Pretraga

VIDEO: Kod nas od vrtića do fakseva postoje obrazovne nejednakosti, što to uopće znači?

A- A+

U Hrvatskoj na svim razinama obrazovanja, od vrtića do obrazovanja odraslih, postoje obrazovne nejednakosti. Ustvrdili su to stručnjaci okupljeni u Mrežu Cjeloživotno učenje za sve, koji su u protekle tri godine proveli čak šest istraživanja na ovu temu. No, što uopće znači taj pojam?

vrtić_studenti

Ilustracija: Unsplash

Obrazovne nejednakosti bila su tema posljednje epizode našeg podcasta u kojoj su gostovali Thomas Farnell iz Instituta za razvoj obrazovanja i Eli Pijaca Plavšić iz Foruma za slobodu odgoja. Zajedno s kolegama iz Mreže Cjeloživotno učenje za sve provodili su u posljednje tri godine niz istraživanja o obrazovnim nejednakostima na svim razinama obrazovanja u Hrvatskoj.

Farnella smo u uvodu zamolili da razjasni što uopće znači termin obrazovnih nejednakosti. Za početak navodi da je potrebno definirati princip jednakih prilika, a to je da svako dijete ima priliku pristupiti obrazovanju i uspjeti u njemu. Iako se društvo slaže oko tog koncepta, svejedno dolazi do nejednakosti u obrazovanju. To, jasno, ne znači da svi moraju imati iste rezultate, ali je važno analizirati ako neka skupina ima manji pristup ili uspjeh u obrazovanju, zašto je tomu tako. U Mreži cjeloživotno učenje definirane su tri dimenzije nejednakosti.

– Prvo je pristup obrazovanju, ima li svatko jednaku mogućnost pristupiti nekoj školi, vrtiću, fakultetu. Druga razina je onda dobrobit – kako, kada je osoba već ušla u taj sustav obrazovanja, kako se ta osoba osjeća, osjeća li pripadnost u toj obrazovnoj zajednici, smatra li da ima dovoljnu podršku unutar tog sustava ili se zapravo osjeća loše i ne uspijeva zapravo savladati obrazovni proces. I na kraju, treća dimenzija – postignuća –  koji su ishodi na kraju  tog obrazovnog procesa u smislu ocjene, ali isto u smislu hoće li osoba nakon toga i dalje završiti obrazovanje, odnosno pristupati idućoj razini obrazovanja, ili će netko možda odustati. I to su te tri dimenzije obrazovnih nejednakosti i nažalost, mi smo to ustanovili u našem projektu, ali to zapravo znamo otprije, da postoje nejednakosti na svim razinama obrazovanja, rekao je Farnell.

Čitav podcast možete poslušati na našem YouTube kanalu i Spotifyu: