uzimao podatke i napisana, ali problem je taj što je Banožić svoj priručnik s tim podacima objavio 2020. godine.

Izdvojeni članak
vesnica garašić

HDZ ne želi plagijatorima stati na kraj? Novi zakon ne bavi se, baš ozbiljno, etikom u znanosti

Ministar povukao zahtjev za izvanrednog profesora

Ministar je u kasnim popodnevnim satima na Facebooku objavio kako odustaje od pokušaja da postane izvanredni profesor na Ekonomskom fakultetu u Osijeku gdje je i doktorirao.

– To činim prije svega iz iskrene želje da poštedim daljnjeg medijskog, javnog i političkog pritiska Ekonomski fakultet u Osijeku, njegove zaposlenike, članove Vijeća te imenovane članove Povjerenstva za provedbu postupka mog izbora, napisao je Banožić.

No, poručio je kako ova odluka ne znači da će odustati od svog akademskog napredovanja, već da je to samo pauza dok obnaša funkciju ministra.

– Malo je reći da sam šokiran količinom negativnosti koje su se slile na račun moga akademskog i znanstvenog rada kojim se bavim gotovo 15 godina, ali i pokušajima da me se prikaže nestručnim, nečasnim i onime koji radi na štetu studenata. Tražene uvjete koje treba ispuniti svaki izvanredni profesor ispunjavam, a odustati od akademske karijere neću, već ću ovaj njezin djelić ostaviti po strani dok obavljam dužnost ministra i člana Vlade Republike Hrvatske, poručio je Banožić.

Divjak: ‘Akademska zajednica nije na vrijeme reagirala’

Akademski fijasko ministra Banožića komentirala je i bivša ministrica obrazovanja, Blaženka Divjak. Ona je istaknula da je odluka da povuče svoj zahtjev za izvanrednog profesora najbolja u ovom trenutku, ali da bi bilo bolje da ga uopće nije dao.

– Napravljena je i greška vezana za etička načela, napravljen je problem vezan za stručne recenzije, a da ne govorim o tome da akademska zajednica nije na vrijeme reagirala. Kvaliteta rada gospodina Banožića, sudeći po onome što smo dosad vidjeli, nije na potrebnoj razini. Stručno vijeće mora na neki način dati obrazloženje. Tu i rektor mora postavljati pitanja, izjavila je Divjak za Dnevnik Nove TV.

Osvrnula se i na komentar aktualnog ministra Fuchsa koji je za odgovornost prozvao samo Veleučilište u Vukovaru.

– Djelomično je on u pravu da akademska zajednica sama treba regulirati recenzije. Međutim, ministar je jasno i glasno trebao reći da nije dopustivo da se nekoga izabire u profesorska zvanja dok je na poziciji ministra. To je nedopustivo iz barem dva razloga. Prvi je što netko s pozicije moći traži izbor u akademsko znanje, a drugi je što se postavlja pitanje kako je netko mogao steći uvjete za profesorsko zvanje ako je posljednje četiri ili pet godina ministar, komentirala je Divjak za Dnevnik Nove TV.

Dodala je kako ne vjeruje da će se oko ovog slučaja poduzeti drastične mjere, ali smatra kako u akademskoj zajednici treba preispitati procedure poput ove.