Pretraga

Napravili smo profil na ‘najpopularnijoj mreži’, MySpaceu: Evo kako ona zapravo izgleda danas

U svom priručniku koji je već itekako poznat javnosti ministar Banožić u 2020. godini piše, između ostalog, da su najpopularnije društvene mreže Facebook i – MySpace. Za ovu potonju već smo zaboravili da je ikada postojala, no mi smo ipak odlučili provjeriti koristi li ju itko danas. Na MySpaceu napravili smo profil i krenuli u potragu za ‘konekcijama’. Već prije same registracije shvatili smo poantu – ova društvena mreža već više od godinu dana uopće nije ažurirana, a danas će na njoj netko postaviti profilnu fotografiju samo ako zaluta. Baš kao i mi.

Naslovnica Myspacea, društvene mreže koju ministar u 2020. naziva najpopularnijom

Naslovnica MySpacea, društvene mreže koju ministar u 2020. naziva najpopularnijom | screenshot: MySpace

Iscrpno smo proteklih dana izvještavali o famoznom priručniku e-Marketing ministra obrane Marija Banožića. U njegovom priručniku pronašli smo devet bisera poput onog kako bismo trebali koristiti diskete da nema interneta. Na kraju se ispostavilo da je ministar dio priručnika kopirao od poznatog stručnjaka za online marketing, ali i od svojih vlastitih recenzenata.

Kopirao je tako i niz nerelevantnih podataka za 2020. godinu kada je objavio svoj priručnik. U njemu piše da su najpopularnije društvene mreže Facebook i – MySpace. Ta društvena mreža nastala je 2003. godine, a popularna je bila negdje do 2008. godine. Na njoj su glazbenici mogli postavljati svoje pjesme, mogle su se sastavljati playliste, ali i postavljati videoblogovi. Kako ministar očito misli da je ta društvena mreža popularna bila i u 2020. godini, mi smo, doduše u 2023., odlučili provjeriti kako ona izgleda danas. I ima li uopće objava iz 2020. godine.

Izdvojeni članak
ministar mario banožić i screenshot poruke na Facebooku studentskom zboru vevua

Studentski zbor Veleučilišta u Vukovaru na naš upit o slučaju ministra Banožića ostavio samo – seen

MySpace se hvali kako imaju tražilicu uz koju se mogu pronaći članci

Stranica MySpacea, jasno je već na početku, vrlo se sporo otvara. I ono što se odmah primijeti je da ju nitko ne aktualizira. Na početnoj stranici dočekuju vas vijesti iz svijeta glazbe koje su redom objavljene u ožujku 2022. godine. Na nekima vam se neće ni učitati fotografija i to nije zbog slabe internetske veze, već jednostavno ova društvena mreža nije aktualizirana.

Na početnoj stranici ima i par sekcija gdje možete pronaći razne članke. Ali oni su pak iz 2017. godine, a za oko posebno zapinju tri odjeljka. Oznaka ‘ThrowbackThursday’ odličan je primjer sekcije gdje se fotografije članaka uopće ne učitavaju. U odjeljku ‘In memoriam’ čak se učitava jedna fotografija, a u tom famoznom ‘In Memoriamu’ stoji da je preminuo Mike Cross, gitarist Spongea. Daljnjim pretraživanjem iz nešto relevantnijih izvora saznajemo da je on preminuo u ožujku 2022. godine.

Myspace in memoriam

Odjeljak ‘In memoriam’ na MySpaceu | screenshot: MySpace

Sada je već polako jasno da stranicu nitko nije osvježavao od tog ožujka 2022. godine. Treći odjeljak jest pak ‘New music friday’ gdje vas čekaju hitovi Charli XCX iz siječnja 2022., zatim pjesma ‘Merry Christmas’ Eda Sheerana i Eltona Johna iz 2021. godine, ali i remix ‘Save Your Tears’ Weeknda i Ariane Grande, isto iz 2021. godine.

Na dnu stranice možete pronaći i sekciju ‘Što ima novo na MySpaceu?’. U obavijesti tamo stoji da je novost na MySpaceu tražilica uz koju se mogu pretraživati članci, to što se mogu preuzimati videozapisi i pjesme, a web stranica na mobitelu također je ažurirana. Sve su to zastarjele vijesti.

Izdvojeni članak
banožić_prepisivanje

Tko će prvi u Hrvatskoj postati pošten, ministar ili učenik 5. razreda?

Možete se prijaviti i preko Twittera koji je još uvijek prikazan ptičicom

Na MySpaceu možete i kupiti glazbu te se povezati s raznim izvođačima koji su na toj društvenoj mreži. No, nećete tamo pronaći iole popularnu glazbu današnjice ili prošlosti. Ta famozna tražilica praktički ne funkcionira, a i kada uspijete pronaći neku pjesmu neće vam uspjeti izvrtjeti ni njezin cover. Jasno je da je ova društvena mreža zastarjela, a još nismo došli ni do gumba registracija.

Prije toga MySpace u svojoj sekciji otkriva još jednu veliku novost iz 2014. godine – na ovoj društvenoj mreži odsada možete vidjeti i svoje konekcije, odnosno ‘prijatelje’ kada bismo to uspoređivali s Facebookom ili pak ‘pratitelje’ na Instagramu ili TikToku. Ta informacija ponukala nas je da se pridružimo krugu MySpacea.

