Pretraga

U čemu je problem sa zagorskim naglaskom? ‘Ta je mlada studentica doživjela pravo nasilje’

Zadnjih je dana odjeknula objava studentice iz Zagorja u kojoj je rekla da joj se u Zagrebu rugaju zbog naglaska, a da ju profesori isto zbog naglaska često opominju. U velikoj studentskoj grupi na Facebooku čak se povela rasprava i anketa koji je naglasak red flag za suprotni spol, a najviše glasova skupio je zagorski. Profesor s Fakulteta političkih znanosti Boris Beck kazao nam je da studentica ne bi trebala izbjegavati razgovor s ljudima izvan svog jezičnog kruga, ali dodao je i da bi trebala uložiti trud u svladavanje standardnog hrvatskog jezika.

kajkavsko narječje

Izraz kajkavski u Školskom rječniku Instituta za hrvatski jezik | foto: srednja.hr, Školski rječnik

Nedavno se studentica iz Zagorja na Redditu požalila kako joj se u Zagrebu rugaju zbog njezina naglaska. Rekla je i da ju profesori zbog toga opominju, da joj je jedan dečko rekao da je bila lijepa dok nije progovorila, a zbog traume počela je razgovarati jedino sa Zagorcima.

‘Kaj da ja napravim, izbrišem svoju cijelu povijest postojanja?’

U komentarima su uglavnom bile riječi podrške, a u studentskoj grupi doma ‘Stjepan Radić’ povela se rasprava i anketa koji je naglasak ‘red flag’ za suprotni spol. Najviše ispitanika, njih 54 posto, odabralo je upravo zagorski kao red flag, a slijedili su hercegovački pa dubrovački. I nije da se prvi put govori o ‘problemima’ zagorskog naglaska jer je komičar Vlatko Štampar u svojim nastupima govorio kako je morao promijeniti svoj međimurski naglasak kada je došao u Zagreb, a spominjao je i probleme na fakultetu. Na TikToku je i Florijan, poznatiji pod oznakom krumpierre, kazao da je prilikom studiranja i rada u Zagrebu i Rijeci uvijek govorio ‘kaj’ te imao probleme zbog toga.

– Nisam govoril toliko zagorski jer se to kroz škole filtriralo. Radio sam jedne sezone u Istri i tamo su se navečer mladi družili. Bio sam jedne večeri kod nekog u sobi i bilo nas je par unutra. Pital sam nekaj, nemam pojma, ali sadržavalo je riječ kaj. Jedna cura se okrenula i rekla ‘ajme kaj, meni je to tako primitivno čuti’. Kaj da ja sad napravim, izbrišem svoju cijelu povijest postojanja, odgoj i obiteljsko stablo? I na faksu mi je jedna kolegica došla i rekla ‘ja ne mogu Zagorce, oprosti, ne mogu’. Hrvatska je bogata kaj se tiče dijalekata i trebate to prihvatiti, kazao je u svom TikToku.

Boris Beck, izvanredni profesor na Fakultetu političkih znanosti koji između ostalog predaje Hrvatski jezik i novinarsku stilistiku, kazao nam je da je ta mlada studentica koja se požalila na Redditu doživjela pravo nasilje. Kao i mnoge druge žrtve nasilja, nastavio je, odlučila se povući.

@krumpierre Replying to @user4706396986580 ♬ original sound – Florijan

‘U Zagrebu je uobičajeno čuti Dalmatince, Slavonce, Hercegovce ili Istrane kako se izražavaju na svom idiomu’

– I sada izbjegava razgovor s ljudima izvan svog užeg jezičnog kruga. Ja bih je ohrabrio da se ne izolira jer bi to značilo da su nasilnici pobijedili. Uz malo pažnje može se uklopiti u zagrebački kajkavski, pa će joj to proširiti mogućnosti komuniciranja. Ja bih ju također ohrabrio i da uloži trud u svladavanje standardnog hrvatskog, makar i uz pomoć logopeda, ako je potrebno – i to ne zbog umišljenih i iskompleksiranih koji ju ponižavaju, nego zbog nje same, kazao nam je Beck.

Dodao je da standardni jezik nije naš materinski, nego ga treba učiti kao i svaki drugi jezik. Standardni jezik, objasnio je, pripada svima i u idealnom slučaju ne bismo smjeli znati odakle je osoba koja se njime služi. No, Beck smatra da uloga standarda slabi širom Europe i u Hrvatskoj.

– U Zagrebu je uobičajeno čuti Dalmatince, Slavonce, Hercegovce ili Istrane kako se izražavaju na svom idiomu. Kajkavci se manje uočavaju, jer se Zagorcu, Turopoljcu ili Podravcu lakše prilagoditi zagrebačkom govoru. Sve je to lijepo i nikoga se ne bi smjelo ismijavati. Međutim, standard je još uvijek važan u javnoj komunikaciji, a u nekim zvanjima je i nužan. Njegova uloga je da one koji njime vladaju predstavi kao obrazovane i kulturne osobe. Ne vjerujem da liječnik, odvjetnik ili novinar mogu uopće obavljati svoj posao bez poznavanja standardnog jezika. A onom klipanu koji je studentici rekao da bi bila lijepa da je šutjela, mogu samo reći da se netko tko ne razlikuje oči od ušiju ne bi smio rugati drugima, zaključio je Beck.