Pretraga

Student završio na hitnoj nakon što je popio piće iz automata na PMF-u, policija je ušla na fakultet

A- A+

Nakon sumnje na kemijsko trovanje gaziranim pićem u Rijeci, novi slučajevi pojavili su se i u Zagrebu. U jednom od slučajeva sumnja se i u trovanje gaziranim pićem iz automata na zagrebačkom Prirodoslovno-matematičkom fakultetu i to na odjelu Fizike. Mladić koji ga je popio završio je na hitnoj, ali je kroz nekoliko sati pušten kući. Oglasio se i dekan PMF-a, potvrdivši kako je student kupio piće na automatu na fakultetu. Zbog toga je na fakultet sinoć došla i policija.

limenke gaziranog pića

foto: Canva

Prvi pacijent iz KBC-a Zagreb, nakon što je imao blaže simptome nakon konzumacije gaziranog pića – otpušten je kući. Utvrđeno je da ima blaže endoskopske ozljede nepca i gornjeg dijela jednjaka. Cijeli slučaj je počeo kada je student popio gazirani napitak kupljen u automatu postavljenom na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu, na odsjeku Fizike. Tamo je u utorak u večernjim satima bila policija, javlja N1 info.

O svemu su se nešto kasnije oglasili i Državni inspektorat te Coca-Cola.

Student se otrovao pićem iz aparata na PMF-u?

Na stranici Prirodoslovno-matematičkog fakulteta objavljeno je priopćenje vezano uz slučaj. Pišu kako su nastavno na nedavne slučajeve ozljeda prouzročenih konzumacijom gaziranih pića, od kojih se vjeruje da je jedno kupljeno i na prodajnom automatu u prostorima PMF-a, obavijestili sve korisnike da su svi automati koji se nalaze u zgradama PMF-a do daljnjeg stavljeni izvan funkcije.

Dekan PMF-a, Mirko Planinić, dodao je kako su ‘potreseni situacijom koja je postala aktualna u javnom prostoru, ne sluteći da će jedan od aktera nažalost biti i naš student kojem želimo brz i potpun oporavak’.

– Sigurnost naših studenata, djelatnika i posjetitelja nam je bila i ostala na prvom mjestu, zbog čega će automati biti van funkcije dok god se temeljito ne provjeri kvaliteta sadržaja svih proizvoda iz ponude istih te se prilagodi njihova ponuda. U kontaktu smo s policijom i tvrtkom koja je vlasnik automata, a do sada nismo imali sličnih incidenata, stoji u priopćenju na stranici PMF-a.

Izdvojeni članak
bolnica

Dječak naručio sok od jabuke pa završio u bolnici: U hladnjaku se zabunom našla opasna lužina?

Beroš rekao da ozljede ‘nisu teške’

Zbog toga su PMF u utorak u večernjim satima posjetili i pripadnici policije kako bi proveli izvide. Također, policija uzima uzorke spornog pića za daljnju analizu i istragu, a u istragu su se uključili policija i Državni inspektorat, doznaje N1 televizija. Ministar zdravstva Vili Beroš potvrdio je u srijedu ujutro kako ima još nekoliko novih slučajeva. Posebno je napomenuo kako ‘moramo biti oprezni i ne sijati paniku’.

– Još ih je nekoliko, svi su lakše ozlijeđeni, kod mnogih je upitno radi li se o kemijskoj ozljedi ili psihogenoj reakciji ili nekom drugom patološkom stanju. U ovom trenutku situacija je pod kontrolom, kazao je Beroš.

Osvrnuo se i na poruke koje su se proširile društvenim mrežama. Beroš navodi kako su ‘te informacije bile lažne i krivotvorene, a institucije rade ispitivanje tko je i zašto je pustio krivotvorene izjave u javni prostor’.

Izdvojeni članak

Sindikat o nastavnici kojoj su podmetnuli da popije dezinficijens: Radi se o pokušaju trovanja

‘Najbolje je i tako uvijek piti vodu’

Ministar zdravstva Vili Beroš rekao je jutros za N1 kako je danas ‘nešto više pacijenata’, ali da ne treba paničariti.

– Nisu svi pili ista pića. Neki su konzumirali slane štapiće. Moramo sve povezati, a ne plašiti javnost. Kad se određena veza uspostavi, javnost će biti obaviještena, a do tada preporuka da se pije voda, komentirao je Beroš nove slučajeve.

Beroš je sinoć došao i u KBC Zagreb kako bi obišao pacijenta koji je ondje zbog trovanja gaziranim pićem. Mladić je završio s ozljedama jednjaka, za koje Beroš kaže da ‘nisu teške’.

– Dobrog je stanja i otpušten je. Treći ozljeđenik je 38-godišnjak iz Zagreba, no još je upitno radi li se o pravoj ozljedi jer već neko vrijeme navodi da osjeća tegobe, rekao je ministar sinoć. Građanima je poručio da je ‘opće upozorenje da ipak ne pijemo nekakva pića, najbolje je i tako uvijek piti vodu’.

Izdvojeni članak
radovan fuchs

Fuchs ne bi strogo kaznio učenike koji su nastavnici u piće ulili dezinficijens: ‘S njima treba razgovarati’

‘Do kontaminacije proizvoda ne može doći slučajno’

Ante Jukić, dekan Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, izjavio je za HRT kako je hitno potrebno provesti temeljnu analizu situacije. Upitan da ako nije došlo do kontaminacije sadržaja bočice tvornici može li doći do kontaminacije tijekom transporta ili na prodajnom mjestu te može li takvo što upućivati na namjeran čin kontaminacije Jukić je rekao kako nenamjerno do kontaminacije ne može doći.

Kada se radi ispiranje proizvodnih linija, pojasnio je, to se provodi vodenom otopinom kiseline. Nakon toga se neutralizira vodenom otopinom lužine i sve se ispire do neutralnosti, što se i provjerava. Tako da vjerojatnost nastanka incidenta je vrlo, vrlo mala, ali ne može se isključiti, ističe Jukić. Zbog toga je potrebno uzeti uzorke, napraviti analize i djelovati što je prije moguće. Pojasnio je i da, kada je proizvod provjeren i dobre kvalitete, ne može se isključiti namjerni uzorak.

Izdvojeni članak

Saznali smo što se dogodilo s otrovanim učenicima Srednje škole Prelog

Provjere se mogu obaviti brzo

Jukić ističe kako je potrebno napraviti analize i slijediti inspekcijske nalaze.

– S obzirom na to da sve međunarodne ozbiljne industrije nemaju izbora, nego moraju primjenjivati najstrože međunarodne standarde za sigurnost hrane, neophodno je dobiti uvid putem slijedivosti u serije pića koje bi mogle biti opasne, napraviti analize i onda se ravnati rezultatima tih analiza. To treba napraviti što je prije moguće jer se radi o zdravstvenoj ugrozi i mogu nastupiti ozbiljne posljedice, istaknuo je Jukić za HRT.

Dodao je kako se samo mjerenje kiselosti ili lužnatosti spornih uzoraka može se obaviti brzo.

– Naš fakultet je centar izvrsnosti za pripremu vode za piće, obrade otpadnih voda te za elektrolizu vode, naglašava te dodaje kako je oprema vrhunska te da stoje na raspolaganju za bilo kakvu podršku, bilo eksperimentalnu, bilo stručnu, rekao je Jukić za HRT.


HZJZ OBJAVIO UPUTE U SLUČAJU GUTANJA SUMNJIVE TEKUĆINE

Hrvatski zavod za javno zdravstvo objavio je upute za postupanje u slučaju gutanja sumnjive tekućine s obzirom na to da do sada nije poznato o kojem se sredstvu radi, izostavljen je savjet o pijenju vode. Preporuke se mogu izmijeniti ovisno o rezultatima provedenih laboratorijskih analiza, a u slučaju izmjene, upute će biti objavljene na mrežnim stranicama Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.

Mogući znakovi:

– Promijenjeni okus napitka
– Naglo nastala bol i pečenje usne šupljine
– Krvarenje iz sluznice usne šupljine

Postupak:

1. Odmah ispljunite ostatak tekućine iz usta i prekinite daljnji unos
2. Ne izazivajte namjerno povraćanje
3. Ne uzimajte ništa na usta
4. Sačuvajte ostatak napitka i originalnu ambalažu iz koje ste pili radi mogućnosti provedbe daljnjih analiza
5. Odmah se javite u najbližu hitnu medicinsku službu ili nazovite broj 194.