Pretraga

Učenici ove županije proveli projekte u sklopu Građanskog odgoja: Proglašeno pet najuspješnijih

A- A+

Učenici u Varaždinskoj županiji i ove su godine provodili razne projekte u sklopu Građanskog odgoja. Na kraju nastavne godine pet najuspješnijih projekata učenika osnovnih i srednjih škola nagrađeno je priznanjima. Jedan od najboljih projekata je ‘Potraga za zvukom – glazbeno putovanje za djecu i mlade’ Glazbene škole u Varaždinu.

učenice u narodnim nošnjama na pozornici

Foto: Grad Varaždin

Brošura ‘Građanski odgoj i obrazovanje u praksi‘ uključila je 33 osnovne i 14 srednjih škola na području Varaždinske županije. Učenici su morali osmisliti vlastite projekte, a petero najuspješnijih nagrađeno je posebnih priznanjem, objavila je Varaždinska županija na svojim službenim stranicama. ‘Čudesna STEMionica’, ‘Od konfuzije do inkluzije’, ‘Oko, ruka, nos – u parku je štos’, ‘Čudesna STEMionica’, samo su neki od projekata koje su radili učenici.

– Želja nam je bila tako potaknuti učenike da već u školskoj dobi budu uključeni u razvoj svog mjesta, u osmišljavanje ideja i pokretanje inicijativa, da uočavaju nedostatke prostora gdje žive, ali isto tako da znaju istaknuti po čemu je taj prostor važan. Tako oni od najranije dobi sudjeluju u donošenju odluka, načinima na koje se one donose, a sve kako bi jednog dana mogli biti odgovorni članovi svoje zajednice i preuzeti vodstvo u sredinama u kojima žive, rekao je župan Anđelko Stričak.

Pet najuspješnijih projekata nagrađeno je priznanjima

Za provođenje projekta svaka škola dobila je 1.400 eura, a većina projekata odnosila se na područje ekologije, zaštite okoliša, te uređenje okoliša i školskog prostora. Uz to, učenici su radili i na projektima iz područja civilnog društva, zaštite i očuvanja kulturne i tradicijske baštine, kao i na projektima kojima se promiče zdravlje te na onima koji se bave STEM područjem, digitalnim tehnologijama i slično.

Pet najboljih projekata, tri iz osnovnih i dva iz srednjih škola, izabralo je tročlano povjerenstvo koje su činili voditeljica Županijskog stručnog vijeća za Građanski odgoj i obrazovanje u korelaciji s međupredmetnim temama Rosana Štrocinger, savjetnica za razvojne programe iz Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Varaždinske županije Romana Kranjčić te mentor i edukator Agencije za mobilnost i programe EU Hrvoje Kovač.

– Bilo je oko 40 projekata osnovnih škola i oko 20 projekata srednjih škola. Zaista su ove godine projekti bili kvalitetniji u odnosu na prošle godine. Razlog tome je što su imali jasne kriterije na početku školske godine koje su trebali zadovoljiti ako žele osvojiti nagrade i provedene su edukacije učitelja, jer naravno, svi smo morali jednom učiti o tome da bi to znanje mogli prenijeti drugima. I sad je ta kvaliteta očigledna. Držali smo se tih kriterija i uspjeli smo odabrati one najbolje, navela je Rosana Štrocinger.

Učenici Glazbene škole posjetili pet vrtića u sklopu projekta

Jedan od najboljih projekata je ‘Potraga za zvukom – glazbeno putovanje za djecu i mlade’ Glazbene škole u Varaždinu. Osmisli su ga učenici trećeg razreda koji su provodili radionice za rad na dječjem instrumentariju i različite književne predloške za djecu vrtićke dobi.

– Oni su posjetili pet dječjih vrtića Grada Varaždina i sama reakcija djeca, ali i učenika bila je fantastična. S jedne strane dobili smo inkluzivno, odnosno participativno uključivanje najmlađih u svijet zvuka, glazbenih instrumenata, a s druge strane naši učenici otkrili su i specifičan dar za rad s najmlađima, istaknuo je ravnatelj Glazbene škole Davor Matačić.

Najuspješniji projekti u kategoriji osnovnih škola su ‘TZP – Tradicionalna, a zdrava prehrana u našoj školi’ iz Osnovne škole Ivana Kukuljevića Sakcinskog iz Ivanca, projekt ‘Žena’ iz Osnovne škole Ivana Rangera u Kamenici te projekt ‘Sačuvajmo ljubeški kaj!’ iz Osnovne škole Ljubešćica. U kategoriji srednjih škola najuspješniji projekti su već spomenute Glazbene škole u Varaždinu i projekt ‘2. Festival ljudskih prava’ Prve gimnazije Varaždin.