Pretraga

Škole u ovoj županiji dobit će fotonaponske elektrane: Radovi bi trebali biti gotovi za dvije godine

A- A+

Više od 10 škola u Varaždinskoj županiji bit će uključeno u projekt solarne energije kako bi se smanjili troškovi energenata u budućnosti. Vrijednost projekta je više od 350 tisuća eura, a sve škole bi na krovovima trebale imati instalirane fotonaponske elektrane do travnja 2025. godine.

solarni paneli

Foto: Unsplash

Ukupno 12 škola u Varaždinskoj županiji bi do travnja 2025. godine na svojim krovovima trebale imati instalirane fotonaponske elektrane. Riječ je o projektu ‘Povećanje kapaciteta obrazovnih ustanova Varaždinske županije za proizvodnju solarne energije’ ukupne vrijednosti više od 350 tisuća eura.

‘Očekujemo smanjenje godišnje emisije CO2 i smanjenje ovisnosti o uvozu energije’

Time bi se energetski troškovi odabranih osnovnih i srednjih škola u budućnosti trebali smanjiti. Radi se o Osnovnoj školi Klenovnik, OŠ Maruševec, OŠ Ivanec, OŠ Ludbreg, OŠ Petrijanec, OŠ Sveti Đurđ, OŠ Trnovec, OŠ Vinica i OŠ Sračinec te Elektrostrojarskoj školi, Gospodarskoj školi te Strojarskoj i prometnoj školi.

– Na osam lokacija odvijat će se izgradnja fotonaponskih elektrana, a na četiri lokacije odvijat će se dogradnja već postojećih fotonaponskih elektrana za vlastitu potrošnju.  Očekujemo smanjenje godišnje emisije CO2, smanjenje ovisnosti o uvozu energije, ali i podizanje svijesti o korištenju energije iz Obnovljivih izvora energije, rekao je Saša Gregurinčić, stručni suradnik iz Javne ustanove za razvoj Varaždinske županije na uvodnoj konferenciji projekta.

Izdvojeni članak
solarne ploče solarni paneli

Izračunali smo: Evo koliko bi pet zagrebačkih škola uštedjelo postavljanjem solarnih panela na krovove

S ovim projektom dobit će dodatnih 300 kilovata instalirane snage

Pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Miroslav Huđek je naglasio kako je Varaždinska županija prošle godine za ukupnu energiju, toplinsku i električnu, morala izdvojiti čak 1,7 milijuna eura, što predstavlja 20 posto svih decentraliziranih sredstava koja su Županiji dodijeljena za funkcioniranje osnovnog i srednjeg školstva.

– S provedbom ovog projekta ćemo dobiti dodatnih 300 kilovata instalirane snage u vidu krovnih mrežnih centrala koje će proizvoditi električnu energiju. Smanjit ćemo troškove energenata ali i uvesti jednu novu dimenziju u obrazovni sustav, jer ne samo da ćemo na krovovima imati elektrane, nego ćemo poslati i jednu određenu  poruku našim učenicima koliko su važne obnovljive energije odnosno koliko je važan projekt zaštite okoliša. Ovaj projekt se može gledati kroz financijsku i edukacijsku perspektivu, ali i perspektivu zaštite okoliša, što je jedna dodana vrijednost samome projektu, istaknuo je Huđek.