Pretraga

U našem filmu glume mladi s invaliditetom: Snimanjem su se bavili dok su još bili učenici

U novom filmu Udruge Spirit iz Rijeke pod nazivom ‘Trubač uvijek trubi parput’ glume i mladi s poteškoćama u razvoju. Njih četvero, Dorian, Dora, Tea i Toni, igraju glavne uloge, a premijera filma je 20. studenog u HKD-u Rijeka. U razgovoru nam je predsjednik udruge Denis Pilepić otkrio nam je kako su ovi mladi glumci još za vrijeme školavanja počeli snimati filmove.

film s mladima s poteškoćama u razvoju

Foto: Screenshot Youtube

‘Trubač uvijek trubi parput’ naziv je našeg novog filma u kojemu glumi četvero mladih – Dorian, Dora, Tea i Toni koji su osobe s poteškoćama u razvoju. Ovo im nije prvi film koji su snimili, a snimanjem su se bavili još dok su bili učenici. Njihov najnoviji filmski uradak, čija će premijera biti 20. studenog u HKD-u Rijeka, snimljen je u skloput projekta Udruge Spirit iz Rijeke na čijim radionicama četvero mladih glumaca često sudjeluje.

– U novoj epizodi ‘Trubač uvijek trubi parput’ filma o Tajnim agentima nema glavnih uloga školske dobi, ali ima sporednih uloga. Dva mlada glazbenika, od kojih je jedan osoba s poteškoćama. Glavni glumci su nedavno završili srednju, ali naša obostrana ljubav u ekipi datira odavna jer smo još 2016. pa nadalje, kroz relativno brzopotezne radionice od video predstavljanja dvije generacije integriranog G-razreda mladih s poteškoćama došli do finalnog Star Wheelsa, filmske kratke parodije, koja je bila tek posveta Star Warsu. Ekipa se godinama, naravno, nešto mijenjala te je projekt, jer su to i učesnici htjeli, izašao iz okvira škole, gdje finalno za veći zahvat poput ‘Agenta o1o’ i nije bilo mogućnosti, objasnio nam je predsjednik udruge Denis Pilepić.

U filmu uz mlade glumce pojavili su se i renominirani glumci i poznate osobe s naše scene

Spomenuti ‘Star wheels’, kao i prethodni videi koje su radili kroz radionice, G4ever i OriGinalci, produkti su suradnje od 2016. do 2019. godine. Tada baš kao i sada veselje i kreativnost su isti, navodi Denis, ali tvrdi kako je Agent o1o kompleksniji i oduzeo je više vremena koje u sklopu škole jednostavno nije moguće postaviti.

– Treba reći da je Agent o1o rađen i na desetak lokacija u Primorsko-goranskoj županiji, kao pravi film. Ono prije su ipak bile kratke školske vježbe. Naši gosti, glumci, pjevači, a i drugi koji su mogli dolaziti na setove, oduševljeni su ovakvim kombinacijama. Iskreno, vrlo je zahtjevno poklopiti svima vremena kad mogu doći na set. Kako su navikli na nekakve druge profi uvjete, na našim setovima nailaze na sasvim drugačiju atmosferu, jer baza je poštivanje potreba aktera OSI, lokacijom, načinom rada i svim drugim. Svi, ali zaista svi, možemo puno naučiti u ovom procesu. Iako potpuno stojim, kao režiser i odgovorna osoba da je završni uradak više nego dobar, proces je upravo ono najvrjednije. Ama baš svatko bi trebao probati jedan dan ovakvog snimanja i osjetiti taj kreativni zanos, vidjeti naše aktere kako nadilaze svoje (ne)mogućnosti i kako u tome uživaju, ali i goste u novim osobnim i strukovnim izazovima, ostavljajući svima da se zamisle nad poznatom hrvatskom ‘kuknjavom o životu’, poručio je predsjednik Urduge Spirit.

U filmu uz mlade glumce pojavili su se i renominirani glumci i poznate osobe s naše scene. Među njima je glumac Asim Ugljen i Lucio Slama, pjevači Dražen Turina Šajeta i Mile Kekin, kao i Krešimir Mišak te Mario Kovač.

