Pretraga

Pobuna studenata: Na natječaju za stipendiju boduje se darivanje krvi, to je diskriminacija oboljelih osoba

Grad Petrinja je prije nekoliko dana raspisao natječaj za dodjelu stipendija studentima, a nekoliko je detalja iz natječaja posebno privuklo pažnju. Primjerice, jedan od uvjeta koji se boduju je darivanje krvi, što studenti s nedovoljno kilograma ili oni sa zdravstvenim poteškoćama ne mogu zadovoljiti. Također, u usporedbi s prošlom godinom, povećan je iznos stipendije, ali je smanjeno trajanje isplata te broj stipendista.

foto: Canva

Grad Petrinja raspisao je natječaj za dodjelu stipendija studentima s područja Grada Petrinje u akademskoj godini 2023./2024. Rok za podnošenje prijava je 30. studenoga 2023. godine, a cijeli natječaj dostupan je na ovoj poveznici. Međutim, prilikom pregleda potrebnih dokumenata za prijavu, istaknuo se jedan pomalo neobičan dio.

Darivanje krvi je isto što i volontiranje?

Naime, u dijelu natječaja za dodjelu stipendija Grada Petrinje, pod podnaslovom za ‘Studente druge godine i narednih godina studija’, u točki pod rednim brojem 9. navodi se sljedeće:

‘Dokazi o dobrovoljnom darivanju krvi (preslika kartona darivatelja krvi s upisanim mjestom i brojem darivanja, potvrda o darivanju krvi ili potvrda izdana elektroničkim putem), dokazi o volontiranju (preslika državne nagrade)’.

Studenti koji su razmatrali prijavu primijetili su kako je u istoj točki navedeno darivanje krvi i volontiranje. Naime, volontiranje je aktivnost na koju osoba može svjesno utjecati, dok je za darivanje krvi situacija nešto drugačija – na mogućnost toga, među ostalim, utječe i niz oboljenja. Zbog toga nam se obratila jedna osoba na koju se ova točka direktno odnosi.

Izdvojeni članak
stipendija

Jedan grad dijeli stipendije od čak 5.000 €, mogu se javiti studenti iz bilo kojeg mjesta u Hrvatskoj

Zašto darivanje krvi nosi 10 bodova?

– Na prvu, točka izgleda korektno jer je darivanje krvi humano, a i sam bih volio da mogu dati krv. Međutim, ako se samo malo razmisli, točka je suluda jer izrazito utječe na dodjelu stipendije, a nije dostupna svima. Također, kako je moguće da se darivanje krvi boduje s 10 bodova – isto koliko i osvajanje državne nagrade u volontiranju ili životna situacija u kojoj kandidata uzdržava samohrani roditelj, ističe zabrinuti student.

Pregledom pravilnika o bodovanju, vidljivo je kako kandidat može dobiti više bodova za darivanje krvi, nego za činjenicu da su mu brat ili sestra studenti ili se školuju, što utječe na financijske prilike u obitelji. Ovaj sporni, novi kriterij zapravo diskriminira brojne studente koji bi se htjeli prijaviti, jer među one koji ne mogu darovati krv spadaju osobe s nizom zdravstvenih poteškoća.

– Time su direktno obuhvaćene osobe mršavije od 55 kilograma, imaju probleme s tlakom, pripadnici LGBTIQ+ zajednice, osobe koje su bolovale ili boluju od teških kroničnih bolesti dišnog i probavnog sustava, osobe su s krvlju prenosivim bolestima, osobe s niskom razinom hemoglobina… Taj uvjet ne smije biti dio natječaja za stipendije jer nije svima dostupan, govori nam sugovornik.

Pravilnik o stipendiranju i drugim oblicima potpore Grada Petrinje

Pravilnik o stipendiranju i drugim oblicima potpore Grada Petrinje | foto: screenshot petrinja.hr

Nije ovo jedina sporna stvar u natječaju

Također, zanimljivo je i kako je grad, u usporedbi s prošlom godinom, povećao stipendiju na 130 eura, ali su pritom smanjili broj mjeseci isplate stipendije. Prošle se akademske godine, primjerice, dodjeljivalo se 45 stipendija redovnim studentima s područja Grada Petrinje. Stipendija je iznosila 92,90 eura (700) kuna mjesečno, a isplaćivala se tijekom 12 mjeseci.

Osim što je smanjen broj mjeseci koliko se prima stipendija, smanjen je i broj stipendista koji dobivaju stipendiju s 45 na 40. Jednostavnom računicom dolazi se do podatka da grad zapravo izdvaja manje nego je izdvajao ranije za stipendije.

Poslali smo upit gradonačelnici Petrinje, Magdaleni Komes da nam odgovori zašto su ove godine odlučili dodati točku o darivanju krvi te smatra li tu novost spornom. Pitali smo ju i zašto su povećali iznos stipendija, ali je smanjili broj stipendista te trajanje isplata, međutim, do objave ovog teksta nismo dobili njen odgovor.

Izdvojeni članak
Srednja škola Glina nakon potresa

Sisačko-moslavačka još ne zna kako će izgledati nastava, a ni koliko je učenika odselilo

‘Kako odlučiti tko ostaje iznad, a tko ide ispod crte?’

Ipak, odgovorio nam je predsjednik Odbora za dodjelu stipendija, Darko Lipovac, koji je potvrdio da je riječ o novom kriteriju kojeg nije bilo proteklih godina.

– Naime, od ove godine na snazi je novi Pravilnik o stipendiranju kojeg je predložila stručna služba grada i koji je, nakon provedenog javnog savjetovanja, na kojem pak nije bilo primjedbi i prijedloga zainteresirane populacije, kao takav i usvojen na gradskom vijeću. Svjesni smo činjenice da je jako teško obuhvatiti baš sve kategorije u samom sustavu bodovanja, ali poseban problem nastaje kada se na samoj crti naše nekoliko studenata sa istim brojem bodova. Kako odlučiti tko ostaje iznad, a tko ide ispod crte? Vjerojatno je to bila nit vodilja kod donošenja pravilnika, navodi Lipovac.

Što se tiče visine iznosa stipendije, Lipovac tvrdi kako njega određuje stavka proračuna grada koji je izglasan prošle godine za ovu akademsku godinu, ali da je prostor za manevriranje ili ikakve promjene bio premali.

– Osobno sam mišljenja da je ona i ovako premala, kada se uzme u obzir stopa inflacije i kroničnog poskupljenja koje ju prati, no moralo se raspodijeliti ono što je predviđeno proračunom tako da nam je ‘manevarski’ prostor jednostavno bio premali, a bio bi još manji da na izglasavanju prošlogodišnjeg proračuna nije prihvaćen amandman nas, oporbenih vijećnika, da se isti poveća te da se u moguće korisnike stipendija ubroje i studenti prve godine studija, što do sada nije bilo moguće, objašnjava Lipovac.