Pretraga

[Matura ’18] Na maturi je moguće polagati više od jednog stanog jezika, a prilikom upisa se gleda rezultat iz bolje napisanog

A- A+

Na državnoj maturi kandidati polažu obavezne predmete – hrvatski jezik, matematiku te strani jezik. Od stranih jezika odabiru onaj koji zahtjeva visoko učilište na kojemu će nastaviti svoje obrazovanje. Strani jezici koji se mogu polagati su: engleski, njemački, španjolski, francuski, talijanski, a u slučaju da je kandidat završio klasičnu gimnaziju – grčki i latinski. No, možda je malo manje poznato da se na maturi može polagati više od jednog stranog jezika.

Foto: pixabay

Strani jezik, osim kao obvezni predmet, na državnoj se maturi može polagati i kao izborni. Prilikom polaganja obveznog stranog jezika kandidat odabire višu (A) ili osnovnu (B) razinu.

Strani jezik kao izborni predmet  može se polagati samo na višoj razini

Izdvojeni članak
državna matura

Promjene uvedene u čak deset predmeta koji će se pisati na maturi: Evo koje vas novosti očekuju

S druge strane, pristupnik koji odabere pisati neki od stranih jezika kao izborni predmet, nema pravo izbora razine ispita, već taj ispit polaže na višoj (A) razini.

Ono što svakako ide na ruku maturantima koji su podjednako dobri u dva strana jezika, jest činjenica da se prilikom upisa na fakultet u obzir uzima jezik kojeg je kandidat napisao bolje. Naravno, to vrijedi ako fakultet za rangiranje nije uvjetovao određeni jezik, već pod za uvjetom stoji samo ‘strani jezik’.

– Kandidat koji polaže dva ili više ispita iz stranih jezika za potrebe rangiranja na studijski program uzet će se najbolji rezultat od položenih ispita, neovisno o tome je li položeni ispit obvezan ili izborni, pojasnili su nam iz Središnjeg prijavnog ureda AZVO-a.

Preračunavanje razina

Ispit A razine zahtjevniji je od ispita B razine te se iz tog razloga postotak riješenosti ispita ostvaren na ispitu A razine množi s koeficijentom 1,6 (isključivo se s koeficijentom 1,6 množi postotak riješenosti, a ne ocjena položenog ispita).

Polaganje jezika za ‘klasičare’ i kandidate koju su se školovali na jezicima nacionalnih manjina

Kada već spominjemo jezike na maturi, valja napomenuti i kako  kandidati koji završavaju srednje obrazovanje u obrazovnome programu klasične gimnazije u Republici Hrvatskoj mogu, kao obvezni ispit državne mature, umjesto stranoga jezika polagati ispit iz latinskoga ili grčkoga jezika.

Izdvojeni članak

Na predmetu s najmanje prijava maturanti imali samo 100 minuta za rješavanje 88 zadataka

– Za rangiranje na studijski program, koji kao element vrednovanja vrednuje bilo koji strani jezik vrednovat će se i položeni ispit iz Latinskoga ili Grčkoga jezika, no za rangiranje na studijski program koji vrednuje ispit iz određenoga stranog jezika, i ovi kandidati moraju imati položen ispit i iz toga stranog jezika, objašnjeno je na stranici Studiji.hr Agencije za znanost i visoko obrazovanje.

Ovom prilikom valja napomenuti i kako kandidati koji završavaju srednje obrazovanje na jezicima i pismima nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj moraju obavezno položiti i ispit iz jezika nacionalne manjine na kojemu se školuju. Kao treći ispit, takvi kandidati u sklopu obveznoga dijela državne mature biraju ispit iz matematike ili iz stranoga jezika.

– Ispit iz jezika nacionalne manjine pri rangiranju na studijske programe ne vrednuje se umjesto ispita iz stranoga jezika, osim ako visoko učilište ne odluči drukčije. Kandidati koji se školuju na jeziku i pismu češke nacionalne manjine mogu odabrati žele li ispite državne mature polagati kao pripadnici nacionalnih manjina ili kao ostali kandidati, poručuju iz AZVO-a-