Pretraga

Povratak Franje Tuđmana u školske klupe: Bio je odličan, ali vrlo ozbiljan učenik

A- A+

Prvi hrvatski predsjednik doktor Franjo Tuđman 1933. godine završio je pučku školu u rodnom zagorskom mjestu – Velikom Trgovišću. Školovanje je nastavio u zagrebačkoj Državnoj II. muškoj građanskoj školi te je završio Trgovačku akademiju Udruženja trgovaca. Kakav je, pak, mladi Tuđman bio u školskim klupama, najbolje govore svjedočanstva njegovih školskih kolega, ali i dio ocjena do kojih smo došli.

Foto: Azur Journal / Nino Hrženjak

U vrijeme obnašanja predsjedničke funkcije, Franju Tuđmana su svi oslovljavali titulom doktora, no mi smo se odlučili detaljnije pozabaviti njegovim ranim školskim danima. Tuđman je djetinjstvo proveo u staroj obiteljskoj kući u Velikom Trgovišću, kako je pisao Boris Perić u Azur Journalu, na samom rubu mjesta, tik uz cestu prema susjednom selu Žeinci. U rodnom mjestu pohađao je pučku školu, nakon čega odlazi u Zagreb gdje završava Državnu II. mušku građansku školu te Trgovačku akademiju Udruženja trgovaca.

Njegovi kolege iz školskih klupa svjedočili su o tome kakav je bio prvi predsjednik dok je još bio dječak i pohađao osnovnu školu.

Izdvojeni članak

Antun Gustav Matoš zbog hrvatskog jezika nikada nije završio srednju školu

Đak kakvog se rijetko sreće

Iste godine kada mu je majka umrla, 1929. prvi je hrvatski predsjednik krenuo u pučku školu. O kakvom je učeniku bilo riječ najbolje možda svjedoči anegdota iz školskog razdoblja koju je ispričao doktor Ljudevit Kastelan. Naime, Tuđmanova učiteljica Darinka Domitrek stanovala je u kući njegove majke. Kako Kastelan priča, učiteljica se jednog dana vratila iz škole i rekla ukućanima: ‘Dobila sam đaka u razredu kakovog nisam imala u svojoj 35-godišnjoj praksi. Vjerojatno ga ni generacije poslije mene neće imati’. Taj đak bio je Franjo Tuđman.

Ivan Šalamun, zemljoradnik iz Velikog Trgovišća, pet godina je s Franjom Tuđmanom dijelio školsku klupu koji je, prema njegovim riječima, bio načitaniji i bolji đak od njega. Predmeti su se razlikovali od današnjih, no iz svjedodžbe mladog Franje doznajemo da su njegovi školski kolege govorili istinu kada su tvrdili da je bio odličan đak.

Odlična do odlične ocjene, osim Ćudorednog vladanja

Ispitno izvješće trećeg razreda osnovne škole za školsku godinu 1932./32. pokazuje da je Tuđman imao ocjenu odličan iz gotovo svih predmeta. Jedino je te godine iz Ćudorednog vladanja ostvario vrlo dobar uspjeh, što implicira da, iako odličan đak, i nije bio toliko miran tijekom nastave.

Pošto su se osnovnoškolski predmeti tada zvali drugačije, mladi Franjo je tako imao odličnu ocjenu iz Nauka vjere, kao i iz Narodnog jezika te Računstva i geometrije. Iz Stvarne obuke, Risanja, Pjevanja i Gimnastike također je bio odličan učenik, kao i u Gospodarstvu i ručnom radu za dječake. Izostanaka je te godine imao 20, a neopravdanih ništa.

Izdvojeni članak

Student u Osijeku četiri godine lažirao potpise i ocjene te dobio diplomu

 

Gubitak roditelja u ranoj dobi jako utjecao na Tuđmana

Otac Franje Tuđmana, Stjepan koji je bio izuzetno omiljen čovjek u selu, izabran je za načelnika Općine. Kasnije se priključio Narodnooslobodilačkom pokretu te je umro 1946. godine na nerazjašnjen način zajedno sa svojom ženom, pomajkom mladog Franje. Nagađalo se da je njihova smrt djelo UDB-e, no nikada nije potvrđeno. Bez majke je, Justine Tuđman rođene Gmaz, Franjo ostao još kao dječak što je po sjećanju njegovog kolege iz školskih klupa, doktora Ljudevita Kastelana, jako utjecalo na dječaka.

Volio je i izvanškolske aktivnosti

– Poslije škole obavezno bi se igrao nogomet, a održavali su se i turniri s ekipama susjednih sela. Tu se Tuđman posebno isticao, a ljubav prema ovom sportu ponio je i kasnije sa sobom, što se može vidjeti prati li se njegov daljnji život. Međutim, on je i nogometu pristupao na neki svoj način, pa je kada ne bi igrao, dolazio obavezno promatrati utakmice. U ruci je uvijek imao nekakvu knjigu ili bilježnicu. Kada bi lopta izletjela s igrališta, on bi već utonuo u čitanje, opisivao je Ivan Šalamun dječaka Franju u Azuru.

Pričao je Šalamun i o drugim detaljima iz Tuđmanova djetinjstva. Sve u svemu, vodio je život normalnog dječaka sa sela. Nedjeljom bi se odlazilo u crkvu, a za vrućih ljetnih dana na kupanje. Za to bi služila obližnja rijeka Krapina, budući da tada još nije bilo toplica. Večeri bi provodili na seoskim zabavama, gdje su se ostvarivali i prvi kontakti s djevojkama.

Uvijek je ostao isti

Poslije male mature, koju je Franjo Tuđman položio u Velikom Trgovišću 1934. godine, otputio se na daljnje školovanje u Zagreb gdje je pred sam Drugi svjetski rat maturirao na tadašnjoj Trgovačkoj akademiji.

Izdvojeni članak

MZOS: Azilanti će učiti o Titu, Tuđmanu i Kloviću

No, kako se prisjećao doktor Kastelan, uvijek bi se vraćao u rodno mjesto i bio bi isti onaj Franjo Tuđman kakav je bio prije odlaska. Ljubav prema rodnom Zagorju uvijek je bila prisutna, a jednom bi godišnje obvezno posjetio mjesno groblje gdje su nekad ležali pokopani njegovi roditelji.

– Taj čovjek se nije promijenio, bio je isti kao što je bio onda, bio je i tada, sa svojim pogledima, sa svojim nazorima jednog uvijek ozbiljnog čovjeka, koji je u društvu opet znao biti vrlo duhovit i zabavan, pričao je Kastelan za navedeni izvor o svom kolegi iz školskih klupa.

Prvi hrvatski predsjednik nije zaboravio odakle je potekao niti kada je promaknut te dobio čin generala. Naime, promociju je slavio također u rodnom Zagorju, u Kumrovcu, gdje je priredio slavlje za najbliže prijatelje.

– Tu smo došli svi zajedno, bili smo cijelu noć, on se s nama zabavljao na jedan način kao što se bilo tko zabavlja sa svojim vršnjacima, opisivao je školski kolega Kastelan jedno od posljednjih druženja s Franjom Tuđmanom.