Pretraga

Studentski Radio Kampus nedavno je proslavio peti rođendan: ‘Najveći izazov je tek pred nama’

A- A+

Osigurati studentima Sveučilišta u Splitu i njihovim organizacijama prostor kojeg do tada nisu imali, a u kojem bi mogli besplatno i samostalno voditi svoje emisije s ciljem promoviranja obrazovanja, kulture, sporta i drugih studentskih interesa – s tim je ciljem prije malo više od pet godina pokrenut studentski Radio Kampus. Povodom nedavno proslavljenog petog rođendana razgovarali smo s glavnim tehničarem Dujom Brljevićem i glavnom urednicom Vesnom Vujević.

Radio Kampus nedavno je proslavio 5. rođendan|foto: Facebook

Kada smo u ljeto 2016. godine pisali najavu o pokretanju studentskog Radija Kampus, prvog takvog u Splitu, ekipa Udruge ‘Studenti za studente – S4S’ otkrila nam je da je ideja za pokretanjem došla je iz želje za otvaranjem medija koji bi bio posvećen mladima. Najavili su da će se na Radiju Kampus puštati raznolika glazba, ali i voditi razne emisije namijenjene mladima. Plan je bio dati prostor studentima tog sveučilišta da besplatno i samostalno vode emisije koje bi promovirale obrazovanje, kulturu, sport i sve ono čime se studenti bave.

– Svaki početak je težak, takav je bio i naš. Prije samog početka emitiranja programa dvije godine su se provele nabavljajući svu potrebnu opremu pa tako i volontere koji su spremni uložiti svoje slobodno vrijeme u nešto novo. Naravno mnogo je studenata i mladih volontera je prošlo kroz naš mali studio, ali i svaki je pridonio nešto i pomogao izgraditi radio u ono što je danas. Radio Kampus je bio zamišljen kao radio koji će se štošta razlikovati od ostalih radio stanica što se tiče glazbe i sadržaja, i danas pokušavamo to održati. Uvijek je to bio radio od mladih za mlade, a to će i ostati, kaže nam Duje Brljević, glavni tehničar Radija Kampus.

Najveći izazov bit će vođenje i održavanje programa na lokalnoj frekvenciji

U malo više od pet godina, koliko je Radio Kampus nedavno proslavio, ističe Duje, bilo je mnogo izazova, od pisanja natječaja do sastavljanja programa do kasnih sati i mnogih drugih.

– Najpamtljiviji trenutak nam je definitivno kad smo dobili konačnu odluku o frekvenciji, gdje je Sveučilište u Splitu dobilo koncesiju, ali bilo je i manjih trenutaka unutar i van studija koji imaju jednaki važnost, a to je stjecanje i dijeljenje iskustva, upoznavanje i druženje s kolegama studentima. Upravo je to ono što čini Radio Kampus, ljudi. A mislim da je najveći izazov tek pred nama, održavanje i vođenje programa na lokalnoj frekvenciji, smatra Duje.

Vesna Vujević, glavna urednica radija, nadovezuje se i kaže da sadržaj koji se danas emitira na Radio Kampusu zapravo najbolje opisuje jedan od slogana – ‘adio svemu što ste do sada slušali’.

– Prema projektu moramo isporučiti oko 16 emisija tjedno, što bi bio veliki zalogaj i za mnogo ozbiljnija i uhodanija radija. Ali odlično se nosimo s tim izazovom, pogotovo sada u fazi kolokvija i ispita, kad radio pada u drugi plan. No, nitko ne misli odustati što je sjajno. Emisije su informativne, edukativne, glazbene i zabavne, ima nešto i sporta, mnogo kulture i umjetnosti. Okviran broj volontera na Kampusu je 30, 35. Šarene su fakultetske pozadine – pa studiraju i ekonomiju i pravo, biologiju mora ili računarstvo, na FESB-u, filozofskom, turizam, kemiju ili fiziku, odgovara nam Vesna na pitanja što se danas emitira na Radiju Kampus i koliko članova broji ova radijska redakcija.

