Pretraga

Vrtić u Zagrebu podiže cijenu za skoro 250 eura: ‘Možda je to uobraženo, ali je tako’

A- A+

Jedan privatni vrtić u Zagrebu najavio je podizanje cijene za gotovo 250 eura. Roditelji su zbog toga ogorčeni i smatraju kako podizanje cijene vrtića, osobito ovoliko, nije ekonomski opravdano te da nema potrebe za takvim postupkom. Vlasnica kaže da to sve radi kako bi održala kvalitetu i zadržala svoje zaposlenike.

Vrtić

Dječji vrtić | foto: Canva

Iz privatnog vrtića ‘Mali istraživač’ u Zagrebu, najavljeno je podizanje cijene s 553 eura na 800 eura i to od travnja iduće godine. Kako piše 24sata, roditelji su tom odlukom šokirani i rekli su kako njihova djeca više neće ići u taj vrtić.

– To je stvarno previše, kao da su im na jelovniku jastozi, hlapovi i škampi. Cijena mi je i ovako šokantna, a kamoli još s poskupljenjem. Iz ničega, doslovce sam ostala u šoku. To je nečija plaća. Nadamo se da ćemo upast u gradski vrtić. Taj iznos ne želim plaćati, rekla je jedna majka za 24sata.

‘Povećanje cijene mora biti ekonomski opravdano’

Druga majka je dodala da povećanje cijene vrtića mora biti ekonomski opravdano, a da to što je ravnateljica navela u pismu za roditelje, nije nikakvo opravdanje za poskupljenje. Rekla je da i ona planira ispisati svoje dijete iz tog vrtića.

Također, svi roditelji djece koja idu u ovaj vrtić, dakle njih više od stotinu, najavili su da će ravnateljici kolektivno uputiti dopis u kojemu će se pokušati izboriti za svoja prava.

Iz 24sata su kontaktirali i vlasnicu vrtića, Ljiljanu Vukšić koja je rekla da ta odluka o poskupljenju i konačna cijena nisu donesene nepromišljeno.

– Bit ću iskrena i reći ću da je to vrlo hrabro od roditelja zato što imam apsolutno zakonsko pravo formirati cijenu. Trenutno imam 40 zaposlenih, najveći sam privatni vrtić u Zagrebu koji roditeljima i djeci pruža strukovnu i materijalnu kvalitetu koju nije dosegnuo do sada niti jedan vrtić. Možda je to uobraženo, ali je tako, rekla je Vukšić za 24sata.

Dodala je i da najdublje vjeruje u kvalitetu rada, a da je predškolski odgoj unazad nekoliko godina marginaliziran i da u njega sve više ulaze nestručne osobe koje rade s djecom te da se ona s tim nikako ne slaže.

Izdvojeni članak
vrtić

Mijenja se zakon o predškolskom: Država će po novom sufinancirati sve vrtiće

Na kvalitetu rada je utjecalo povećanje plaće u javnom sektoru

Rekla je i da je na kvalitetu znatno utjecalo i to što je Grad Zagreb sa sindikatima postigao dogovor o povećanju visine dohotka za svoje zaposlenike. Zbog toga i ona, kako navodi, mora povećati plaću svojim zaposlenicima jer ne želi da iz njenog vrtića pređu u gradske.

– Privatni sektor je pred novim izazovom jer mora pratiti visinu njihovih plaća da bi mogao zadržati svoje radnike. Suočila sam se sa sljedećim, ili ću pratiti tako da podignem cijenu da bi zadržala svoje ljude ili ću pristati na to da budem čuvalište, rekla je Vukšić.

Podsjećamo, početkom rujna ove godine, Vlada je donijela uredbu za izmjenom Zakona o predškolskom odgodu i obrazovanju prema kojoj se u modelu sufinanciranja priključuju i privatni vrtići. Ove godine je, iz državnog proračuna, za sufinanciranje privatnih vrtića, izdvojeno 2,9 milijuna eura, a za iduću godinu je namijenjeno 11,8 milijuna eura.