Fantastičan uspjeh naših učenika: Na svjetskom natjecanju u Brazilu osvojili čak sedam medalja

Hrvatski učenici na velikom su sportskom natjecanju, ISF Gimnazijadi U15 održanoj u Rio de Janeiru, osvojili sedam medalja. Dvije su zlatne, dvije srebrne i tri brončane. Učenici su medalje osvojili u četiri sporta, a natjecali su se u njih ukupno šest.

Naši učenici pod okriljem su Hrvatskog školskog sportskog saveza sudjelovali na ISF Gymnasiade U15 2023, međunarodnom multisportskom školskom natjecanju. Ove je godine natjecanje bilo organizirano u Rio de Janeiru u Brazilu, a završna ceremonija odvila se ovog vikenda. Kako su priopćili iz Hrvatskog školskog sporta, hrvatska delegacija od 40 članova natjecala se u šest sportova: atletici, badmintonu, hrvanju, gimnastici, sportskom plesu i šahu, a odličja su osvojili u čak četiri.

Prve medalje za hrvatsku delegaciju u atletici

Atletičarka II. Osnovne škole Čakovec Nevia Fotak osvojila je zlatnu medalju u skoku u dalj, a nastupa i u trčanju na 200 metara uz Petra Slavinića (400 i 800 metara) i Elenu Ban (800 metara i 1.500 metara). Elena Ban, državna prvakinja u obje discipline, osvojila je dvije svjetske bronce dan za danom. Petar je, iako najmlađi sudionik ovog školskog atletskog prvenstva, oborio svoje osobne rekorde u obje discipline i završio 11. te 14, priopćeno je iz Hrvatskog školskog sportskog saveza.

Rezultati u atletici:

• Elena Ban, učenica Salezijanske klasične gimnazije, Rijeka uz voditelje Florijana i Andreu Ban – 800 m 3. mjesto i 1.500 m 3. mjesto
• Nevia Fotak, učenica II. osnovne škole Čakovec uz voditelje Damira i Đurđicu Fotak – 200m 4. mjesto te skok u dalj 1. mjesto
• Petar Slavinić, učenik Osnovne škole ‘Braće Radić’ Koprivnica uz voditeljicu Jasminu Markić – 400 m 11. mjesto i 800 m 14. mjesto

Učenici Druge gimnazije Varaždin treći su na Svjetskom školskom prvenstvu u nogometu

Neka pati koga smeta: Naši učenici osvojili broncu na Svjetskom u nogometu

Sportski ples: prvakinje novog školskog sporta uspješne i na svjetskoj razini

Hrvatska se predstavila i na prvom Svjetskom školskom prvenstvu u sportskom plesu. Učenice Osnovne škole Tar-Vabriga i Osnovne škole Ljubo Babić Jastrebarsko državne su prvakinje u hrvatskom školskom sportskom plesu 2023. godine, a nastupile su u kategorijama Umjetnički ples i Hip Hop. Kako navodi Hrvatski školski sportski savez, svoje su srebro i zlato proslavile ponovno se susrevši na postolju, baš kao na državnoj završnici u Poreču.

Rezultati u sportskom plesu:

• Lucija Ljuština, Lara Brčić, Nika Brčić, Eva Radinović, Rea Biogradlija i Sara Jakovljević, učenice Osnovne škole Tar-Vabriga uz voditelja Hrvoja Paića i Klaudiju Jednić te pratnju Snježanu Radinović, Danijelu Fabreti i Radmilu Deutsch – umjetnički ples – 1. mjesto
• Veronika Hodak, Lana Banek, Ema Borošić, Gloria Brajak, Paula Klanjčić i Ria Zbiljski, učenice Osnovne škole Ljubo Babić, uz voditeljice Ines i Lanu Jerčinović – Hip Hop – 2. mjesto

Naši učenici na 17. Srednjoeuropskoj matematičkoj olimpijadi sa zastavom u ruci

Naši učenici sjajni na Srednjoeuropskoj matematičkoj olimpijadi: Doma došli s tri srebra i broncom

Mladi perspektivni hrvači donose medalje školskom sportu

Svjetsko školsko prvenstvo u hrvanju za Hrvatsku završeno je s dvije medalje – Božidar Grbinićek iz Osnovne škole Brezovica osvaja svjetsko srebro s tri pobjede i jednim porazom, dok se Lovro Vidović iz Osnovne Montessori škole barunice Dedee Vranyczany, Zagreb pridružio na postolju s brončanom medaljom u kategoriji do 48 kg.

Rezultati u hrvanju:

• Božidar Grbinićek, učenik Osnovne škole Brezovica uz voditelja Marinka Čuljka – 2. mjesto
• Lovro Vidović, učenik Osnovne Montessori škole barunice Dedee Vranyczany, Zagreb uz voditelja Mateja Lipovca – 3. mjesto

uspjeh učenika na geografskoj olimpijadi

Naši učenici opet briljirali: U Indoneziji osvojili dvije brončane medalje u geografiji

Naši sportaši izvrsni i u badmintonu, sportskoj gimnastici i šahu

Filip Ivančević iz OŠ Dragutina Tadijanovića Slavonski Brod nakon susreta za broncu završio je na sedmom mjestu u šahu, a Kristijan Puljić iz OŠ Mertojak Split na osmom mjestu u badmintonu, dok je Jan Fištek iz I. Osnovne škole Čakovec natjecanje u sportskoj gimnastici završio na 13. mjestu.

Jan je osvojio i posebnu fair play nagradu nakon osvojenog petog mjesta na ručama. Kako je priopćio Hrvatski školski sportski savez, dodijeljena mu je nakon što je kao uvjerljivo najmlađi sudionik natjecanja tijekom cijelog susreta pokazivao izniman sportski duh te svojim nastupom i ponašanjem promovirao vrijednosti školskog sporta na međunarodnoj razini.

Rezultati:

• Jan Fišter, učenik I. osnovne škole Čakovec uz voditelja Matiju Horvata – 5. mjesto (ruče) te 13. mjesto (ukupni poredak – sportska gimnastika)
• Filip Ivančević, učenik Osnovne škole ‘Dragutin Tadijanović’ Slavonski Brod uz voditeljicu Mirnu Mikić – 7. mjesto (šah)
• Kristijan Puljić, učenik Osnovne škole Mertojak, Split uz voditeljicu Mariju Guć – 8. mjesto (badminton)

Iz Saveza navode i kako projekt ‘Igram, pišem, lajkam’ nastavlja medijski educirati mlade. Učenica Nika Baić iz Srednje škole Novska na ovom izdanju Gimnazijade postala je ISF IPL Media Ambassador; stvaranjem dnevnih video uradaka i objavama na društvenim mrežama pratila je hrvatsku delegaciju, ali i sve sudionike ovih prvenstava.