Pretraga

Voditelji računovodstva u školama: ‘Sustav koji nas je obrazovao zakida nas u osnovnim radnim pravima’

Nakon velikog intervjua s tajnicima škola, za naš portal progovorili su i voditelji računovodstva škola. Iako nisu u istoj poziciji kao tajnici, nalaze se u vrlo sličnoj situaciji. Osim što traže povećanje koeficijenta kao i tajnici, traže i da im se nazivi radnih mjesta promjene u stručni suradnik za pravne poslove i stručni suradnik za računovodstvene poslove zbog složenosti i popisa poslova koji su se, kao i tajnicima, povećali. No, što sve uopće rade voditelji računovodstva u školama?

Tabla ministarstva znanosti i obrazovanja u krugu, u pozadini fotka s rukom i papirima na stolu

Foto: srednja.hr | Canva

Od nabave krede, klupe, vodokotlića, evidencije bolovanja, putnih naloga, školske kuhinje i produženog boravka, blagajne, financijskih izvještaja, financijskih planova, vođenje osnovnih sredstva i drugih. Sve to evidentira voditelj računovodstva škole kako bi osnivaču, Ministarstvu financija, Ministarstvu znanosti i obrazovanja, Poreznoj upravi, Državnom zavodu za statistiku, EOJN-u i ostalima dostavili potrebna izvješća kojima bi se dobio uvid i transparentnost u poslovnoj godini.

Koji problemi muče voditelje računovodstva u školama?

Nakon što su nam tajnici škola ispričali svoju stranu priče o tome koliko im se obujam posla povećao pa do pitanja plaće i napredovanja, sada su za naš portal progovorili su i voditelji računovodstva škola. Troje računovođa ispričalo je svoju specifičnu situaciju na poslu. Dvoje od njih radi u školi, jedna osoba u osnovnoj, druga u srednjoj, a treća osoba radi u učeničkom domu te su za potrebe ovog članka zamolili da budu anonimni. Stoga ćemo ih u nastavku teksta nazvati – Dragica, Ante i Jurica.

– Tajnici i voditelji računovodstava škola su već godinama degradirani. Sustav obrazovanja koji nas je odgojio i obrazovao u vrhunske intelektualce nas zakida u osnovnim radnim pravima, navest ćemo par primjera. Po broj jedan, nemamo mogućnosti napredovanja i nažalost Ministarstvo znanosti i obrazovanja čak odbija platiti prekovremeni rad tajnicima i računovođama za sate koje su uredno odradili, iako je taj rad uredno evidentiran u radnoj evidenciji. Tajnik škole i voditelj računovodstva s VSS imaju niži koeficijent (1,325) od učitelja i stručnih suradnika s VSS (1,406). Treba li biti upitna jednakost s ostalim zaposlenicima u obrazovnom sustavu? Zar naša stručna sprema manje vrijedi jer u sustavu imamo VSS i tajnika i VSS voditelja računovodstva koji uredno i kvalitetno odrađuju u zadanom roku sve svoje poslove?, rekli su nam voditelji računovodstva škola.

Izdvojeni članak
stol s hrpom papira u fasciklima

Tajnici i računovođe škola izrazili nezadovoljstvo oko svog statusa: Traže žurno rješavanje tog problema

‘Ravnatelj u većini slučajeva uopće ne poznaje poslovanje škole’

Uz to, napominju kako škola za svoje funkcioniranje ima ravnatelja koji je stručni i poslovni voditelj ustanove, dok za stručne poslove ima pomoć stručnih suradnika, a za poslovodni dio ima tajnika škole i voditelja računovodstva.

– Kada ravnatelj biva imenovan po prvi put, a on je iz reda stručnog suradnika, ima nezamjenjivu podršku tajnika i voditelja računovodstva jer u većini slučajeva uopće ne poznaje poslovanje škole, ne razumije kako funkcionira trošenje proračunskih sredstava, iz kojih sve izvora financiranja škola dobiva materijalna sredstva, ne shvaća obim administrativnih poslova škole, ne poznaje većinu pravnih propisa temeljem kojih i u skladu s kojima škola posluje. Trenutno se potpuno nepravedno voditeljima računovodstva sa srednjom stručnom spremom isplaćuje plaća po koeficijentu 0,921. Dakle, osobama koje vode cjelokupno financijsko poslovanje škole, na čijim leđima uglavnom leži teret likvidnosti ustanove i koje ne mogu spojiti niti dva tjedna godišnjeg odmora neprekidno tijekom godine jer računi stalno pristižu, plaća i materijalna prava se redovito obračunavaju, različiti mjesečni i višemjesečni te statistički izvještaji koji se stalno popunjavaju, financijski planovi i rebalansi, navode voditelji računovodstva s kojima smo razgovarali.

Izdvojeni članak
damir mikolji blog tajnik škole za stolom

Hoće li doći do štrajka tajnika i računovođa u školama? ‘Planiramo se boriti na sve dopuštene načine’

‘Mi smo mali broj djelatnika, ali vrlo bitnih za vođenje škole kao ustanove’

Ističu da, nasuprot uvriježenom mišljenju, računovođe škola ne rade samo obračun plaće, već rade i znatno kompleksniji, zahtjevan i odgovoran posao. Voditelj računovodstva je osoba koja evidentira svaki poslovni događaj u školi koje smo naveli na početku, a za sve to koriste više aplikacija koje se neprestano izmjenjuju, baš kao i Zakoni koje je potrebno pratiti i primjenjivati u poslovanju škole.

– Naš djelokrug poslova se odnosi na različite poslovne procese koje u drugim organizacijama vode različiti odjeli u kojima je zaposleno više osoba, a u školi sve to radi voditelj računovodstva. U Zakonu uopće ne postoji radno mjesto voditelja računovodstva, a osoba na tom radnom mjestu samostalno vodi cjelokupne financije škole. Zahtijevamo da se naši nazivi radnih mjesta promjene u stručni suradnik za pravne poslove i stručni suradnik za računovodstvene poslove zbog složenosti i popisa poslova. Mi smo mali broj djelatnika, ali vrlo bitnih za vođenje škole kao ustanove zbog složenosti i velikog popisa poslova, poručili su voditelji računovodstva u školama.

Izdvojeni članak
tajnica škole zatrpana spisima i papirima pokraj koje sotji čovjek s još jednom hrpom papira

Što sve mora raditi tajnik osnovne škole? ‘Ima dana kada se ne dižemo niti na WC’

‘Prošle godine sam imala gripu i nisam mogla ići na bolovanje’

Postavili su i pitanje zašto ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs ne donese novi Pravilnik o djelokrugu rada tajnika i voditelja računovodstva i zašto se ne uskladi popis i opis njihovih radnih mjesta. Uz to, smatraju da MZO treba žurno odobriti zapošljavanje računovodstvenog referenta u sve škole bez obzira na broj učenika i zaposlenika, budući da su poslovi voditelja računovodstva postali sve kompleksniji, odgovorniji i brojniji.

– Uz sav navedeni posao, svakodnevno komuniciram s roditeljima vezano za uplatnice za školsku prehranu i produženi boravak. U mojoj školi je preko 850 učenika, a sama sam u računovodstvu jer nadležno ministarstvo nema sluha za zapošljavanje računovodstvenog referenta. Prošle godine sam imala gripu i nisam mogla ići na bolovanje u tom periodu jer sam imala izradu i isplatu plaća (pomoćnici u nastavi, produženi boravak, plaća zaposlenika ministarstva, vikend u sportskim dvoranama, e-tehničar, Školski odbor…), inventuru te sam hitno trebala platiti i proknjižiti preko 40 računa kako bi svi učenici škole dobili nesmetano hranu. Uz povišenu temperaturu nakon radnog vremena trebala sam hitno platiti račun za učeničku zadrugu, ispričala nam je Dragica koja radi u jednoj osnovnoj školi u Zagrebu.

Izdvojeni članak

Vlada usvojila izmjene Zakona za škole: Dio prijedloga MZO-a otpao u javnoj raspravi

‘Velika je nestašica voditelja računovodstva i tajnika u obrazovnim ustanovama, radna mjesta nisu atraktivna’

Njen kolega iz srednje škole u Velikoj Gorici nema problema s uplatnicama za školsku prehranu i produženi boravak, ali zato njegova škola provodi puno projekata kao što su Erasmus+, Sportska udruga, pošumljavanje šuma, e-tehničar, Županijska stručna vijeća, pomoćnici u nastavi, izvannastavne aktivnosti, najam prostora i tako dalje.

– Sve te aktivnosti po tim projektima zahtijevaju dodatan angažman u smislu putnih naloga, ulaznih računa, knjiženja, vođenja potrebnih evidencija. Grcam u poslu te za vrijeme radnog vremena ne stigne odraditi potrebne rokove, a od škole sam dobio prijenosno računalo s kojim sam dostupan nadležnim institucijama za vrijeme bolovanja, godišnjih i odlaska na edukacije s obzirom na kratke i svakodnevne rokove. Jedino pozitivno je to što imam veliko razumijevanje ravnatelja, govori nam Ante.

Jurica ne radi u školi, već u  jednom učeničkom domu u Splitu koji se, uz već sve navedene poslove koje radi voditelj računovodstva, dodatno bavi još turizmom kada u ljetnom periodu iznajmljuje prostore doma.

– Dom zahtjeva velika ulaganja, a jako je teško sve to knjigovodstveno popratiti. Godišnji odmor koristim u intervalima kako bi ispoštovali rokove. Zaključak je da je velika nestašica voditelja računovodstva i tajnika u obrazovnim ustanovama. Radna mjesta nisu atraktivna, prvo zbog nepravedno male plaće, statusa koji nije pravedan te je djelokrug i obujam poslova velik uz neprestane izmjene raznih Zakona kao i učenja novih aplikacija. Zamjene za porodiljni i bolovanje ne postoje, a sav posao odrađuju djelatnici na bolovanju, bez mogućnosti isplate odrađenih prekovremenih, zaključuje Jurica.