Pretraga

Policija silom ugušila studentske prosvjede u Montrealu

A- A+

Više od 30 tisuća studenata je jučer izašlo na ulice Montreala kako bi prosvjedovali protiv back-to school law koji nalaže da se svi studenti moraju vratiti na svoja sveučilišta bez obzira na protivljenje novim, višim školarinama. Demonstracije su eskalirale kada se 50-ak studenata sukobilo s isto toliko policajaca u prostorijama sveučilišta University of Montreal. Ukupno je 11 prosvjednika uhićeno, a njih čak sedam će biti optuženo za napad na policajce, prenosi advance.hr.

Suludi zakon razljutio studente

Kanadske studente na noge su digle nove, više školarine te se već neko vrijeme prosvjedima i bojkotom bore protiv tog poteza Sveučilišta. Aktivnosti pokreta su za posljedicu imale zatvaranje 50 studijskih programa na sveučilištu u Montrealu zbog nedostaka studenata.

Kako bi se situacija kanadska zakonodavna vlast je donijela zakon o povratku u školu, odnosno back-to school law, koji nalaže svim studentima da se moraju vratiti na svoje fakultete. Naređenje koje je država izdala ovim kontroverznim zakonom nije naišla na razumjevanje kod studenata te je njih više od 30 tisuća jučer izašlo na ulice drugog najvećeg kanadskog grada.

Uhićeno 11 studenata

Situacija je eskalirala kada je dio prosvjednika ušao u prostorije sveučilišta i počeo prekidati predavanja kako bi u svoje redove prizvao studente koji su se vratili u klupe. Na to je uprava Sveučilišta pozvala policiju te se 50-ak studenata fizički sukobilo s isto toliko policajaca. Naposljetku je uhiće 11 demonstranata, a njih sedam će biti optuženo za napad na službenu osobu.

Studentska federacija sveučilišta u Montrealu je uputila oštru kritiku ovakvog poteza uprave. – Poduzete mjere su bile apsolutno neproporcionalne. Došlo je 50 policajaca na svega 50 studenata koji su prosvjedovali, kazao je  Alexandre Ducharme, glasnogovornik federacije.

Policija trenira strogoću

Valja napomenuti da je nakon Čilea, ovo u posljednjih mjesec dana već drugi slučaj policijske brutalnosti prema tinejdžerima koji prosvjeduju protiv obrazovnih reformi. Zajedničko čileanskom i kanadskom slučaju je to da prosvjednici upozoravaju na nejednakost prilika u obrazovnom sustavu na što vlast reagira silom. Iako u Južnoj Americi represija ovog tipa ima dugu povijest, kanadski slučaj čudi pa čak i plaši jer se ponovio nekoliko puta tijekom velike ekonomske krize.

ovako je to izgledalo zadnji put