Pretraga

Ministarstvo ukinulo jednu vrstu državne stipendije, kažu da ti studenti novac mogu dobiti kroz druge natječaje

A- A+

Od ove akademske godine Ministarstvo znanosti i obrazovanja više neće dodjeljivati stipendije za posebne skupine studenata. Te stipendije, njih ukupno 400 godišnje, dodjeljivalo je zadnje tri godine u godišnjem iznosu od 10.800 kuna, a najveći broj bio je namijenjen studentima koji se obrazuju za deficitarna zanimanja s naglaskom na deficitarne nastavničke studijske programe.

Foto: unsplash

Jedna od četiriju vrsta državnih stipendija za studente koju je proteklih godina dodjeljivalo Ministarstvo znanosti i obrazovanja je bila i ona za posebne skupine studenata. Ministarstvo ju je dodjeljivalo od 2019. godine, nakon što se zatvorila Nacionalna zaklada za potporu studentskom i učeničkom standardu koja je ranije stipendirala iste skupine.

Od akademske godine 2022./2023. stipendiju za posebne skupine studenata Ministarstvo više – neće dodjeljivati.

Kome je stipendija za posebne skupine studenata bila namijenjena?

Stipendija za posebne skupine studenata dodjeljivala se u iznosu od 1.200 kuna mjesečno i to u devet mjesečnih rata kroz akademsku godinu. Dobivalo ju je 400 studenata godišnje, kroz sedam natječajnih kategorija: redoviti studenti studijskih programa za deficitarna zanimanja s naglaskom na deficitarne nastavničke studijske programe, redoviti studenti osobe s invaliditetom, redoviti studenti kategorizirani sportaši s valjanom kategorizacijom, redoviti studenti kojima je kao djeci bilo priznato pravo na socijalnu uslugu smještaja ili organiziranog stanovanja, redoviti studenti koji su na muzičkim ili umjetničkim akademijama u Republici Hrvatskoj – daroviti mladi umjetnici, redoviti studenti bez oba roditelja i redoviti studenti roditelji.

Novim Pravilnikom za socio-ekonomske prestao važiti onaj za stipendije posebnim skupinama studenata

Nakon raspisivanja natječaja za 12.000 socio-ekonomskih stipendija, Ministarstvu znanosti i obrazovanja poslali smo upit što je sa stipendijom za posebne skupine studenata, budući da se ranijih godina natječaj za tu stipendiju raspisivao paralelno s onim za socio-ekonomske. U odgovoru potvrđuju da se ‘državne stipendije za posebne skupine studenata od akademske godine 2022./2023. neće dodjeljivati zasebnim pravilnikom, odnosno natječajem’.

– Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju na temelju socio-ekonomskoga statusa stupio je na snagu 1. listopada 2022. godine. Danom stupanja na snagu novog Pravilnika prestao je vrijediti Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju na temelju socio-ekonomskoga statusa iz 2021. i Pravilnik o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju za posebne skupine studenata iz 2019., odgovaraju nam iz Ministarstva.

Studentski predstavnici okupljeni u Hrvatski studentski zbor za to su znali, ali one koje predstavljaju – studente – o ukidanju ove stipendije nisu obavijestili, barem ne putem javnih kanala – svoje web stranice ili društvenih mreža. Da su predstavnici HSZ-a sjedili u povjerenstvu za izradu Pravilnika za dodjelu socio-ekonomske stipendije kojim su i ukinute ove za posebne skupine studenata, potvrđuju i u MZO-u.

– Nacrt prijedloga Pravilnika donijelo je Povjerenstvo za izradu Nacrta prijedloga predmetnog pravilnika koje je bilo sastavljeno od predstavnika Hrvatskoga studentskog zbora, Rektorskoga zbora, Vijeća veleučilišta i visokih škola te Ministarstva znanosti i obrazovanja.

Izdvojeni članak
stipendija

Natječaj za državnu socio-ekonomsku stipendiju u 2022.|23.

MZO: Socio-ekonomske stipendije obuhvaćaju i studente s invaliditetom, spotaše, umjetnike, deficitarne studije…

Kada je riječ o posebnim skupinama koje su ranije dobivale istoimenu državnu stipendiju, te su kategorije, tvrde u Ministarstvu sada ionako obuhvaćene socio-ekonomskim stipendijama.

– Temeljem novog Pravilnika i natječaja za dodjelu 12.000 državnih stipendija za akademsku godinu 2022./2023. redovitim studentima koji studiraju na visokim učilištima u Republici Hrvatskoj obuhvaćene su i sljedeće kategorije studenta: studenti s invaliditetom, studenti kategorizirani sportaši, studenti daroviti mladi umjetnici te studenti koji studiraju studijske programe kojima se stječe visokoobrazovna kvalifikacija za zvanja koja su definirana kao deficitarna zanimanja. Ostale kategorije studenata i prije su bile obuhvaćene Pravilnikom. Novim Pravilnikom željelo se objediniti sve kategorije studenata, olakšati pristup natječaju i cjelokupnu proceduru približiti studentima u cilju veće uspješnosti ostvarivanja prava na državne stipendije, ističu iz Ministarstva u svom odgovoru.

Napominju i da je povećan mjesečni iznos državnih socio-ekonomskih stipendija sa 1.200 na 1.506,90 kuna. Podsjetimo, osim što je ukinuto 400 stipendija za posebne skupine studenata, smanjen je i broj STEM državnih stipendija, s 3,400 na 1.144. Iz MZO-a to pravdaju time da je ‘analiza dosadašnjeg načina dodjele STEM stipendija pokazala da on nije postigao zadani cilj, odnosno povećanju studenata na STEM studijima jer su na studijima koji su upisali, popularne STEM studije, studenti upisivali bez obzira na stipendije, a na one deficitarne studije, za koje nije postojao dovoljan interes prije dodjeljivanja STEM stipendija, interes je nakon dodjele stipendija ostao isti ili nešto manji.’ I tom prilikom istaknuli su da je povećan iznos STEM stipendija i od ove godine iznosi 4.520,70 kuna za nastavničke studijske programe STEM područja te 2.260,35 kuna za ostale STEM studijske programe. Javni poziv za STEM stipendiju još nije otvoren.