– Radi se o špijunskom, duhovitom, akcijskom filmu, ali i romantičnom, točnije seriji kratkih filmova (25 minuta), čiji treći dio upravo predstavljamo. Ni vremena za umirat 2021. i Igra sudbine 2022. su prva dva dijela koja su već predstavljena u nekoliko gradova u Hrvatskoj, ali i na festivalima diljem regije, s priličnim uspjehom i dobrim kritikama. Dorian, Dora, Tea i Toni s autorima Helgom iz Spirita i sa mnom, osmislili su dosta kompleksnu radnju te upornim radom, uz pomoć roditelja, prijatelja i raznih dobrih duša, snimili, po svim mišljenjima, vrlo zanimljive radove. Prva dva filma su oko 25 minuta, dok će treći dio serijala, Trubač uvijek trubi parput, biti znatno duži, ispričao nam je Denis iz Udruge Spirit.

Izdvojeni članak
udruga liberato

Priča o studentskoj udruzi koja mijenja kvalitetu života osoba s invaliditetom: ‘Često nas strah od neuspjeha koči’

Udruga surađuje s mnogim školama u kojima se održavaju projekcije njihovih filmova

Dodao je kako Udruga Spirit postoji od 1997. godine i da je od tada ostvarila više od 3.000 programa i projekata. Udruga organizira i međunarodni festival Uhvati film koji realizira s partnerima iz četiri države, a prošle je godine taj festival primljen u članstvo Europske filmske akademije. Za novi film o Agentu 010 kaže kako im je to bio najkompleksniji projekt.

– Moramo obavezno reći da i drugi naš obuhvatniji projekt ima veze sa školama, uključujući Ekonomsku školu Mije Mirkovića u Rijeci. Naime, Uhvati film međunarodni festival, kroz svoj filmski Karavan već desetak godina gostuje kroz Hrvatsku, vrlo često u školama i na fakultetima, jer su filmovi edukativni, senzibilizirajući, i zabavni, uz dozu razgovora pa nas škole rado zovu. Rijeka, Krk, Lošinj, Čabar, Osijek, Zagreb, Opatija, samo su neki od oko 20 školskih filmskih događaja koje smo imali. Zadnje ove godine UF je prikazivan u srednjoj Glazbenoj školi Ivana Matetića Ronjgova u Rijeci. Program nisu samo projekcije, jer se tematski odaberu filmovi pa se kroz razgovor sve pretvori u svojevrsne radionice na temu, naravno ova je bila glazba, a bile su teme i Ples, Zapošljavanje, seksualnost, naveo je predsjednik Udruge Spirit.

Izdvojeni članak
robotizirana invalidska kolica, student branimir budija i njegov mentor

Student FSB-a izumio je robotizirana invalidska kolica: Na prestižnoj izložbi za to osvojio broncu

‘Volio bih da sklopimo tim mladih montažera i snimatelja’

Kako je istaknuo Denis, njihov svaki film nosi neku poruku te ‘pomalo pozitivno kritiziraju svijet kakav je’ jer u pojedinim trenucima umirete od smijeha, ali istovremeno se šalje poruka da su svi jednako vrijedni i da se ‘Superman krije u svakom od nas’. Pozvao je sve mlade s poteškoćama u razvoju da se, ako žele, jave za suradnju na budućim projektima i filmovima.

– Istina da je fokus na mlade osobe s poteškoćama, ali ni to nije uvjet, put je inkluzivan, sveuključiv, da zaista radimo svi zajedno. Za naredna snimanja i radionice može nam se javiti svatko tko želi ozbiljno surađivati, želi učiti i razvijati se, nije bitno iskustvo. Uvjet je da bar dijelom pohađa naše radionice kako bi ‘ukapirao’ poantu i energiju grupe, sigurno i naučio ponešto. Ukoliko bude interesa za to, ostavljamo otvoreno da osmislimo i online opciju. Osim dosadašnjih vježbi pjevanja, glume, pa i osmišljavanja scenarija, nadamo se dodati i radionicu montaže i snimanja, no to ovisi o tome kako će nam odobriti projekt, jer je tehnički puno zahtjevnije postaviti takve profesionalnije opcije, osim ako nisu naplatne za polaznike što do sada nismo imali. Zaista bih volio da sklopimo tim mladih montažera i snimatelja. Kažem, nije uvjet da su OSI, ali smo svjesni da je to možda jedan od onih poslova gdje kasnije mogu biti (samo)zaposleni, a zasad im poslovi ove vrste nisu na taj način eksponirani uglavnom se sve svodi ‘školski’ na administracijske ili zanatske jednostavnije sfere, možda i griješim u slučaju nekih drugih HR i ostalih gradova ili boljih mogućnosti, no sigurno je korisno da ima još ponude, naročito kreativne, rekao je Denis iz Udruge Spirit.