Pretraga

Mijenja se pravilnik o dodjeli državne stipendije: Ovo su situacije u kojima će se obustavljati isplata

A- A+

Osim STEM stipendija, Ministarstvo znanosti i obrazovanja studentima dodjeljuje i stipendiju temeljem socio-ekonomskog statusa. Iznosi 200 eura mjesečno, a lani ju je dobilo 12.000 studenata. Ovih je dana u e-Savjetovanje postavljen novi pravilnik prema kojem će se dodjeljivati socio-ekonomske stipendije. Izmjena nema puno. Među ostalim, promijenjen je način bodovanja prihoda kućanstva. Uz to je proširena i lista okolnosti vezanih uz status studenta o čijoj izmjeni studenti moraju obavijestiti MZO, a nakon čega im se obustavlja daljnja isplata.

novac_xica_stipendija

Foto: srednja.hr

Državna socio-ekonomska stipendija, kao što to i sam naziv kaže, dodjeljuje se studentima čije su obitelji u nepovoljnijem položaju. Iznosi 200 eura mjesečno i prošle ju je godine dobilo 12.000 studenata. Iako je lani na snagu stupio novi pravilnik prema kojemu se ona dodjeljuje, isti se ponovno mijenja, prvenstveno zato što je neke njegove dijelove trebalo uskladiti s novim Zakonom o visokom obrazovanju i znanstvenoj djelatnosti.

Redoviti studenti odnedavno mogu raditi za stalno, ali nemaju pravo na stipendiju

Izmjena nema puno. Novost je uvedena u članak 6. koji opisuje tko ne može ostvariti pravo na ovu stipendiju – dodana je odredba prema kojoj stipendisti ne mogu biti studenti koji su u radnom odnosu ili obavljaju samostalnu djelatnost obrta ili drugog slobodnog zanimanja. To je važno, jer prema novom poviše spomenutom zakonu redoviti studenti od sada mogu raditi preko redovitog ugovora o radu, dakle ne samo posredstvom student servisa, bez da im se mijenja status u kojem studiraju. Od početka ožujka gube samo neka studentska prava, poput sada ovog na državnu stipendiju.

Došlo je i do manjih promjena u članku 8. koji propisuje na koji se način boduju prihodi kućanstva. Primjerice, prema prošlom pravilniku najviše, 1.800 bodova, dobivao je student koji mjesečno po članu kućanstva ima 112,81 euro ili manje prihoda. Po novom će se taj maksimalni broj bodova dodjeljivati onima koji mjesečno po članu kućanstva imaju prihode od 120 eura ili manje.

Izdvojeni članak
euro

Sin poduzetnika iz BiH u Hrvatskoj primao stipendiju za studente nižeg socio-ekonomskog statusa

Ponovno detaljno propisano tko čini zajedničko kućanstvo

U novi pravilnik vraćena je odredba koja je u nekoj verziji postojala u ranijim inačicama ovog pravilnika, ali ne i trenutno važećem iz 2022. – detaljno je propisano tko čini zajedničko kućanstvo.

– Zajedničko kućanstvo je svaka zajednica osoba, bez obzira na srodstvo, koje zajedno stanuju, zajedno privređuju i troše ostvarene prihode te zajedno koriste pokretnine i nekretnine za podmirenje osnovnih životnih potreba. Članom kućanstva smatra se i dijete koje se nalazi na školovanju do završetka redovitog školovanja, a najkasnije do navršene 26. godine života. Uzdržavatelj studenta smatra se članom njegova kućanstva i kada ne žive na istom prebivalištu ako je student u sustavu redovitoga  obrazovanja, a najdulje do navršene 26. godine života djeteta (osim u slučajevima kada se raskid obiteljskih odnosa može dokazati rješenjem nadležnih tijela). Student do navršenih 26 godina koji se na prebivalištu navede kao jedini član kućanstva ili s bratom ili sestrom bez roditelja ili uzdržavatelja, dužan je pod zajedničko kućanstvo navesti roditelje ili uzdržavatelje te dostaviti njihov OIB, stoji u prijedlogu pravilnika objavljenog u sustavu javnog savjetovanja.

Natječaj za dodjelu državnih stipendija provodi posebno Povjerenstvo, i njegov sastav ostaje isti. Jedina novost u tom dijelu pravilnika je da će predsjednika Povjerenstva imenovati ministar iz redova predstavnika Ministarstva.

Izdvojeni članak
euro

Zagreb uvodi nove stipendije za učenike i studente: Jedna se dodjeljuje u iznosu od 2.000 eura

Kada se obustavlja isplata?

I dalje važi pravilo da za vrijeme korištenja prava na državnu stipendiju student ne može primati ni jednu drugu stipendiju koja se financira iz javnih izvora. Nepromijenjeno je i ono da je student koji je ostvario pravo na državnu stipendiju ‘dužan u roku od 15 dana od dana nastanka izmijenjene okolnosti o tome obavijestiti Ministarstvo’, te da se u tom slučaju obustavlja isplata stipendije.

No, malo je proširena lista tih izmijenjenih okolnosti o kojima studenti moraju obavijestiti Ministarstvo. To su: upis mirovanja prava i obveza; ispis s visokog učilišta; završetak studija; ostvarivanje prava na stipendiju prema drugoj osnovi (osim one za praksu ili odlazak na razmjenu); isključenje sa studija u postupku i uz uvjete utvrđene statutom ili drugim općim aktom visokog učilišta; zasnivanje radnog odnosa ili obavljanje samostalne djelatnosti obrta ili drugog slobodnog zanimanja te ostali razlozi koji utječu na status studenta.

Javna rasprava oko novog pravilnika za dodjelu socio-ekonomskih stipendija otvorena je do 27. kolovoza, a ako želite dati svoj doprinos, priključiti joj se možete na ovoj poveznici.