Pretraga

Treba li se na Matematici poništavati zadatak s netočnim rješenjima? ‘Nitko nas nije obavijestio o grešci’

A- A+

Poprilično bizarna i situacija za koju do sada nismo čuli dogodila se prošlog tjedna na ispitu više razine mature iz Matematike. Naime, jedan od zadataka na A razini nije imao niti jedno točno ponuđeno rješenje, točnije mjerna jedinica u kojoj je bio izražen volumen bila je netočna. No, zadatak se neće poništavati, iako većina maturanata koje smo pitali o tome smatra da bi trebao biti.

Sporni 20. zadatak više razine Matematike| screenshot/Unsplash

‘Koliko iznosi volumen tijela koje nastaje rotacijom pravokutnika sa stranicama duljina 7 cm i 8 cm oko kraće stranice?’- glasio je tako 20. zadatak A razine mature iz Matematike. Rotacijom pravokutnika nastaje valjak, dulja stranica je radijus, kraća visina, pa je onda samo u formulu za izračunavanje volumena valjka trebalo uvrstiti točne brojke i dolazimo do izračuna da je volumen tog tijela 448π kubičnih centimetara.

No, niti jedan od ponuđenih odgovora u ispitu mature nije bio ispravan – u svakom je volumen bio izražen u pogrešnoj mjernoj jedinici, kvadratnim centimetrima. NCVVO zadatak neće poništavati, kažu, pogrešku su uočili sat vremena nakon početka ispita. Sve su koordinatore o njoj obavijestili, a kako ispit traje 180 minuta, smatraju u NCVVO-u, bilo je dovoljno da se maturante obavijesti o pogrešci.

Većina u anketi za poništavanje zadatka

Kako je ranijih godina u sličnim situacijama praksa bila da se zadatak poništi i svim kandidatima dodijeli bod, pitali smo maturante smatraju li da je trebalo poništiti taj ispit. Anketu smo postavili na naš Instagram profil Državna matura, a do trenutka pisanja ovog teksta (5. srpnja u 15:42 h) u njoj je sudjelovalo 1.336 maturanata. Njih 63% smatra da zadatak treba biti poništen, preostalih 37% da ne bi trebao biti poništen.

Rezultati ankete oko spornog zadatka iz Matematike | Screenshot: Instagram, Državna matura

Neki tvrde da uopće nisu obavješteni o pogrešci

– Sad sam čitala tekst o pogrešnom zadatku na maturi iz Matematike i mislim da je bitno napomenuti da u nekim školama, npr. u mojoj, Klasičnoj gimnaziji, nitko nije učenike obavijestio o pogrešci. A nisam ni u jednom trenutku izasla iz učionice skroz do zadnje minute, tako da znam da nisam propustila obavijest. Pitala sam učenike koji su bili u drugim učionicama i rekli su mi isto pa smatram da se i to treba uzeti u obzir i u konačnici poništiti zadatak, kaže nam zagrebačka maturantica.

Nije jedina u čijoj školi ova obavijest nije stigla do učenika.

– Samo da se zna, meni, kao i vjerojatno puno škola, nije niti javljeno da nešto nije u redu sa zadatkom dok se pisalo, odgovara na našu anketu jedna maturantica, dok druga kaže da su obavijest dobili tek u 11:30, a s ispita su učenici mogli izaći već u 9:30.

Izdvojeni članak

Bizarna situacija na maturi: U jednom zadatku svi ponuđeni odgovori netočni, a neće se poništavati

‘Imali smo 12 godina da naučimo formulu za volumen’

Jasno, dobili smo i poruke maturanata koji ne smatraju da bi se zadatak morao poništavati.

– Nadam se da neće poništiti zadatak, jer iako NCVVO ima godinu dana za sastavit ispit, mi smo imali četiri godine u srednjoj i još osam u osnovnoj, ako vam je teško to zbrojiti to je dvanaest, da naučimo formulu za volumen. To ne smatram kvantnom fizikom već nečime što svaka osoba može naučiti i razumjeti, poruka je jednog maturanta.