Pretraga

Razgovarali smo s Marinom, čovjekom koji je u Hrvatsku doveo Cornhole: ‘Svaki mjesec imamo po nekoliko turnira’

A- A+

Cornhole je igra koja potječe iz ruralnih krajeva Sjeverne Amerike koja ima poneke sličnosti s boćanjem. Cilj igre je ubaciti platnenu vreću u rupu koja se nalazi na drvenoj platformi te prvi doći do 21 bod. Igra kod nas postaje sve popularnija, zahvaljujući Marinu Barišiću, osnivaču kluba Cornhole Croatia koji je Cornhole doveo u Hrvatsku iz Marylanda u SAD-u.

Foto: Cornhole Croatia

Dok se kod nas na druženjima u prirodi često igra badminton ili neke igre s loptom, ‘preko bare’ igraju – Cornhole. Riječ je o igri koja se najčešće naziva ‘američkim piknik sportom’, a koja potječe iz ruralnih krajeva Sjeverne Amerike. Upravo je za nju tamo saznao i Marin Barišić, bivši student TVZ-a i FOI-ja koji je među prvima donio Cornhole u Hrvatsku i zajedno s još nekim kolegama osnovao udruženje Cornhole Croatia.

Izdvojeni članak
fast facts

Ivan je organizirao treasure hunt u duhu serije Casa de Papel, a stoji i iza brojnih kvizova

Ideja stiže iz SAD-a

– Za one koji ne znaju što je Cornhole, najbolje je objasniti da je igra slična boćanju samo se platnene vreće bacaju na drvene platforme koje imaju rupu na sebi. Ako se vreća baci u rupu to nosi tri boda, ako ostane na platformi to nosi jedan bod. Zanimljivo je to što se vreće bacaju naizmjenično i međusobno si smetaju, stoga nije jednostavno pogoditi svaki put rupu. Razlika bodova se prenosi u sljedeću rundu, a tko dođe do 21 on je pobjednik, objašnjava nam Marin pravila.

Za Cornhole je, kako nam kaže, saznao dok je bio na work and travel programu u Ocean Cityju u Marylandu. Igru je na jednu zabavu donio lokalni policajac i tada ju je igrao cijelu noć. U cijelu je priču krenuo s još dvoje kolega. Izradio je platforme, vreće, internetsku stranicu i dogovarao turnire, no nakon nekog vremena je ostao u tome ostao sam. Ipak, podrška su mu sada ekipa iz Cornhole kluba kao i partneri s kojima surađuje.

– U igri nije jednostavno biti konzistentan. Udaljenost između platforme i igrača je 8,23 metra i izazovno je vreću postavit na nju, a kamo li tek pogoditi rupu. No, kompetitivnost te tjera da budeš bolji i da ideš dalje, što je super kod Cornholea, ističe Marin.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cornhole Croatia (@cornhole_cro)

Svaki mjesec održava se nekoliko turnira

Od još nekih pozitivnih stvari, napominje i da igru mogu igrati ljudi bez sportske pozadine i fizičke spreme, što ih može ‘natjerati’ da budu aktivniji i da u ugodnoj atmosferi upoznaju nove ljude. Uz to, Cornhole mogu igrati i osobe s invaliditetom, pa Marin smatra kako cijela ta priča čini nekakav pozitivan napredak u društvu.

– Svaki mjesec imamo po nekoliko turnira. Generalno su svi turniri otvoreni za sve, nebitno o razini vještine i jeste li igrali Cornhole ili niste. Na svakom turniru imamo ljude koji dođu i igraju prvi put, bili to parovi ili prijatelji. Svi se dođu zabaviti i najčešće ostanu nakon turnira na druženju, kaže osnivač Cornhole Croatia.

Inače, svima koji po prvi puta dolaze na turnir je ulaz besplatan, a svaki sljedeći put naplaćuje se sedam eura po osobi. Iako je cilj zabava i dobro iskustvo, dodatni je poticaj i to što se na svakom turniru mogu osvojiti vrijedne nagrade, a ne dobivaju ih samo pobjednici. Marin napominje da 23. rujna organiziraju i veliki Cornhole festival na zagrebačkom Jarunu s ciljem promocije samoga sporta.

– Cornhole festival će biti zapravo jedan veliki turnir na kojem očekujemo oko 60 parova ili 120 igrača, a također će biti i dio gdje prolaznici mogu besplatno isprobati igru. Bit će, naravno, i kutak s hranom i pićem te DJ koji će tijekom cijelog dana dizati atmosferu, zaključuje Marin i poziva sve da se pridruže.

Foto: Cornhole Croatia