Izdvojeni članak
dvorana predavanje učionica

Otvara se novi studij: Upisati se mogu svi iz društvenog područja, a praksa vas čeka već u drugom semestru

‘Radio je najromantičniji medij’

Istraživanja o tome koji su sadržaji najslušaniji, dodaje, ne mogu provoditi jer su skupa i budžet im ne dozvoljava taj podatak.

– Ipak, budući da je većina slušatelja on-line, dobili smo neke informacije da je na aplikaciji za mobitel među slušanijima. Trenutno su nam direktne poruke da smo osvježenje i da ne mijenjamo glazbu, koje dobivamo putem društvenih mreža, jako drage i neprocjenjive. Koliko god mi šutjeli o tome, uvijek je lijepo dobiti SMS ili komentar da oduševljavamo slušatelje, kaže Vesna.

Mnogi su nerijetko dojma da je radio zapravo zastarjeli mediji, pa je pitamo i ima li među mladima i studentima volje i želje za rad na radiju.

– Radio je najromantičniji medij. I kako bi rekli studenti totalno je kul. Baratati tehnikom i pričati u mikrofon, znajući da vas sluša velika masa, daje osjećaj važnosti a taj osjećaj te tjera da razmišljaš glavom i preuzmeš odgovornost za ono što govoriš i šta izlazi u eter. Spoj svega toga studentima je privlačno. I ne samo studentima. Ljudi danas i dalje slušaju radio iako su radio prijemnici pali u zaborav. Radio ima dušu, još uvijek je najveći kanal za plasiranje glazbe i dok je tako, svima će biti atraktivan. A što se tiče želje i volje, to je gorivo koje ih pokreće. Ovo se ne bi dalo raditi bez strasti, ističe Vesna.

Ono što je jedna od većih novosti otkada Radio Kampus postoji jest da su nedavno dobili i lokalnu radijski koncesiju, može ih se slušati na 104.1 mHz u Splitu i okolici.

– To je i bio ultimativni cilj, uz poticanje sveučilišta na otvaranje studija novinarstva, koji su se evo napokon ostvarili. Naravno da smo presretni jer napokon se Radio Kampus može čuti u autima, uredima, dućanima, a ne samo na nekoj internetskoj stranici. Znamo da se isplatio sav naš trud i trud svih onih koji su bili na samom početku kad je radio bio još samo ideja, kaže nam Duje.

‘Budućnost Radio Kampusa će biti upravo onakva kakvo bude stanje u glavama volontera’

Inače, na Sveučilištu u Splitu u tijeku je procedura pokretanja preddiplomskog studija Komunikacija i mediji te diplomskog studija Novinarstvo u suvremenim medijima, a studenti bi na Radio Kampusu trebali imati praksu, no detalji oko toga još se trebaju razraditi.

– Mislim da radio može imati jako svijetlu budućnost, uz rad, trud i ljubav koju volonteri iskazuju prema radiju i uz suradnju sa Sveučilištem u Splitu smatram da Radio Kampus može puno toga postići i ostaviti velik pozitivan utisak među mladima i studentima, smatra Duje.

Vesna, pak, odgovor na pitanje o budućnosti Radija Kampus započinje time da je radio u posljednja četiri mjeseca doživio velike promjene.

– Frekvencija je tu narednih 11 godina sigurno, od jeseni bi trebali dobiti nove kadrove studente novog kolegija kojeg smo spomenuli, i sigurno će to dio programa definirati u novom smjeru. Budućnost Radio Kampusa će biti upravo onakva kakvo bude stanje u glavama volontera – a da ostane dobro kao sad, borimo se rukama i nogama. Osobno, mislim da ima veliki potencijal i da nudi nešto novo i drugačije na radijskoj sceni. A toga nam uvijek treba, zaključuje Vesna.