Pretraga

Prebacivanje na drugi fakultet: Ovo su koraci koje trebate obaviti kod promjene studija

A- A+

Prolazi prvi semestar, a kako vrijeme odmiče, shvaćate da upisani studij nije za vas? U tom slučaju nije jedina opcija ispisati se s fakulteta, uvijek biste trebali razmotriti i prebacivanje na drugi fakultet. To je, u pravilu, moguće samo ako su studiji srodni ili se nalaze u istom području. Ono što morate znati jest da nema nekih univerzalnih pravila, odnosno svaki fakultet za sebe određuje kako će taj prijelaz izgledati.

indeks, sveučilište u zagrebu

Indeks studenata Sveučilišta u Zagrebu | foto: srednja.hr

Prebacivanje na drugi fakultet jedna je od opcija koju je dobro razmotriti prije nego student u potpunosti odustane od studiranja. Prema Zakonu o visokom obrazovanju, svaki student ima pravo jednom promijeniti izabrani studij uz zadržavanje prava na to da mu država pokriva školarinu.

Ipak, isti Zakon ne propisuje kako bi prebacivanje na drugi fakultet trebalo biti uređeno, a ne postoji niti neki poseban pravilnik koji to određuje. Dakle, svaka visokoškolska ustanova sama određuje je li prebacivanje na njihov fakultet moguće te što student treba napraviti za prijelaz. Pa bi onda prvi korak svakog studenta koji se želi prebaciti na drugi fakultet trebao biti poziv referadi fakulteta na koji želi prijeći. Već se tada možete informirati oko toga koja će vam dokumentacija biti potrebna za prijelaz. Mi smo izdvojili primjere nekih fakulteta koji će vam pobliže dočarati kako čitav proces izgleda.

Molba za prebacivanje na drugi fakultet

Obično čitav proces započinje molbom za prijelaz na studij. Za primjer smo uzeli Kemijski odsjek Prirodoslovno-matematičkog fakulteta i pravila koja su aktualna u akademskoj godini 2023./24. Na ovom je fakultetu prijelaz sa srodnih studija moguć samo dok traju upisi na studij i nije moguć tijekom prve akademske godine. Jednom kada podnesete molbu putem Ureda za studente, o njoj u slučaju PMF-a odlučuje vijeće odsjeka. Neki fakulteti, a tako i PMF, već imaju pod dokumentima na web stranici obrazac te molbe, dakle ne pišete je proizvoljno. Jednom popunjena i potpisana molba obično se šalje mailom, ali svakako to provjerite s fakultetom na koji se želite prebaciti.

Za prijelaz na novi studij trebat će vam još neki dokumenti

Sama molba, vjerojatno ste već i sami pretpostavili, neće biti dovoljna da vas prime na studij na koji se želite prebaciti. Potrebna je i dodatna dokumentacija. Fakulteti obično traže i indeks ako postoji, a moguće je da ćete morati dostaviti i ovjereni plan i program studija s kojeg se prebacujete, kako bi na fakultetu vidjeli u kojoj su mjeri studiji srodni. U slučaju prebacivanja na Kemijski odsjek FER-a potrebno je dostaviti potpisane i ovjerene detaljne sadržaje položenih predmeta te ovjereni dokument s popisom svih do tada položenih ispita u kojom su navedeni nazivi predmeta, ISVU kodovi, pripadajući broj ECTS bodova te postignute ocjene. Ponekada je potrebno platiti i troškove obrade vaše zamolbe koji iznose nekoliko desetaka eura.

Izdvojeni članak
student drži u ruci diplomu

Koja je razlika između prijediplomskog i diplomskog studija? Ovo trebate znati ako planirate studirati

Kako se odlučuje odobrava li vam se prijelaz na drugi fakultet?

Fakulteti obično imaju određeni broj mjesta, odnosno kvotu za one koji planiraju prijeći na njihov studij. Pa onda, kao i na redovitim upisima sastavljaju rang liste za upis onih koji se žele prebaciti na drugi fakultet. U slučaju Kemijsko odsjeka PMF-a, lista se sastavlja na temelju prosjeka ocjena na prethodnom studiju, broja položenih ispita i ispita koji su neophodni za nastavak studija, na temelju postignutih ECTS bodova, a gleda se i vrijeme trajanja studija na prvom fakultetu. Neki fakulteti mogu uvjetovati i minimalni prosjek te minimalni broj položenih ECTS-a na matičnom fakultetu. Primjerice, da se ne možete prebaciti ako u prethodnoj godini niste ostvarili barem 50 ECTS-a i ako imate prosjek ocjena ispod 3,5.

Mogu li vam se priznati neki predmeti položeni na matičnom fakultetu?

U slučaju da se prebacujete na istovjetni studij, samo u drugom gradu, velike su šanse da će vam se priznati neki od kolegija koje ste ranije položili na matičnom fakultetu. Zato, u ostalom, uz molbu prilažete i plan i program studija te detaljne sadržaje pojedinih predmeta. Treba naglasiti da se za priznavanje ispita položenih na prvom fakultetu podnosi zasebna molba i ona se podnosi tek nakon što vam se odobri prijelaz i upišete se. Na primjeru Kemijskog odsjeka PMF-a to izgleda ovako: ispunjavate posebni obrazac za priznavanje predmeta u kojem navodite za koje predmete tražite priznavanje. prilažete i detaljne sadržaje položenih predmeta potpisane i ovjerene od nositelja pojedinih predmeta u svrhu priznavanja istih. Ponekada je potrebno platiti priznavanje ispita, na PMF-u je to 6,64 eura po predmetu. U slučaju priznavanja nekih kolegija s prethodnog fakulteta, fakultet može odrediti kraći rok za završetak studija.

Izdvojeni članak
student servis i fakultet

Gubitak studentskih prava: Evo kada ostajete bez iksice, studentskog ugovora, doma i stipendije

Treba li ponovno polagati maturu?

Prijelaz s jednog fakulteta, na kojem ste već položili određene ispite, treba razlikovati od ispisa s tog fakulteta i ponovnog upisa prve godine na nekom drugom fakultetu. U slučaju da se želite ispisati s postojećeg studija i ponovno upisati prvu godinu nekog drugog studija, prijavljujete se u sustav Postani student od 1. veljače kada kreću prijave studija. Studije prijavljujete kako ste ih prijavljivali i prvi put. Možete konkurirati s postojećim rezultatima državne mature, ali ako želite, maturu možete pisati i ponovno, kako biste poboljšali ocjene i bili konkurentniji na upisima. U slučaju da ponovno polažete ispite iz kojih ste dobili pozitivnu ocjenu, morate platiti polaganje ispita državne mature.