Pretraga

Nobela za mir dobila aktivistica za ženska prava: ‘Trenutno se nalazi u zloglasnom zatvoru’

A- A+

Dodijeljena je peta po redu Nobelova nagrada i to za mir. Nagradu je dobila Narges Mohammadi, iranska aktivistica za ženska prava. Mohammadi je nagrađena za svoju borbu protiv ugnjetavanja žena, ali i za borbu za ljudska prava i slobode općenito.

Narges Mohammadi, dobitnica Nobelove nagrade za mir

Narges Mohammadi, dobitnica Nobelove nagrade za mir | screenshot/youtube

Norveško Vijeće za dodjelu Nobelove nagrade obznanilo je da je Nobelova nagrada za mir ove godine pripala iranskoj aktivistici za ženska prava Narges Mohammadi. Nagradu je dobila za svoju borbu protiv ugnjetavanja žena te za borbu za ljudska prava općenito.

– Njena hrabra borba ima ogroman utjecaj na njen život. Iranski režim ju je do sada uhitio 13 puta i osudio na pet zatvorskih kazni u ukupnom trajanju od 31 godine te 154 udarca bičem, rekla je Berit Reiss-Andersen, predsjednica norveškog Vijeća za dodjelu Nobelove nagrade.

Njena borba započela je prije 30 godina

Predsjednica Vijeća je dodala i kako se Narges sada nalazi u teheranskom zatvoru Evin te da joj je zabranjeno napustiti državu.

Mohammadi je svoju borbu za ženska prava u Iranu započela još 1990. godine na studiju fizike. Nakon što je završila studij i zaposlila se kao inženjerka, 2003. godine se priključila udruzi za zaštitu ljudskih prava u Teheranu, a 2011. godine je prvi put uhićena i osuđena na nekoliko godina zatvora zbog pomaganja aktivistima koji su ranije završili u zatvoru.

Nakon što je puštena iz zatvora, zalagala se za ukidanje smrtne kazne koja je najčešći oblik kažnjavanja u Iranu zbog čega je osuđena na dodatnih nekoliko godina zatvora i to u zloglasnom zatvoru Evin u Teheranu. Tamo je započela svoju borbu za ženska prava u čemu su ju ostale zatvorenice podržale.

Izdvojeni članak
Dobitnici Nobelove nagrade za kemiju

Nobela za kemiju dobila trojica znanstvenika: Njihovo otkriće već se koristi u TV-ima i monitorima

Godinama nije vidjela supruga i djecu

Zbog ovog postupka kažnjena je s još lošijim uvjetima života u zatvoru – zabranjeno joj je primati pozive i imati posjetitelje, a često je bila smještena i u samicu. Također, Mohammadi već godinama nije vidjela svog supruga i djecu koji su morali pobjeći u Francusku.

– Ova nagrada je i priznanje stotinama tisuća ljudi koji su prosvjedovali protiv diskriminacije i ugnjetavanja žena u Iranu. Samo prihvaćanjem jednakih prava za sve svijet može postići bratstvo među narodima koje je Alfred Nobel nastojao promicati, zaključila je Reiss-Andersen.