Registrirati na MySpace možete se dakako uobičajeno svojim e-mailom, ali možete spojiti svoj račun s Facebookom i, pazite sad, Twitterom. On je prikazan uz ptičicu koja odnedavno više nije logo društvene mreže koja se sada zapravo naziva X. No, nismo ni očekivali da je netko to ažurirao na ovoj mreži.

registracija MySpace

Registracija MySpace | screenshot: MySpace

Izdvojeni članak

Hoće li biti popularnija od TikToka? Nova društvena mreža u par dana dobila 100 milijuna korisnika

Ova društvena mreža daleko je drugačija od današnjih

Za registraciju biramo uobičajeni način e-mailom. Pri odabiru spola, uz muški i ženski spol, postoji i mogućnost odabira ‘Unspecified’. Za lozinku smo čak opomenuti da koristimo bar neki broj ili posebni znak u njoj. Traži nas i ‘ZIP code’, ali neki iz SAD-a. Nisu toliko napredni da bi nas prvo pitali jesmo li možda iz neke druge zemlje.

Myspace e mail

MySpace, izgled e-maila | screenshot: MySpace

Nakon toga nude vam se i neke kategorije te vas pitaju što vas od toga zanima. Tu su glazba, gluma, blogovi, zabava, modeli, dizajneri, plesači, pisci, fotografi i slično. Registracija nakon toga još nije gotova jer vas sad traži da verificirate svoj e-mail. Nakon toga službeno ste član ove društvene mreže.

No, sama društvena mreža daleko je od današnjih društvenih mreža. Možete postaviti fotografiju do 20MB, videozapis ili unijeti svoju glazbu. Možete se ‘povezati’ s nekim već postojećim mixom pjesama, no ta mogućnost bar u našem slučaju ne funkcionira. Pjesme ni videozapisi ne učitavaju se, a nigdje se ne pojavljuje ni obavijest da bi se nešto trebalo platiti za korištenje takvih opcija.

Izdvojeni članak

Stiže promjena koju su mnogi zazivali: Komentiranje na Instagramu postaje znatno drugačije

Krenuli smo u potragu za hrvatskim korisnicima, ima postova iz 2018.

Kako se MySpace hvalio svojim tražilicama, i mi smo krenuli u potragu za svojim ‘konekcijama’. Zanimljivo, kada tražite svoje prijatelje možete odabrati bilo koji grad na svijetu. Mi za početak biramo Zagreb i nakon što je tražilica dosta dugo pretraživala, pronalazimo svoje potencijalne konekcije. Imena ima puno, što samo pokazuje da je ova društvena mreža nekada i u Hrvatskoj imala svoje korisnike.

Većina je za svoje korisničko ime koristila ime i prezime, no neki su ipak birali nadimke. Otvaramo neke od profil i naivno stišćemo ‘Connect’, iako je vidljivo da se ti profili već dugo ne koriste. Neki čak imaju i svoje fotografije, a zadnji postovi objavljeni su im 2015. godine.

Stare fotografije više se ne učitavaju, a hrvatski korisnici uglavnom su dijelili kako su poslušali neku novu pjesmu. Na MySpaceu mogli ste odabrati i svoj ‘Top 8’ pjesama, a neki korisnici zadnji su put to napravili 2018. godine. Pronalazimo i profil napravljen 2020. godine. Ironično, taj profil samo je postavio svoju fotografiju i opis te nakon toga valjda odustao od korištenja kada na ovoj mreži nema nikoga.

Zadnja objava jednog hrvatskog profila oproštaj je od smrti Aviciija iz 2018., a jedan je profil čak 24. lipnja ove godine promijenio svoju profilnu fotografiju. Aktivnosti nakon toga više nema. Netko je 2018. godine podijelio i fotografiju božićnog kamiona u Zagrebu, no ta fotografija danas se više ne može učitati. Ipak, profilna fotografija pokazuje nam okićeni zagrebački tramvaj. Nostalgično.

Myspace tramvaj

Tramvaj kao profilna fotografija jednog profila | screenshot: MySpace

Promocija jedne ‘vrhunske firme’ iz 2020. – bezuspješna

Iz 2020. godine definitivno pronalazimo još jedan biser. Jedna ‘vrhunska firma’, kako im stoji u opisu profila, odlučila je svoj oglas-profil napraviti baš na MySpaceu. U svojim objavama 5. ožujka 2020. godine promovirali su svoje proizvode, a web stranica koja im je u opisu profila danas više ne radi. Izgleda da im ni promocija na MySpaceu nije pomogla.

Kako su na MySpaceu nekad davno svoje profile imali i Adele ili pak Lily Allen, krenuli smo u potragu za renomiranim hrvatskim izvođačima. Pronalazimo Severinu koja je još 2016. godine na platformu postavljala neke svoje pjesme. Pjesme na platformi ima i Tony Cetinski, Nina Badrić, a iz regije tu su i Željko Joksimović te pokojni Toše Proeski.

Novijih pjesama nema, a iz ovog kratkog posjeta MySpaceu jasno je da ta društvena mreža ne da više nije popularna, već jednostavno više nije ažurna ni aktualizirana za korištenje. Ona je svoju najveću popularnost imala od 2005. do 2008. godine te tamo treba i ostati. Glazbu danas slušamo na gro drugih platformi, kao što i na brojnim drugim objavljujemo fotografije ili videozapise. Vjerojatno ni samim osnivačima ove društvene mreže ne bi palo na pamet reći da je ona najpopularnija mreža u 2020. godini. Jer to nije bila ni godinama ranije.