Pretraga

Javnosti predstavljeni rezultati istraživanja o percepciji umjetne inteligencije: Evo glavnih zaključaka

A- A+

Čak 42% Hrvata koristi se AI alatima. Barem tako pokazuju rezultati prvog istraživanja percepcije umjetne inteligencije u Hrvatskoj koji su predstavljeni javnosti 15. rujna u Zagrebu. Istraživanje, obavljeno u rujnu na ukupnom uzorku od 1.300 osoba, dio je znanstveno-stručnog projekta Percepcija umjetne inteligencije u RH koji zajednički provode Effectus Veleučilište, Hrvatska pošta i Alca Zagreb.

Javnosti predstavljeni rezultati istraživanja o percepciji umjetne inteligencije | Foto: Effectus

Neki od ključnih zaključaka istraživanja koji zajednički provode Effectus Veleučilište, Hrvatska pošta i Alca Zagreb, a koje je 15. rujna u Zagrebu predstavio voditelj projektnog tima izv.prof.dr.sc. Robert Kopal, pokazali su neke vrlo zanimljive rezultate.

Istraživanje je provedeno na reprezentativnom uzorku od 1.318 ispitanika, te su rezultati usklađeni s popisnim podacima iz 2021. (spol, dob, obrazovanje; CAWI podaci su dodatno ponderirani prema CATI podacima). Standardna pogreška uzorka u istraživanju varira ovisno o veličini uzorka i varijanci odgovora u pitanju, najveća teoretska pogreška u istraživanju je +/- 3.07%

Jedan od glavnih zaključaka bio je da čak 42% Hrvata iskušalo je alate umjetne inteligencije ili se njima koristi svakodnevno. No kada je u pitanju AI pismenost, vrlo visoku razinu iste ima tek 19,3% ispitanika, dok nešto više od četvrtine (26,3%) ima nisku razinu poznavanja umjetne inteligencije. Ovakav kontrast u korištenju i razumijevanju AI-a sugerira potrebu za daljnjim obrazovanjem i osvješćivanjem stanovništva o ovim novim tehnologijama.

Vrlo veliku diskrepanciju pokazuju rezultati prve asocijacije na umjetnu inteligenciju, gdje 60% ispitanika povezuje AI s nezivjesnošću ili zabrinutošću, dok tek 30% njih umjetnu inteligenciju smatra korisnom. Takvi rezultati podudaraju se i s osjećajem zabrinutosti zbog nestanka poslova u idućih 5 d0 10 godina zbog AI-ja, a takav osjećaj dijeli gotovo polovica ispitanika (49%), dok 72% anketiranih smatra da će umjetna inteligencija negativno utjecati na međuljudske odnose.

Istraživanje svakako nudi dublji uvid u percepciju i upotrebu umjetne inteligencije u Hrvatskoj i ističe potrebu za edukacijom, promocijom pozitivnih aspekata AI-a te strategijama za suočavanje s izazovima koje donosi brzi tehnološki napredak. Više informacija o samom istraživanju te svim podacima i rezultatima možete pronaći ovdje.