Pretraga

Student Ivor dobio Rektorovu nagradu za ‘zelenu’ metodu za analizu lijeka za karcinom dojke

Jedan od dobitnika Rektorove nagrade ove godine je student 4. godine farmacije na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu, Ivor Babić. Nagradu je dobio za rad ‘Razvoj i validacija prve kapilarnoelektroforetske metode za analizu novog antitumorskog lijeka alpelisiba – zeleno rješenje’. Nama je objasnio kako se u radu zapravo bavio razvojem ekološki prihvatljivije metode za analizu alpelisiba što je jedan od novijih lijekova za karcinom dojke. Njegova metoda smanjuje ili u potpunosti eliminira uporabu kemikalija opasnih za ljudsko zdravlje i okoliš.

bočice u laboratoriju i slika ivora babića studenta

Foto: Ivor Babić, privatna arhiva | Unsplash

Alpelisib jedan je od novijih lijekova za karcinom dojke i na njemu se još uvijek radi te se usavršava. Tome je doprinio i naš student 4. godine farmacije na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu, Ivor Babić u svom radu ‘Razvoj i validacija prve kapilarnoelektroforetske metode za analizu novog antitumorskog lijeka alpelisiba – zeleno rješenje‘.

Njegova metoda za analizu tog lijeka je učinkovita, brza i ekološki prihvatljiva

Ivor je za taj rad dobio ovogodišnju Rektorovu nagradu, a za naš je portal objasnio što je točno istraživao i što njegovo zeleno rješenje znači u području poboljšanja tog lijeka.

– Jako je važno uzimati lijek u pravilnoj dozi kako bi se postigao željeni terapijski učinak. Previsoka ili premala doza može imati negativne posljedice na zdravlje. Budući da je to novi lijek, postoji potreba za razvojem naprednih analitičkih metoda koje će omogućiti pouzdano mjerenje njegove koncentracije u tableti. Kapilarna elektroforeza, koju sam koristio u svom radu, odabrana je jer je učinkovita, brza i ekološki prihvatljiva analitička metoda, objašnjava nam Ivor.

Izdvojeni članak

Foto: Rektorove nagrade ove godine uručene u privremenim prostorijama Sveučilišta

Za istraživanje mu je trebalo tri mjeseca

Ovu temu je odabrao na prijedlog svoje mentorice, profesorice Mirande Sertić, nakon što joj se javio i rekao da bi volio napraviti istraživački rad vezan uz analitiku lijekova. Cjelokupno istraživanje trajalo je tri mjeseca, a od toga je dva mjeseca proveo u laboratoriju.

– Prvo sam radio na optimizaciji metode kapilarne elektroforeze. To je postupak prilagođavanja parametara i uvjeta analitičke metode kako bi se postigla optimalna brzina analize i druge željene karakteristike. Optimiziranu metodu sam zatim validirao. Svaka metoda mora proći kroz proces validacije kako bi se potvrdilo da su rezultati mjerenja pouzdani i vjerodostojni. Na kraju sam provjerio usklađenost novorazvijene metode s objavljenim smjernicama zelene kemije kako bih potvrdio njezinu visoku razinu ekološke prihvatljivosti i sigurnosti za ljudsko zdravlje, ispričao je Ivor.

Izdvojeni članak
Zgrada Sveučilišta u Zagrebu i novčanice eura

Poznati dobitnici Rektorove nagrade u Zagrebu: Evo koji će studenti dobiti i 200 eura

Objasnio je i zašto ta metoda mora biti ‘zelena’

Njegova metoda služi za, kako navodi, brzo, jeftino i zeleno određivanje alpelisiba kao djelatne tvari ili u gotovim farmaceutskim oblicima. Dodaje i da, budući da za alpelisib ne postoji službena farmakopejska metoda, ova metoda može biti od koristi industriji ili regulatornim tijelima prilikom osiguravanja kvalitete, sigurnosti i učinkovitosti lijekova koji sadrže alpelisib.

– Zelena kemija podrazumijeva osmišljavanje, razvoj i primjenu tehnika koje smanjuju ili u potpunosti eliminiraju uporabu kemikalija opasnih za ljudsko zdravlje i okoliš. Kapilarna elektroforeza smatra se ‘zelenom’ metodom zbog niza karakteristika koje doprinose njezinoj ekološkoj prihvatljivosti. U usporedbi s drugim tehnikama, zahtijeva puno manje količine otapala, posebice štetnih. Malene količine otapala koje se koriste za analizu pridonose smanjenju otpada i potrebe za odlaganjem kemikalija. S druge strane, kratko vrijeme analize smanjuje potrošnju energije i resursa potrebnih za izvođenje eksperimenta, što dovodi do manje potrošnje električne energije, ističe student Ivor.

‘Postoji toliko raznih aktivnosti u koje se studenti mogu uključiti tijekom studiranja, šteta je ne izaći iz zone komfora’

Njegov je rad i istraživanje financirano sredstvima projekta Hrvatske zaklade za znanost, a u planu im je objaviti rad u nekom od znanstvenih časopisa.

– Želio bih se zahvaliti svojoj mentorici i asistentima sa Zavoda za analitiku i kontrolu lijekova na pomoći u izvođenju eksperimentalnog dijela rada i društvu u laboratoriju. Drago mi je da sam se upustio u ovu avanturu jer smatram da bi studij trebao biti više od samog učenja. Postoji toliko raznih aktivnosti u koje se studenti mogu uključiti tijekom studiranja i šteta je ne izaći iz zone komfora, rekao nam je Ivor.

Izdvojeni članak
korupcija

Šestero studenata FPZG-a dobilo Rektorovu nagradu za rad o mladima i korupciji: Evo što su otkrili

‘Kad su u pitanju moji planovi za budućnost, oni su promjenjivi kao vremenska prognoza’

Otkrio nam je i što bi želio raditi kada završi fakultet.

– Kad su u pitanju moji planovi za budućnost, oni su promjenjivi kao vremenska prognoza. Farmaceuti imaju na raspolaganju širok spektar mogućnosti za svoju karijeru nakon studija, a mene puno toga zanima. Mogu se zamisliti u ljekarni, u području kliničke farmacije, ali i u znanosti, navodi Ivor.

Izdvojeni članak

Sestre dobile Rektorovu nagradu za rad u kojemu predlažu novi način za odvajanje staklene ambalaže

‘Nijednom sveučilištu ne bi trebao biti problem izdvojiti financijska sredstva za najbolje studente’

Ivora smo pitali i što misli o tome da se nakon šest godina ponovno uvela i novčana nagrada u sklopu Rektorove nagrade. Kaže kako mu je drago jer time Sveučilište pokazuje da cijeni trud svojih studenata.

– Iznos nagrade ne smatram previše bitnim jer mi je motivacija za istraživanje bila isključivo želja za osobnim napretkom. Ne znam zašto je nagrada ukinuta, ali smatram da nijednom sveučilištu ne bi trebao biti problem izdvojiti financijska sredstva za najbolje studente, poručio je Ivor.