Pretraga

Kako prepoznati i izbjeći internetske prevare? Kad zvuči predobro da bi bilo istinito, najčešće i jest

A- A+

Jeste li ikada bili prevareni na internetu? Kupovali ste poklone putem internetskih oglasa ili ulagali svoj novac u obećavajuće prilike, samo da biste shvatili da vam je nestala značajna svota novca s računa? To je surova stvarnost koja se sve češće događa, a broj internetskih prijevara raste iz godine u godinu. Iznimno je važno razumjeti kako prepoznati takve prevare i kako se zaštititi od njih.

kreditna bankovna kartica

Foto: Unsplash; rupixen.com

Prije nego što zaronimo dublje u svijet prevare na internetu, važno je razumjeti što točno podrazumijeva. Prevara na internetu obuhvaća različite oblike kibernetičkog kriminala koji se odvijaju putem interneta i elektroničke pošte. To uključuje krađu identiteta, hakiranje računa te druge aktivnosti koje imaju za cilj prevariti ljude i otuđiti njihov novac.

Internet je zadnjih godina postao pravi raj za kibernetičke kriminalce, i zato je važno primijeniti određene mjere opreza kako biste zaštitili svoje osobne i financijske podatke. Donosimo nekoliko ključnih znakova i koraka koje možete poduzeti kako biste prepoznali i spriječili internetske prijevare.

Kako prepoznati sumnjive internetske stranice?

Za razliku od onoga što biste možda pretpostavili, identifikacija lažnih web stranica može biti prilično jednostavna ako obratite pažnju na određene znakove. Preporuča se i redovito ažuriranje operativnog sustava i sigurnosnog softvera na svom uređaju kako biste ostali zaštićeni, a savjetuje se i da budete sumnjičavi prema nevjerojatnim ponudama. Evo nekoliko ključnih stvari na koje biste trebali obratiti pozornost.

Izdvojeni članak
laptop

Prevare na internetu ‘cvjetaju’: U prošloj godini zabilježeno više prijava

Neprofesionalan i neobičan dizajn

Prvo što trebate provjeriti je izgled web stranice. Online prevaranti često ne ulažu puno truda u dizajn jer im to troši i vrijeme i novac. Rezultat su obično neuredno složene web stranice koje su brzo sastavljene. Većina elemenata na takvim stranicama često neće pravilno raditi.

Na primjer, klizači na početnoj stranici možda neće funkcionirati, slike se možda neće učitavati, a videozapisi neće biti reproducirani. Također, korisničko sučelje može izgledati zastarjelo. Na pravim web stranicama, bitni elementi čine stranicu funkcionalnom i sigurnom.

Obratite pažnju na službu za korisnike

Na svakoj legitimnoj i sigurnoj web stranici obično možete lako pronaći kontakt informacije, adresu sjedišta tvrtke i službu za korisnike. Ove informacije su dostupne kako bi korisnici mogli ostvariti komunikaciju s organizacijom u slučaju potrebe ili pitanja.

S druge strane, lažne web stranice često izbjegavaju pružiti takve kontaktne informacije jer žele ostati anonimne i izbjeći otkrivanje svojih pravih identiteta. Stoga, nedostatak ovih osnovnih podataka može biti snažan indikator da se radi o sumnjivoj i potencijalno prijevari.

Gramatičke pogreške u tekstu

Ako želite provjeriti autentičnost web stranice, trebate obratiti pažnju na jezične pogreške u tekstu na stranici. Prevaranti često zanemaruju jezičku točnost, što je čest znak sumnjive stranice.

Dobro organizirane i legitimne web stranice često pažljivo provjeravaju sadržaj kako bi izbjegle gramatičke i pravopisne pogreške. Dakle, ako primijetite tekst bez takvih grešaka, to može ukazivati na to da je stranica vjerojatno pouzdana i sigurna za korištenje.

Izdvojeni članak
Ruke koje si daju ključeve

Pripazite kod unajmljivanja stanova, nižu se iskustva prevarenih: ‘Možemo zaboraviti na svojih 400 eura’

Svaki pokušaj prijevare prijaviti policiji

Nikada nemojte olako dijeliti svoje osobne podatke putem društvenih mreža ili interneta. Vaša privatnost je dragocjena. Prilikom obavljanja online plaćanja, uvijek koristite sigurne internetske stranice koje koriste https: protokol. Isto tako, javne wifi mreže mogu biti rizične. Budite oprezni prilikom korištenja takvih mreža za financijske transakcije. Svaku sumnju u vezi svog online računa odmah prijavite banci kako biste spriječili eventualnu prijevaru.

Također, nikada ne dijelite osjetljive informacije poput broja bankovne kartice, OIB-a ili osobnih fotografija putem interneta. Također, budite oprezni s lažnim nagradnim igrama na društvenim mrežama i ne dijelite osobne informacije. Ako proizvod ne stigne ili osjetite prijevaru, odmah kontaktirajte prodavača ili prijavite policiji. Čak i ako niste postali žrtva, svaki pokušaj prijevare treba prijaviti policiji kako bi se potencijalno otkrili kriminalci.

Ako se nešto čini predobrim da bi bilo istinito, najčešće i jest

Ponude na internetu često izgledaju primamljivo, ali bitno je biti na oprezu kako biste izbjegli prijevare. Pridržavanjem ovih savjeta možete zaštititi svoje financije i osobne podatke. Prije kupnje provjerite recenzije drugih korisnika kako biste se uvjerili u autentičnost ponude. Plaćanje karticama pruža veću sigurnost i veće šanse za povrat novca u slučaju prijevare, ali pripazite ako vas traže da uplatite novac ili koristite alternativne metode plaćanja putem banke.

Sve u svemu, internet nudi brojne prednosti i mogućnosti, ali isto tako nosi i rizike. Kako biste sačuvali svoje financije i osobne podatke, važno je biti svjestan prijetnji koje vrebaju online. Imajte na umu da ako se nešto čini predobrim da bi bilo istinito, najčešće i jest. Prepoznavanje znakova prijevare i primjena sigurnosnih mjera ključni su koraci u zaštiti od internetskih prijevara. Budite oprezni i pametni dok surfate online svijetom kako biste izbjegli postati žrtvom kibernetičkih kriminalaca.