Pretraga

Deset najvećih nogometnih derbija

A- A+

Nogomet nije bez veze nazvan najvažnijom sporednom stvari na svijetu. U prošlosti, pa i danas nogomet je proizveo mnoge situacije koje u najmanju ruku nemaju veze sa sportom poput ratova, tučnjava, diplomatskih sporova, razvoda brakova i sličnoga. Posebno se to odnosi na utakmice koje nazivamo derbijima. To su ogledi gdje se susreću dugogodišnji suparnici, a koji bez obzira na natjecateljsku razinu privlače mnogo pažnje među publikom i medijima. Dakako i za same igrače ove utakmice su, nešto više od pukog odrađivanja zadaće. Osim natjecateljskih, razlozi velikih rivalstava su od klasnih, religioznih, preko političkih i povijesnih razloga. U tekstu donosimo najveće svjetske nogometne derbije.

Iako nije strana ni za druge sportove, riječ derbi uglavnom se veže za nogomet. Izvorno se ova riječ koristila za rivalstva unutar jednog grada, međutim primjer Hrvatske odnosno suparništvo između Hajduka i Dinama, pa i neki drugi dokazuju da to nije uvijek tako. Dakle derbi je utakmica dugogodišnjih rivala, koja privlači veliku pozornost bez obzira odlučuje li o prvaku ili je meč prijateljskog karaktera. Za vas smo izdvojili deset najvećih nogometnih derbija u svijetu, mada bi se obzirom na popularnost ovog sporta diljem Globusa, dalo izdvojiti barem još trideset.

Izdvojeni članak

Mario Balotelli – povratak zabave u nogomet

Celtic – Rangers

Kao što smo napomenuli često nogometna rivalstva imaju i dublju pozadinu. Takav je slučaj i s Old Firmom, kako se popularno naziva dvoboj između Celtica i Rangersa. Naime Celtic su osnovali irski doseljenici u Glasgow davne 1887. godine, koji su bili pretežno katolici konzervativnih političkih uvjerenja, dok su osnivači Rangersa protestanti, skloniji socijalističkim idejama. Odatle podjele te navijački sukobi, česti za vrijeme derbija. U nešto više 400 Old Firmova koliko je odigrano do sada, s 15 pobjeda je uspješniji Rangers.

Panathinaikos – Olympiacos

O rivalstvu ovih klubova govori i činjenica da se derbi između Panathinaikosa i Olympiacosa naziva i Dvoboj beskrajnih neprijatelja. Tolika netrpeljivost proizlazi iz činjenice da su navijači ovih klubova klasno podijeljeni. Za Panathinaikos su, osobito u počecima navijali isključivo atenski imućniji građani, dok je Olympiacos iz Pireja, koji je luka s brodogradilištem te klub uglavnom pristalica iz radničkih slojeva. Ova dva najtrofejnija grčka kluba, među najjačih su deset košarkaških klubova u Europi, pa se dakle velika sučeljavanja odvijaju i na košarkaškim parketima.

Barcelona – Real Madrid

Kada igraju ova dva kluba, oči cijele svjetske nogometne javnosti uprte su u tu utakmicu. Razlog osim velikog rivalstva je i kvaliteta nogometa, koja se pruži u El Clasicu, kako se naziva ovaj dvoboj. No, kao i u slučaju ostalih derbija i ovaj ima dublju pozadinu suparništva. Barcelona je prijestolnica Katalonije, odnosno španjolske pokrajine koja se svako malo želi odcijepiti od ostatka države. S druge strane Real Madrid je oduvijek bio režimski klub, ljubimac kraljevske krune, ali i pobornik španjolskog integralizma. No, unatoč tomu, ovo je jedan od rijetkih derbija, gdje su češći sukobi na terenu nego li na tribinama.

Ajax – Feyenoord

Dvoboj između klubova iz dva najveća nizozemska grada također je uvijek mamac za publiku i medije. Vjerojatno je najozloglašeniji derbi u Europi, koji nije gradski. O tome svjedoči podatak i da je 2009. godine uvedena petogodišnja zabrana odlaska na gostovanja navijačima obaju klubova u ‘Klassikeru’, kako se popularno zove derbi između Ajaxa i Feyenoorda. Kako klubovi imaju navijače u cijeloj nizozemskoj, kada igraju ovi suparnici, sve ostale utakmice u potpunosti su u drugom planu.

Galatasaray – Fenerbahce

Istanbulski je derbi između Galatasaraya, čiji je stadion smješten u europskom dijelu grada, a Fenerbahceov u azijskom. Stoga se ovaj ogled naziva i interkontinentalni derbi. Veliko rivalstvo uzrokovano je klasnom podjelom. Fenerbahce se oduvijek, pa i danas smatralo istanbulskim klubom radničke klase, dok su njihovi sugrađani iz europskog dijela, voljeni među bogatijim slojevima. Navijački obračuni su žestoki, a unatoč dokidanju klasnih razlika među pristašama klubova, još uvijek se Fenerbahce smatra klubom siromašnih, a Galatasaray klubom bogatih.

River Plate – Boca Juniors

Derbi ova dva kluba iz glavnog grada Argentine naziva se ‘Superclasico’. Kada se igra bilo na Bocinom stadionu La Bomboneri ili Riverovom Monumentalu, zagarantirana je uzavrela južnoamerička atmosfera. Ovi klubovi također imaju pristaše koji pripadaju različitim slojevima društva, iako su u početku za oba kluba navijali isključivo siromašni slojevi. No, u 30-im godinama prošlog stoljeća River seli svoj stadion u bogatu četvrt Buenos Airesa, te za njega počinju navijati otmjeniji građani glavnog grada Argentine. Netrpeljivost i mržnja između navijača ovih klubova potencira se nekoliko dana prije i poslije utakmice. Glavni adut Bocinih pristaša u ‘podbadanju’ suparničkih navijača, je činjenica da je po mnogima najbolji igrač svih vremena Diego Maradona branio boje upravo ovog kluba.

Izdvojeni članak

Gimnazijalka iz Tomislavgrada: Najvatrenija Unitedovka na daleko

Liverpool – Manchester United

U kolijevci nogometa Engleskoj nekolicina je velikih rivalstava, no obzirom na uspješnu prošlost ovih dvaju klubova, ovo je najveće. Susret Liverpoola i Manchester Uniteda naziva se još i North West derbi, što je vezano za njihov geografski položaj u Engleskoj. Zajedno su osvojili oko 120 trofeja. Podrijetlo suparništva ovih gradova, iz kojih je proizašlo i suparništvo klubova seže na kraj 19 . stoljeća. Liverpool je bio značajna luka, a Manchester važno industrijsko središte. Nakon što je u Manchesteru izgrađen veliki kanal za uplovljavanje brodova, liverpoolska luka uvelike je izgubila na značaju te je Manchester dobio gospodarsku prevlast na sjevero – zapadu Engleske. O razini netrpeljivosti govori i činjenica da je posljednji transfer igrača između ova dva kluba obavljen 1964. godine.

Lazio – Roma

Dvoboj rivala iz vječnog grada popularno se naziva Derby della Capitale. Utakmice Rome i Lazia uvijek su visokorizične, a ono što razdvaja ove klubove su politička uvjerenja. Talijani su temperamentan južnjački narod, među kojim je uvijek prisutna borba ‘crvenih’ i ‘crnih’. Tako da se često političke teme prenesu na travnjak. a i na tribine. Iako su oba kluba rezultat Mussolinijeve težnje da stvori jake rimske klubove koji će moći oponirati snažnim milanskim, kroz godine se dogodila podjela pristaša ovih klubova. Tako su Romi skloniji ljevičari siromašnijeg radničkog staleža, dok je Lazio zadržao tu desničarsku crtu, koja se na momente poistovjećuje s idejama fašizma. Osim toga Irriducibili, kako se nazivaju Laziovi navijači, uglavnom su iz bogatijeg, sjevernog dijela Rima.

Borussia Dortmund – Schalke

Oba kluba dolaze iz bogatog industrijskog dijela Njemačke Ruhra, a upravo blizina ova dva grada, paradoksalno stvara udaljenost među pristašama klubova, kako to obično biva u nogometu. Vjerne vojske navijača prate ove klubove. Stadioni Borussie i Schalkea godinama su među top pet najposjećenijih u Europi. Iako ne čujemo često o navijačkim sukobima u Njemačkoj, na pretposljednjoj utakmici ovih suparnika došlo je do neviđenih okršaja u kojima je bilo više desetaka ozljeđenih, a preko stotinu huligana je privela policija.

Izdvojeni članak

Cinik u ofsajdu: Nogomet i prostitucija, brat i seka sumnjivog morala

Palmeiras – Corinthians

Najjači gradski okršaj Sao Paula, naziva se i Paulista derby. Uvijek privlači veliku pozornost, a o njemu je snimljeno nekoliko filmova, a uz to je napisano i par knjiga. Čak je ekranizira inačica Romea i Julije, gdje su obitelji umjesto Montaguesa i Capuletia, Palmeiras i Corinthians. Rivalstvo se razvilo u samim nastancima ovih klubova. Corinthians je nastao 1910. godine, a ubrzo nakon utemeljenja grupa osnivača ga je napustila, te za talijanske imigrante osnovala drugi klub, koji se isprava zvao Palestra Italia, a 1942. godine preimenovan je u današnji Palmeiras. Od samih početaka, suparništvo ovih klubova zbog navedenih razloga bilo je žestoko, a kako je vrijeme prolazilo netrpeljivost je postajala sve veća. Oba kluba imaju nešto iznad 15 milijuna pristaša u Brazilu, a zanimljivo potomci talijanskih imigranata čine i danas značajnu brojku među pristašama Palmeirasa.