Zagrebačke srednjoškolke u borbi za svjetsku medalju, dečki u razigravanju za plasman

Na Cipru se je 27. ožujka počelo svjetsko školsko prvenstvo za košarkašice i košarkaše. Hrvatsku u muškoj predstavljaju učenici XIII. gimnazija, a u ženskoj III. gimnazija iz Zagreba. Nakon prvog kruga djevojke su ostvarile sve tri pobjede te se nakon poraza u prvom susretu drugog kruga hvataju zadnji vlak borbe za medalje. Dečki su pak ostvarili jednu pobjedu te će razigravati za plasman od 13. do 18. mjesta.

Svjetsko školsko prvenstvo u košarci koje se odigrava na Cipru od 27. ožujka do 5. travnja ušlo je u drugu fazu. Hrvatske predstavnice III. gimnazija iz Zagreba, nakon tri pobjede u grupnoj fazi, doživjele su poraz u doigravanju od košarkašica iz Srbije. U muškoj kategoriji, dečki su ostvarili jednu pobjedu u tri utakmice, pa će razigravati za plasman od 13. do 18. mjesta. Oni su u prvoj utakmici, drugog kruga bili bolji od Kosova.

Košarkašice III. gimnazije sa 17 razlike pobijedile aktualne prvakinje svijeta

Hrvatske predstavnice otvorile su natjecanje u utakmicom protiv Kineskinja. U neizvjesnoj utakmici, koja je završila izjednačenjima u prve dvije četvrtine, boljim skokom u nastavku naše su košarkašice stvorile odlučujuću razliku i na kraju pobijedile s 69 : 52. Inače, Kineskinje su osvojile prošlo svjetsko prvenstvo na domaćem terenu.

U drugom kolu naše košarkašice su se ogledale s Irkinjama te pobijedile ovog puta 15 razlike rezultatom 76 : 61. Ključna je bila druga četvrtina koju je III. gimnazija dobila s 18 poena razlike. Obje utakmice briljantna je bila Anita Kelava postigavši 37 odnosno 26 koševa.

Posljednju utakmicu grupne faze naše su košarkašice igrale s Čehinjama, a završilo je tijesnom pobjedom III. gimnazije 55 : 54.

Košarkaška ekipa XIII. gimnazije hvata drugi krug na Svjetskom prvenstvu

Dečki teško stradali od Luksemburga, nakon iscrpljujuće bitke s Francuzima

Predstavnici u muškoj kategoriji XIII. gimnazija otvorili su natjecanje utakmicom protiv francuskih košarkaša. Francuska ima veliku tradiciju srednjoškolskog sporta te su uvijek u borbi za visoke pozicije, a na prošla dva natjecanja u Kini te Turskoj bili su viceprvaci. Nakon poluvremena bilo je 15 razlike za Francuze. No u trećoj su se naši predstavnici probudili i dobili je s 25 : 9 i tako ušli u posljednju četvrtinu s pola koša prednosti.

Nepune tri minute prije kraja utakmice član KK Zagreba Mate Mandić tricom je doveo XIII. gimnaziju u prednost od tri poena. No, nakon toga tri napada su se propustila iskoristiti, pa su Francuzi preciznim slobodnim bacanjima u završnici pobijedili 84 : 79. Vrijedi dodati da su u ovoj utakmici četiri naša košarkaša imali dvoznamenkasti broj poena. Mandić 22, Blajda 17, Novković 15 te Ražov 14.

U drugoj utakmici košarkaši XIII. gimnazije nisu se uspjeli dovoljno oporaviti od nesretnog poraza od Francuza, pa su teško stradali od predstavnika Luksemburga. Hendikep je bio i činjenica da je kapetan Novković počeo utakmicu s povišenom temperaturom te ju nije mogao odigrati do kraja. Završilo je pobjedom srednjoškolaca iz Luksemburga od 91 : 46.

Slovački predstavnici su savladani uvjerljivo u posljednjem kolu 85 : 61, što je bilo dovoljno za ulazak u borbu za plasman od 13. do 18. mjesta. Već je odigrana jedna utakmica te faze. XIII. gimnazija pobijedila je Kosovo rezultatom 79 : 73, a čeka je još ogled s Bugarima.

Slovenci bez poraza do finala, hrvatske košarkašice protiv Mađarica odlučuju o borbi za broncu

Prema rezultatima pet dosada odigranih utakmica, najviše su u muškoj konkurenciji pokazali Slovenci, ostvarivši sve pobjede uz impresivnu koš razliku 493 prema 244. Turci također nemaju poraza, ali ih očekuje još jedna utakmica s Mađarima, koju ako dobiju ulaze u finale gdje ih očekuje susjedna Slovenija.

U konkurenciji djevojaka, naše su predstavnice izgubile od Srpkinja na startu doigravanja. No, pobijede li Mađarice, borit će se za brončano odličje. Prve finalistice su predstavnice Srbije, dok će Turkinje i Njemice u međusobnom ogledu odlučiti o drugom putniku u finale.